تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 102070
تاریخ انتشار:شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۳| تعداد نظرات :۲ دیدگاه
پ

برگزاری همایش امام شافعی با حضور علما شافعی‌مذهب کشور در بندرعباس

برگزاری همایش امام شافعی با حضور علما شافعی‌مذهب کشور در بندرعباس به گزارش پایگاه خبری هرمز اولین همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با حضور ائمه جمعه و جماعت، طلاب، اساتید مدارس علوم دینی اهل‌سنت، علما، معتمدین، اندیشمندان، پژوهشگران و روحانیون اهل‌سنت استان‌های فارس، کردستان، گیلان، خراسان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سالن […]

برگزاری همایش امام شافعی با حضور علما شافعی‌مذهب کشور در بندرعباس

برگزاری همایش امام شافعی با حضور علما شافعی‌مذهب کشور در بندرعباس

به گزارش پایگاه خبری هرمز اولین همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با حضور ائمه جمعه و جماعت، طلاب، اساتید مدارس علوم دینی اهل‌سنت، علما، معتمدین، اندیشمندان، پژوهشگران و روحانیون اهل‌سنت استان‌های فارس، کردستان، گیلان، خراسان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سالن فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد.

در این مراسم که با آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد «شیخ وخشوری» از روحانیون اهل‌سنت استان فارس و مجری «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» از امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس خواست تا برای سخنرانی به جایگاه حضور به عمل آورد.

 شیخ سید عبدالباعث قتالی امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس در این مراسم با بیان اینکه برای اولین بار در استان هرمزگان قضیه اجتهاد امام شافعی و مقلید ایشان شفاف و روشن در قالب یک همایش تبیین می‌شود گفت: این همایش فرصتی است تا نسل جوان بیشتر با شخصیت و آراء فقهی امام شافعی آشنا شود.

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» آشنایی بیشتر با فقه و مذهب امام شافعی است تصریح کرد: ائمه مجتهدین به قرآن و سنت روح بخشیدند و آنها را در جامعه عملی کردند.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس با اشاره به تفرقه‌ها، اختلاف‌ها و فتنه‌های مذهبی گفت: شارع مقدس تاکید کرده است که باید به آراء و دیدگاه دیگران احترام قائل باشیم.

وی با بیان اینکه امام شافعی این مسئله را بسیار مهم می‌دانست که نباید کسی را که حتی نمازش ترک شده کافر بدانیم تشریح کرد: امروز عده‌ای در جهان اسلام به راحتی دیگران را کافر می‌دانند.

شیخ قتالی با بیان اینکه موضوع تکفیر یک موضوع بسیار مهم و اساسی است تصریح کرد: امروز در جهان فتنه‌های زیادی ایجاد شده است و حتی به قتل دیگران اقدام می‌کنند با این ادعا که این یک عمل مذهبی است.

وی با بیان اینکه جایگاه مهربانی و محبت در اسلام عالی است گفت: این مسئله در نقطه‌نظرات امام شافعی کاملا مشخص و مبرهن است.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس همزمانی برگزاری همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با ایام فرا رسیدن نیمه شعبان را به فال نیک گرفت و اعیاد موجود در شعبان را به حضار تبریک گفت.

پس از سخنرانی امام جمعه اهل‌سنت بندرعباس؛ جاسم جادری استاندار هرمزگان در همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با بیان اینکه برگزاری همایش امام شافعی در راستای تقویت روحیه برادری، همدلی و وحدت است تصریح کرد: این اقدام بیانگر همدلی، همراهی، همفکری و تلاش در جهت تحکیم روحیه اخوت اسلامی است.

وی با بیان اینکه امروز مشکل امت اسلامی، مشکل فتنه‌ها است اظهار کرد: عده‌ای احساس می‌کنند نسبت به دیگران به خدا نزدیکتر هستند و یا دین و مذهب آنها حق است و دیگران باطل؛ دستور تکفیر و قتل انسان‌های بی‌گناه را می‌دهند که ما متاسفانه این جنایت‌ها را در کشور عراق شاهد هستیم.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه تکفیر با هدف رسیدن به مقاصد دنیوی است تشریح کرد: امام شافعی در اشعار مختلفش حب محمد و آل‌محمد(ع) را واجب دانسته حال باید بپرسیم چگونه تکفیری‌ها کسانی که دینشان را از پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) گرفته‌اند تکفیر می‌کنند؟

وی تکفیر را محصول فتنه‌های آمریکا، اسرائیل و انگلیس دانست و افزود: این اقدامات در راستای سیاست خدشه‌ انداختن به وحدت اسلامی است.

جادری با اشاره به بیانات مقام مظعم رهبری(مدظله‌العالی) در خصوص وحدت اسلامی گفت: امروز هر کس در زمینه اختلاف فعالیت کند در زمین دشمن بازی کرده است، می‌خواهد شیعه باشد یا سنی و می‌خواهد بداند و یا نداند.

وی با بیان اینکه باید فرزندانمان را از فتنه‌ها و دسیسه‌‌های تفرقه‌ای آگاه کنیم اظهار کرد: اگرچه امام شافعی عمری کوتاه داشتند اما این عمر کوتاه ایشان با برکت بود توانستند با آراء و نظریات فقهی امت اسلام را حول محور اهل‌بیت(ع) به هم نزدیک کنند. 

استاندار هرمزگان ضمن تمجید از روحیه تقریبی و وحدتی روحانیون اهل‌سنت هرمزگان گفت: تلاش‌ها و زحمات روحانیون اهل‌سنت هرمزگان را در جهت تحکیم وحدت از نزدیک مشاهده کرده‌ام و آن را شایسته تقدیر می‌دانم.

وی با بیان اینکه معتقدم با همدیگر می‌توانیم در مقابل دشمنان مشترک بایستیم افزود: امروز استفاده از ظرفیت همه مذاهب، اقوام و انسان‌های موحد می‌تواند به عنوان یک واجب برای حکومت اسلامی مطرح باشد؛ کسانی که به انسان بها می‌دهند نه آنکه قتل او را واجب می‌دانند.

شیخ عبدالرحیم  خطیبی قشمی امام‌جمعه اهل‌سنت قشم در همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش برگشت به مبانی اصیل دینی و تجلیل و تکریم از شخصیت والای امام شافعی است تصریح کرد: این همایش یادآوری جهود، تلاش و خدمات بزرگان دین برای دین است.

وی با بیان اینکه اراده و همت امام شافعی با مردم عصر امروز قابل مقایسه نیست اظهار کرد: انسان در دنیا محدود است اما در جهان آخرت برای او سقفی وجود ندارد و حتی می‌تواند به فردوس برسد.

امام‌جمعه اهل‌سنت قشم با بیان اینکه بعضی از انسان‌ها در دنیا صد و ۲۰ سال عمر می‌کنند اما نه در حین حیات و نه در بعد از مرگ هیچ خاصیتی ندارند گفت: امام شافعی تنها ۵۴ سال عمر کرد اما دینا را از علم خود پر کرد.

وی با بیان اینکه بعد از ۱۲ قرن هنوز اسم امام‌شافعی بر روی زبان‌ها بوده و علمش راه‌گشا است افزود: امام‌ شافعی هم یک بشر محدود بود اما توانست به مقام و منزلت بالا دست پیدا کند.

شیخ خطیبی با بیان اینکه لقب امام شافعی «ناصر الحدیث» یا «ناصرالسنه» است گفت: این لقب به این خاطر است که وی از حدیث پیامبر(ص) دفاع کرد.

وی در ادامه به ذکر زندگینامه‌ای مفصل از زندگی امام شافعی پرداخت.

در این همایش که هاشمی تختی استاندار سابق هرمزگان، دریانورد معاون برنامه و بودجه استانداری هرمزگان، خانم ملائی رئیس شورای شهر شهرستان بندرعباس، سرهنگ شهریاری جانشین معاونت اجتماعی نیروی انتظامی  نیز حضور داشت حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بی‌آزارشیرازی رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی و نویسنده و محقق در این همایش با بیان اینکه امام شافعی به سراغ تمام مکتب‌های فقهی دوران خود رفته‌اند و با تواضع تمام استفاده کرده‌اند افزود: تواضع علمی امام شافعی به حخدی بود به حدی بود که ایشان به مریدان خود می‌گویند اگر چیزی بهتر از کلام من یافتید از آن پیروی کنید.

وی برگزاری همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» نمونه‌ای از یک تقریب عملی دانست و اظهار کرد: این اقدامات باعث می‌شود تا بسیاری از شخصیت‌های بزرگ اسلام را معرفی کنیم وبسیاری از سو تفاهم‌ها از بین برود.

رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه احترام امام شافعی نسبت به اهل‌بیت(ع) مثال زدنی است گفت: در موارد فراوان ما ارادت و عشق امام شافعی را نسبت به اهل‌بیت(ع) مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه باید اینچنین همایش‌ها باز هم برگزار شود اظهار کرد: امیدواریم دانشگاه مذاهب اسلامی که شعبه‌ای از آن در استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس تاسیس شده بتواند سهم بسزایی در تبیین فقه شافعی داشته باشد.

پس از سخنرانی رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی پذیرایی مختصری انجام شد سپس همایش «اندیشه‌ها و آراء فقهی امام شافعی» با تبیین مقاله امام شافعی توسط عبدلی دانشجوی کارشناس ارشد فقه شافعی دانشگاه تهران از سر گرفته شد.

عبدلی در این مراسم به تشریح چگونگی انتشار یافتن مذهب شافعی در دنیا پرداخت و افزود: در این مقاله به مباحث خواهیم پرداخت که چگونه مذهبی شافعی در بین مسلمانان رشد کرد و چه عواملی باعث کم شدن پیروان این مذهب شد.

پس از این سخنرانی باب تشریح مقالات برتر در خصوص امام شافعی باز شد و دکتر جلال جلالی دیگر سخنرانی بود که به تشریح مقاله خود در خصوص امام شافعی پرداخت.

 دکتر جلالی با اشاره به جایگاه امام شافعی در علم اصول گفت: به راستی آنچه که موجب انحطاط تمدن اسلامی شد دور شدن علما اسلامی از مباحث اصولی و اجتهاد است.

پس از ارائه مقالات، نوبت به ادبیات و شعر رسید و احمد سعید دریانورد شاعر به تبیین شعر خود در خصوص امام شافعی پرداخت.

شیخ عبدالمجید مراد زهی از علمای اهل‌سنت سیستان بلوچستان در این مراسم با بیان اینکه نقش گفتمان در یک همزیستی مسالمت آمیز بسیار بسزا است گفت: امروز علت بسیاری از جنگ‌ها و دشمنی‌ها عدم وجود گفتمان است.

وی با بیان اینکه امت اسلامی در قرآن به عنوان امت وسط معرفی شده است گفت: دین اسلام نیز دین وسط و عدالت است و در نماز نیز از خداوند صراط مستقیم را می‌خواهیم.

عالم اهل‌سنت سیستان بلوچستان با بیان اینکه امروز امت اسلامی از راه راست دور شده و به انحراف کشیده است گفت: در قرآن حدودا ۷۰۰ بار به طور مستقیم یا غیر مستقیم به گفت‌گو سفارش داده است.

وی آمار بالای طلاق را ناشی از فراموشی فرهنگ گفت‌گو در بین خانواده‌ها دانست و افزود: گفتمان سالم و گفت‌وگوی سالم می‌تواند ناجی مسئله طلاق باشد.

شیخ مرادزهی با بیان اینکه امروز نباید مذاهب در برابر مذاهب قرار بگیرند گفت: گفت‌وگوی حضرت موسی و آل فرعون بهترین نمونه از گفت‌وگوی سازنده و اسلامی است.

مسعود انصاری محقق و نویسینده در همایش «اندیشه و آراء فقهی امام شافعی» با اشاره به نقش تاریخی الرساله گفت: امام شافعی شخصیتی بسیار متواضع بود که تواضع ایشان توانست باعث جذابیت و ترویج مذهب شافعی در جهان شود.

سعدی رمضان پور دانشجوی دکترای فقه شافعی در دانشگاه تهران نیز به ارائه مقاله خود در خصوص امام شافعی پرداخت.

همچنین در این همایش شیخ محمدشافی قریشی شاعر با حضور در سن به تببین منظومه شعری خود پرداخت.

شیخ محمدصدیق بهجت امام‌جمعه اهل‌‎سنت بندرلنگه با بیان اینکه امام شافعی شخصیتی کم نظیر است گفت: امام شافعی در ۷ سالگی قرآن را حفظ کرد و در ۱۵ سالگی به تمام امور فقهی دین آگاه شد.

وی با بیان اینکه امام شافعی در حکم آفتاب برای دنیا و در حکم تندرستی برای بدن بود گفت: هیچوقت نمی توان از علم امام شافعی بی نیاز شد و یا عوضی را برای آن پیدا کرد.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرلنگه در ادامه به تبیین دست‌نوشته‌ای در تمجید امام شافعی پرداخت.

سید احمد یگانه روحانی اهل‌سنت استان فارس در این همایش با بیان اینکه برگزاری همایش امام شافعی در بندرعباس نشانه زحمات و کوشش برگزار کنندگان این مراسم است افزود: امام شافعی شخصیت فرهیخته و عالمی است که باید جوانان با قول و کردار ایشان آشنا شوند.

شیخ عبدالوهاب ضیایی مدیر مدرسه علوم دینی‌ اهل‌سنت بندرعباس در همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با تمجید از شخصیت والای امام شافعی اظهار کرد: در مورد زندگینامه و چگونه زیستن امام شافعی به اندازه کافی توسط سخنرانان گرامی، بحث شد و بنده وارد این مباحث نمی‌شوم اما متمایل هستم به مسئله‌ای مهم بپردازم.

وی با اشاره به محبت خاص امام شافعی به اهل‌بیت(ع) تصریح کرد: محبت ویژه امام شافعی به اهل‌بیت(ع) که در ابیات مختلف اشعار ایشان وجود دارد تنها مختص به ایشان نیست.

 مدیر مدرسه علوم دینی‌ اهل‌سنت بندرعباس با بیان اینکه نباید در ذهن کسی اینگونه تداعی شود که تنها امام شافعی در بین اهل‌سنت محب اهل‌بیت(ع) بوده است تشریح کرد: امام اعظم ابوحنیفه(رحمه‌الله)، امام مالک(رحمه‌الله) و امام احمدبن‌حنبل(رحمه‌الله) محب اهل‌بیت پیامبر(ص) بوده‌اند.

وی با بیان اینکه همه مذاهب چهارگانه اهل‌سنت دلداده و محب اهل‌بیت(ع) هستند گفت: محبت به اهل‌بیت(ع) جزئی از عقیده اهل‌سنت است.

شیخ ضیایی با بیان اینکه اگر کسی از پیروان مذاهب چهارگانه اهل‌سنت محبت اهل‌بیت(ع) را نداشته باشند ایمان از وی سلب خواهد شد افزود: شرط ایمان در بین اهل‌سنت، محبت اهل‌بیت(ع) است.

وی ضمن تشکر از مسئولان برگزار کننده همایش  «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» گفت: از طرف خودم و مجتمع دینی اهل‌سنت بندرعباس، از طرف انجمن خیریه خدمات اجتماعی بندرعباس و از طرف دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل‌سنت استان از شما تشکر می‌کنم و امیدواریم خداوند توفیق بدهد تا در آینده در خصوص دیگر ائمه اهل‌سنت نیز همایش برگزار کنیم.

در پایان همایش از مقالات برتر همایش «بررسی اندیشه‌ها و آراء امام شافعی» با اهدای لوح تقدیر و تمجید شد.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=102070
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

2 comments on “برگزاری همایش امام شافعی با حضور علما شافعی‌مذهب کشور در بندرعباس

  1. نام شیخ عبدالرحیم خطیبی قشمی به اشتباه شیخ عبدالکریم خطیبی قشمی درج شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,485 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی