برگزاری مراسم سنتی قبله دعا در میناب برای نزول باران
+ پ -
برگزاری مراسم سنتی قبله دعا در میناب برای نزول باران

اهالی روستای دهوی شهرستان میناب برای گرفتن حاجات و نزول باران مراسم قبله دعا را برگزار کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب، مردمان ولایتمدار روستای دهو از توابع شهرستان میناب بنابر اعتقادات و رسوم گذشته در کنار هم جمع شدند و با رد شدن از زیر قرآن کریم و گذاشتن نذورات نقدی خود بر روی قرآن مراسم قبله دعا گرفتند.

محمد اسلامی، دهیار دهو در این مراسم با خبرنگار میناب جنوب گفت: با همکاری خیرین روستای دهو ۲ راس گاو ویژه قربانی در این مراسم خریداری شد و با پیاده وری ۱  کیلومتری مردم روستا در مکان زیارتی ذبح شد.

دهیار دهوی شهرستان میناب هدف از برگزاری این مراسم سنتی را گرفتن حاجات، دور شدن امراض از بین مردم روستا، نزول باران الهی برای پیشگیری از خشکسالی و بلاهای طبیعی عنوان کرد و افزود: این مراسم به همت مردم و خیرین محترم روستای دهو برگزار شد.

مردم روستای دهو شفای مریضان، رحمت اموات، و رحمت و فضل الهی بر مردم،درختان و پرندگان و احشام با نزول باران الهی از خداوند متعال خواستار شدند و در پایان با ذبح ۲ راس گاو و پخت غذای نذری و تقسیم بین مردم به پایان رسید.

اسلامی خاطر نشان کرد: یک میلیون تومان نذرات جمع آوری شده در ابتدای برگزاری این مراسم بین فقرا و نیازمندان این روستا تقسیم شد.

مراسم سنتی «قبله دعا» به این صورت برگزار می شود که فردی که ازنظر ایمان و تقوا زبانزد مردم روستا یا شهر باشد انتخاب می شود و قرآن بر دست می گیرد و با رد شدن سایر از زیر قرآن بعنوان جلودار همان طور که قرآن در دست دارد حرکت می کند و مابقی از پشت سر آن به راه می افتند.

یکی از نکات حائز اهمیت در این مراسم این است که قبل از  انجام مراسم  از نذورات جمع آوری شده یک گوسفند یا گاو برای قربانی در این مراسم خریداری می شود و همراه با برگزاری قبله دعا به مکان مشخص برده و باید ذبح شود.

 

روستای دهو با جمعیت بالای ۴ هزار نفر در ۱۸کیلومتری مرکز شهرستان میناب قرار دارد.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff