تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 505638
تاریخ انتشار:جمعه ۰۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

برگزاری نشست پژوهشی، عملیاتی اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان

کارگروه تخصصی اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان هرمزگان در دانشگاه جامع پیام نور هرمزگان با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و برخی مسولین مرتبط استانی برگزار گردید.

برگزاری نشست پژوهشی، عملیاتی اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کارگروه تخصصی اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان هرمزگان در دانشگاه جامع پیام نور هرمزگان با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و برخی مسولین مرتبط استانی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه خانم دکتر عامری مسئول اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان و معاون دانشگاه پیام نور استان ضمن خیر مقدم، گزارشی اجمالی در خصوص روند شکل گیری و فعالیتهای اندیشکده ارائه نمود.دکتر عامری گفت: رسالت اندیشکده ها استانی و مساله یابی باب نیازسنجی مشکلات استان است؛ شرایط، اقلیم و ظرفیت های استان نیز در کارگروه ها مورد توجه قرار می گیرد؛ در ابتدا با جمع آوری یکسری اطلاعات مورد نیاز از سازمان های متولی و بررسی این مسائل در اندیشکده تصمیم بر این شد که چهار کارگروه تخصصی ذیل اندیشکده تشکیل و فعالیت نماید.
این عضو هیات علمی گفت: اولین کارگروه، کارگروه آسیب های نهاد خانواده؛ (شامل؛ طلاق، ازدواج سفید و خشونت علیه زنان و فرزندان)، کارگروه دوم با عنوان آسیب های نوپدید؛ (شامل؛ شبکه های مجازی و …)، کارگروه سوم با عنوان؛ کارگروه سرقت، اعتیاد، داروهای روانگردان و خودکشی، و در نهایت یک تیم تخصصی همه مسائل مطرح شده در کارگروه ها را بررسی و خروجی کارگروه ها را تجزیه و تحلیل میکند، تحت عنوان کارگروه آینده پژوهی که راهکار حل مسائل را احصاء می کند.
مسئول اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیج اساتید استان بیان کرد: یکی از مسائل و مشکلات ما در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی، عدم دسترسی به آمار و ارقام دقیق مورد نیز از سازمان های متولی است و دسترسی به این آمار به سهولت محقق نمی شود.

اسفند ماه در خصوص احتمال حمله ملخ ها به مسئولین هشدار داده شد

دکتراحسان کامرانی مسئول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان ضمن خیرمقدم و تشکر از اعضاء در خصوص شرکت در این نشست عنوان کرد: یکی از فعالیت های بسیج اساتید استفاده از ظرفیت های استان به خصوص اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای احصاء راه حل جهت برون رفت از مسائل و مشکلات است که بسیج اساتید استان جهت تحقق این مهم اساتید علاقمند و متخصص در حوزه های مختلف را در اندیشکده ها سازماندهی کرد.
کامرانی گفت: همینطور که در این گارگروه مسئولین استانی متولی مسائل فرهنگی و اجتماعی حضور دارند در کارگروه های دیگر که در خرداد ماه امسال دو کارگروه تشکیل شد متناسب با موضوع مسئولین دستگاه ها و سازمان ها حضور داشتند و در جریان روند فعالیت ها و مسائل قرار گرفتند؛ یک نشست اقتصادی برگزار شد و بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی توسط اعضاء مطرح و در نهایت راه حل هایی هم ارائه شد، نشست دومی که برگزار شد با موضوع کشاورزی، آب و محیط زیست بود و به طور خاص به مساله حمله ملخ ها به باغات و مزارع و محصولات تراریخته پرداخته شد.
وی افزود: در جلسه ای در اسفند ماه در خصوص احتمال حمله ملخ ها به مسئولین هشدار داده شده که اگر فکر اساسی می شد و تمهیدات لازم دیده شده بود امروز با این مسائل و مشکلات در خصوص ضرر و زیان ملخ ها مواجه نبودیم.
کامرانی تصریح کرد: ما از ظرفیت اساتید و اعضای هیات علمی همه دانشگاه ها با توجه به علاقه و تخصص در اندیشکده ها استفاده می کنیم. الویت و مرحله اول اندیشکده ها جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و اشرافیت بر مسائل است و دانشگاه پیام نور محل و مرجع اندیشکده آسیب های اجتماعی و فرهنگی است و قرار بر این است که اساتید سایر دانشگاه ها هم برای تحقق این رسالت حل المسائلی کمک کنند.

اکثر معتادین بی خانمان در سطح استان متجاهر هستند
دکتر فرهادی نیا دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان یکی دیگر از اعضای حاضر در کارگروه آسیب های اجتماعی و فرهنگی، ضمن اشاره به ماموریت دستگاه ها و سازمان های متعدد در مسائل فرهنگی بر عدم موازی کاری متولیان فرهنگی تاکید کرد
فرهادی، با اشاره به کشف بیش از ٢٠ تن مواد مخدر در سه ماهه نخست سال جاری در هرمزگان اظهار کرد: استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان به دلیل هم مرزی با کشورهای تولید کننده مواد مخدر بیشترین آسیب در این حوزه را دارند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر هرمزگان با بیان اینکه اکثر معتادین بی خانمان در سطح استان متجاهر هستند، گفت: در سال گذشته با جمع آوری ۶۷۸ نفر معتاد طی ۴۸ ساعت در استان مشخص شد تنها ۲۰۰ نفر از آنها بومی و مابقی آنها از سایر استانها هستند.

فرهادی با تاکید بر اینکه هرمزگان دارای شرایط خاصی است، عنوان کرد: ظرفیت دریا هرچند از لحاظ اقتصادی منبع عظیمی به شمار می رود اما آسیب های فراوانی از ترانزیت مواد مخدر به هرمزگان وارد می شود.
وی افزود: با بررسی کارگرههای صنایع غرب بندرعباس مشخص شد بیش از ۲۶ درصد آنها اعتیاد دارند.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر هرمزگان تصریح کرد: با توجه به اینکه این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر به شمار می رود بیش از ۱۰۰ هزار نفر به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.
فرهادی بیان کرد: با بررسی هزار پرونده از دادگستری هرمزگان مشخص شد ۴۰ درصد عامل اصلی طلاق ها، در این استان اعتیاد است.
وی با بیان اینکه آموزش بهترین راه پیشگیری از اعتیاد است، خاطر نشان کرد: در حوزه مقابله با اعتیاد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از آسیب های استفاده از مواد مخدر و شناسایی توزیع کنندگان اصلی و خرده فروشان ، اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده و تشکیل کارگروه های مواد مخدر از جمله راهکارهای مهم در مبارزه با این پدیده است.
۴٣ درصد شهر بندرعباس دارای بافت فرسوده است
آبتین امیری عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این نشست ضمن تأکید بر الویت پیشگیری بر درمان و ریشه یابی علل شکل گیری مسائل، مشکلات و انحرافات اجتماعی، گفت: ۴٣ درصد شهر بندرعباس دارای بافت فرسوده است که در صورت عدم اهتمام جدی می تواند منشاء بسیاری از آسیب ها اجتماعی و فرهنگی باشد.
وی به حضور و مساعدت بیشتر مقامات عالی استان در برطرف نمودن اسیب های اجتماعی تاکید کرد.

در ادامه این نشست تخصصی سایر اساتید و اعضای هیأت علمی و مسولین دیگر نهادها از قبیل معاونت اجتماعی سپاه استان و ناجا به بررسی مشکلاتی از قبیل اعتیاد و آسیب های اجتماعی آن، طلاق و…. پرداختند.
از دلنگرانی های که در حوزه دانشگاهها توسط برخی اعضا در استان مطرح شد عدم ساماندهی و نظارت درست بر خوابگاههای خودگردان در سطح شهر بندرعباس و ایجاد مشکلات اخلاقی و غیر فرهنگی در انها می باشد که بایستی کمیته نظارت بر مسائل دانشجویی و فرهنگی استانداری در این خصوص نظارت عملیاتی و دقیق تری اعمال نماید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=505638
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی