برکه دریا دولت بندرکنگ سومین آب انبار بزرگ ایران +تصاویر
+ پ -
برکه دریا دولت بندرکنگ سومین آب انبار بزرگ ایران +تصاویر

برکه دریا دولت بندرکنگ به دلیل بزرگی غیر قابل تصور این برکه میتوان بعداز آب انبار(کل )گراش دراستان فارس وآب انبار(سردار ) شهر قزوین به عنوان سومین برکه بزرگ ایران نامید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نـیـوز؛ آب انبار یا برکه ، بنای پرشکوه و زیبا  که از دیر باز در جنوب هرمزگان امید بخشِ رهگذران جویای آب است این بناها از پس سراب آب در بیابان و صحرا با رنگ سفید خود نوید بخش حیات برای انسانها و حتی جانوران بودند.

 

 

آب‌انبارها نقش مهمی‌ در زندگی روزمره و فرهنگ و اعتقادات مردم هرمزگان داشتند بناهایی که با سبک ها و معماری های هوشمندانه و دانش بنیان از دیر زمان برای گذر از مشقت خشکسالی با استفاده بهینه از آب باران ساخته شده اند.

 

 

نحوه ساخت آب انبار، تصفیه و عایق بندی آن با اصول مهندسی و علمی ، حکایت از معماری هوشمندانه و دانش بنیان برکه ها دارد و معماری جذاب و چشم نواز برکه ها در میان دشت های گرما زده و تشنه هرمزگان همچون ستاره ای می درخشد.

 

 

پلان برکه های هرمزگان به سه شکل طولی و مستطیلی با طاق آهنی، دایره ای با سقف گنبدی و گرد همچنین به شکل صلیبی ساخته شده اند که از این میان معماری با پلان دایره ای با سقف گنبدی بیشتر است.

 

 

معماری به شکل صلیبی ویژگی خاصی دارد و شامل ۵ یا ۴ برکه می شود و برکه خونسرخ و برکه دریا دولت در شهرستان بندرلنگه از معروف ترین آنهاست که این آب انبارتاریخی واقع در شهر کنگ میتوان بعداز آب انبار(کل )گراش دراستان فارس وآب انبار(سردار ) قزوین به عنوان سومین برکه بزرگ ایران نامید.

 

 

این بنا به صورت برکه ای ( بنا به گویش محلی ) بزرگ یا آب انبار مدور به قطر ۲۸ متر و عمق ۱۴ متر بوده که فاقد سقف می‌باشد . ضخامت دیوار پیرامونی آن ۱ متر و ارتفاع آن ۳ متر است . این بنا در بیرون از شهر کنگ از سمت شمال شهر واقع شده‌است. به خاطر بزرگی غیر قابل تصور این برکه «دریا دولت» نامیده شده‌است،.

 

 

برکه دریا دولت - مروارید نیوز

 

 

برکه دریا دولت آب انباری تاریخی در کنارهٔ بندرکنگ  از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان میباشد.

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff