برنی سندرز: هم روسیه و هم اتحادیه عرب باید بخشی از ناتو باشند

 به گزارش شبکه تطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا اخیراً از لزوم عضویت روسیه در ناتو برای موفقیت مطامع آیندۀ واشنگتن در حوزه سیاست خارجی سخن گفته است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، «برنی سندرز» روز گذشته در جمع دانشجویان و مسئولین «دانشگاه جرج تاون» واشنگتن دی‌سی خواستار گسترش همکاری آمریکا با روسیه و برخی کشورهای عربی شد.

سندرز در این دیدار گفت: «ما باید با شرکای خود در ناتو همکاری کنیم و دامنه این ائتلاف نظامی را تا عضویت روسیه و کشورهای عضو اتحادیه عرب گسترش دهیم.»

سناتور ایالت ورمونت، ضمن اشاره به آنچه نیاز جهان به یک سازمان نظامی جدید برای مقابله با تهدیدهای امنیتی نوظهور در قرن 21 خوانده است، از انفعال متحدان منطقه‌ای آمریکا مانند عربستان سعودی، کویت، قطر و امارات متحده عربی در مبارزه علیه گروه داعش انتقاد کرد.

این نامزد 74 سالۀ عضو حزب دموکرات اضافه کرد: «همه این مسائل باید تغییر کند. اکنون وقت آن است که کشورهای مسلمانِ ثروتمند و قدرتمند در منطقه به انفعال خود پایان دهند و به جای دلخوش کردن به آمریکا برای انجام کارهای‌شان، خود نیز اقدامی کنند و از حاشیه بیرون بیایند.»

سازمان نظامی «پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)» در سال 1949 میلادی برای آنچه مقابله با خطر اتحاد جماهیر شوروی خوانده می‌شد در «واشنگتن دی‌سی» پایتخت آمریکا پایگذاری شد و اکنون 28 عضو دارد. شوروی به همراه 7 کشور دیگر از قبیل بلغارستان، آلبانی و مجارستان، در مقابل، اقدام به انعقاد قرارداد نظامی موسوم به «پیمان ورشو» کرد.

از زمان برکناری «ویکتور یانکوویچ» در سال 2014 بعنوان رییس ‌جمهور اوکراین و روی کار آمدن «پترو پروشنکو»، بحران در منطقه شرقی «دُنباس» آغاز شد. غرب در آن زمان روسیه را به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین متهم کرد و به تحریم مسکو از طریق اتحادیه اروپا روی آورد