برداشت 15میلیون مترمکعبی از دشت میناب برای تامین آب بندرعباس/ ترسیم الگوی کشت راهکارکاهش فروچاله هاست
+ پ -
برداشت ۱۵میلیون مترمکعبی از دشت میناب برای تامین آب بندرعباس/ ترسیم الگوی کشت راهکارکاهش فروچاله هاست

مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه به واسطه برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی دشت میناب دچار فرونشست شده، افزود:رای تامین آب شرب بندرعباس فقط ۱۵ میلیون مترمکعب برداشت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، هوشنگ ملائی مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان گفت: میزان برداشت آب از دشت های میناب بیشتر از دشت های استان است و به واسطه این برداشت فروچاله هایی به وجود آمده که به فاجعه ایی عظیم تبدیل شده است.

مدیر کل آب منطقه ای استان افزود: به شدت پیگیر احداث آب شیرین کن در بندر عباس هستیم ولی به واسطه مسائل زیست محیطی ایجاد آب شیرین کنی که جوابگوی نیاز آبی بندرعباس باشد نیستیم.

ملائی عنوان کرد: برای تامین آب شرب بندرعباس فقط ۱۵ میلیون مترمکعب برداشت می شود در صورتی که هیچ یک از چاه های میناب برای انتقال آّب به بندرعباس روشن نیست.

وی با اشاره به اظهارات گروه مردم نهاد نگاهبانان جلگه دشت میناب اظهار کرد: یکی از راه های کاهش این فرونشست ها ترسیم الگوی کشت و یکپارچگی سازی اراضی و کم کردن میزان برداشت است، اما برداشت های بی رویه باعث ایجاد بحران در این شهرستان شده است.

ملائی تصریح کرد: برای رفع این مشکل باید تشکل های مردم نهاد جهت ارائه راهکار با این نهاد همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به فرسوده بودن کانالهای انتقال آب عنوان کرد: آب منطقه ای در تلاش است تا میزان خسارت برداشت آب را کاهش دهد و برای میزان فرسودگی کانالها، کانال دیگری جایگزین کند.

ملائی با بیان اینکه طرح جامعی برای رودخانه های فصلی و هدایت آنها با اختصاص اعتبارات پیش بینی شده است،اظهار کرد: خط سوم انتقال آب به بندرعباس در دستور کار برنامه آب منطقه ای نیست و تنها تقویت خط لوله شمیل به بندرعباس را بزودی آغاز خواهند کرد.

مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان افزود: در دشت میناب بالای ۵۰ حلقه چاه وجود دارد که هیچ یک از اینها برای انتقال آب به بندر عباس روشن نیستند.

مسئول ارشد امور آب استان گفت: در دشت میناب ۵۶ حلقه چاه وجود دارد که ۸ درصد آن غیر مجاز است و به میزان کمتر از ۱۶ درصد آب از سفره های زیرزمینی برداشت می شود.

وی با اشاره به احداث خط جدید انتقال آب گفت: خط جدید انتقال آب کشیده می شود، اما خط انتقال سومی برای برداشت آب در دستور کار نیست و این خط جایگزین خط لوله اول می گردد.

مدیرکل آب منطقه ای اظهار کرد: به دلیل وجود برخی مسائل زیست محیطی از بندرعباس تا میناب امکان احداث آب شیرین کن وجود ندارد و فقط در دریای عمان این امر امکان پذیر است.

ملائی پیرامون اظهارات نگاهبانان جلگه میناب مبنی بر اینکه ۸۶ درصد آب میناب به صنایع بندرعباس اختصاص می یابد گفت: در حال حاضر اکثر صنایع و کارخانجاتی که در بندرعباس فعالیت می کنند برای میزان نیاز مصرف خود به صورت اختصاصی آّب شیرین کن احداث کرده اند و از این طریق نیاز آبی خود را فراهم می کنند.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff