برخی در عربستان در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران/ ریاض باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند
+ پ -
برخی در عربستان در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران/ ریاض باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند
ظریف در نامه‌هایی به بان‌ کی‌مون، دبیرکل سازمان همکاری‌ اسلامی و وزرای خارجه عضو سازمان ملل مطرح کرد

برخی در عربستان در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران/ ریاض باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند

وزیر خارجه کشورمان با ارسال نامه‌هایی به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان همکاری‌ اسلامی و وزرای خارجه عضو سازمان ملل با اشاره به تحولات اخیر بین تهران و ریاض اعلام کرد برخی در عربستان در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل متحد ارسال کرد.

وزیر امور خارجه در این نامه‌ها به «تحولات تاسف آور اخیر بین ایران و عربستان سعودی» در روزهای اخیر اشاره کرده و گفته است: نشانه‌هایی وجود دارد که برخی در عربستان سعودی در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران هستند و بیم آن دارند با کنار رفتن ابرهای تصنعی تهدید ایران هسته‌ای، تهدیدات واقعی جهانی که توسط افراطیون و حامیانشان پدید آمده است بر ملا شود.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شده است: دست اندرکاران کشتارهای افراط گرایانه و نیز اغلب اعضای القاعده، طالبان، داعش و جبهه النصره شهروندان سعودی هستند یا توسط عوام فریبان مستظهر به منابع مالی نفتی شستشوی مغزی شده‌اند. هم اینان پیام ضد اسلامی نفرت و طرد و فرقه گرایی را ظرف چند دهه در جهان گسترانده‌اند.

ظریف نمونه‌هایی از اقدامات مستقیماً تحریک آمیز عربستان سعودی در مقابله با ایران را نام برده است: حمله نظامی علیه اماکن دیپلماتیک ایران در یمن و حمایت از تروریست‌ها در حمله به این اماکن در کشورهای دیگر، بدرفتاری مداوم با زائران ایرانی، نفرت پراکنی در خطبه‌های سخنرانان رسمی سعودی نه تنها علیه ایران بلکه علیه تمام مسلمانان شیعه، گردن زدن غیر قابل توجیه و تحریک کننده علمای شیعه و بالاخره تحریک جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران.

وزیر خارجه تاکید کرده است: در تمامی این موارد، ایران به پشتوانه اعتماد به قدرت آرمان، ایمان راسخ و مردم خود از اقدامات تلافی جویانه، قطع یا حتی کاهش سطح روابط با عربستان سعودی پرهیز کرده و در مقابل نفرت پراکنی فرقه گرایانه سعودی همگان را به وحدت اسلامی فرا خوانده است. در حالی که عربستان سعودی یا عواملش اماکن دیپلماتیک ایران را هدف قرار داده و دیپلمات‌ها و شهروندان عادی ایرانی را به قتل رسانده‌اند، دولت ایران با صراحت حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ۱۲ دی ماه را محکوم، سلامت و عزت دیپلماتهای سعودی را تضمین و اقدامات فوری در خصوص بازسازی مجتمع دیپلماتیک سعودی اتخاذ کرده است. ایران در بالاترین سطح، اراده خود برای مجازات متخلفان بر اساس قانون را اعلام و اقدامات تنبیهی علیه کسانی که در حفاظت از اماکن دیپلماتیک قصور ورزیده بودند اتخاذ و تحقیقات داخلی برای مشخص شدن علل حادثه و جلوگیری از تکرار آن را آغاز کرده است.

ظریف بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای عمل به تعهداتش بر اساس حقوق بین‌الملل و اسناد مرتبط، به خصوص کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین درباره روابط کنسولی تاکید کرده است.

وزیر خارجه کشورمان در این نامه‌ها افزوده است: «ما هیچ علاقه یا میلی به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود نداریم. ما همه نیازمندیم در مقابل تهدیدات افراط گرایان علیه خودمان متحد شویم. در واقع، رئیس جمهور و من از اولین روزهای پس از انتخابات، پیام‌های عمومی و خصوصی مبنی بر آمادگی برای گفت‌وگو و زمینه سازی ثبات منطقه‌ای و مبارزه با خشونت و افراط گرایی به عربستان ارسال کردیم. عربستان سعودی باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند. آنها می‌توانند به حمایت از تروریست های افراطی و ترویج نفرت فرقه ای ادامه دهند یا راه حسن همجواری و ایفای نقش سازنده در ثبات منطقه‌ای را انتخاب کنند. امیدواریم عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود.»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff