برج سیاه و سفید جاسک در آستانه نابودی کامل/ نفس های آخر برج تاریخی جاسک
+ پ -
برج سیاه و سفید جاسک در آستانه نابودی کامل/ نفس های آخر برج تاریخی جاسک

برج سیاه و سفید یکی از آثار تاریخی شهرستان جاسک در اثر بی توجهی و ناملایمات طبیعی در حال تخریب و نابودی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ برج سیاه و سفید یکی از آثار تاریخی و معروف شهرستان جاسک است که این روزها حال و روزی خوش ندارد که با توجه به بی توجهی مسئولان و ناملایمات طبیعت بند بند و سنگ های بدنه این برج ساحلی در حال ریزش است.

چندین ماه پیش خبری بر مرمت این آثار تاریخی از رسانه مخابره شد اما گویی مسئولان میراث فرهنگی استان هرمزگان قصد مرمت و نگهداری نماد تاریخی شهرستان جاسک را ندارند ، که اکنون وضعیت آن به گونه ای است که این برج تاریخی از دو ناحیه بالا و پایین سنگ های آن ریزش کرده است .

برج سیاه و سفید یادگار دوران قاجاریه می باشد که درسال ۱۲۹۷ هجری قمری در پنجاه متری ساحل دریا احداث شده است و در ۱۰ دی ۱۳۸۱با شماره ۶۷۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است . که حدود ۱۵۰ سال است که در ساحل جاسک قد علم کرده است.

بی توجهی به این برچ تاریخی سبب شده است که محوطه این اثر تاریخی به طور دقیق مشخص نباشد و حتی شناسنامه یا تابلویی مبنی بر نشانگر بودن این بنا تاریخی وجود ندارد و تاسف بار است که این بنای تاریخی به علت نداشتن محوطه و متصدی در شهرستان زباله ها و نخاله های ساختمانی در نزدیکی این برج خالی و ریخته شده است.

تصاویر قدیمی و سال گذشته از این بنا نشان می دهد که این بنا هم دارای یک تابلو یا شناسنامه در کنار خود بوده است که حال خبری از تابلوی زنگار گرفته این برج نیست

این روز ها حال این برج سیاه و سفید جاسک اصلا خوش نیست و ممکن است با این روال که فقط خبر بازسازی و مرمت آن در رسانه ها پخش شده و مسئولین مربوطه هم فیگور باسازی و مرمت آن را از پشت رسانه ها گرفته اند ممکن است مانند برخی از آثار تاریخی داغی بر دل دوست داران آثار تاریخی باقی بماند و سمبل تاریخی جاسک هم فرو بریزد.

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff