تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 472702
تاریخ انتشار:شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹| تعداد نظرات :دیدگاه‌ها برای برجام نافرجام مهمترین دستاورد دولت روحانی/ چرا دولت مصرانه پایبند به برجام است؟ بسته هستند
پ

برجام نافرجام مهمترین دستاورد دولت روحانی/ چرا دولت مصرانه پایبند به برجام است؟

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی کشور، گفت: اگر برجام از دولت کنونی گرفته شود این دولت بی معنا خواهد شد و بزرگترین روسیاهی را برای گفتمان غرب‌گرا در کشور خواهد داشت به همین دلیل است که دولت بدون دستاورد به آب و آتش خواهد زد تا برجام ولو با یک کشور هم ادامه پیدا کند.

برجام نافرجام مهمترین دستاورد دولت روحانی/ چرا دولت مصرانه پایبند به برجام است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محسن باقری کارشناس مسائل سیاسی راهبردی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به غیر قابل اعتماد بودن آمریکا، اظهار کرد: همان گونه که امام راحل فرمودند «کسانی که دم از رابطه با امریکا می زنند یا الفبای سیاست را بلد نیستند یا الفبای غیرت را» جای سؤال است چرا با نقض برجام توسط آمریکا برخی دولتمردان جمهوری اسلامی ایران از آمریکا شکایت نکرده اند؟

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی افزود: پاسخ به این سؤال روشن است؛ بر اساس مکانیسم ارائه شده در برجام برای حل و فصل مناقشات دادخواست شاکی باید به کمیسیون متشکل از ۱+۵ برود.

باقری ادامه داد:این کمیسیون که یک عضو آن آمریکا است و حق رأی آن مانند حق وتو آن در شورای امنیت بوده که این بدین معناست که وقتی یک قاضی دزد باشد، شما شکایت دزد را پیش همان قاضی دزد ببرید.

وی با اشاره به سرنوشت و روند ادامه برجام با کشور های اروپایی بدون آمریکا، گفت: امروز دولتمردان جمهوری اسلامی ایران می گویند یک مزاحم از برجام کم شد و کشورهای اروپایی از ایران حمایت می کنند که البته این حمایت اکنون در حد حرف است.

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی تصریح کرد: لازم است برگردیم به سال ۹۲ جایی که دکتر حسن روحانی اظهار داشت:«قرار داد بستن با کدخدا یعنی آمریکا راحت تر است.» و چند سال بعد از این حرف در آستانه امضا برجام زمانی که رهبر انقلاب فرمودند در صورت گرفتن تضمین اجرایی برجام امضا شود که هیئت مذاکره کنند گفت امضا جان کری تضمین است.

باقری ادامه داد: اکنون چند سال گذشته و کد خدا شده یک موجود مزاحم و عهد بستن با اروپایی ها راحت شده است.

وی با بیان اینکه اعتماد مجدد به غرب و آمریکا عاقلانه نیست خوش خیالی تیم مذاکره کننده را مانند خوش خیالی ضمانت امضا جان کری دانست.

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی، اظهار کرد: فرانسه نمی خواهد بازار فروش پژو ایران را از دست بدهد همین‌طور دیگر کشورهای اروپایی اما کافی است ۹۰ روز صبر کنید تا فرمان اجرایی و تحریم های ایسا اجرا شود، خواهید دید هیچ کشور اروپایی خواهان همکاری با ایران نیست.

باقری در ادامه به خبر عدم پایبندی قرارداد ایرباس با این اشاره کرد و افزود: تحریم های بیمه و کشتیرانی، انرژی و حمل و نقل در کنار تحریم های ثانویه ریسک هر گونه سرمایه گذاری و رفت و آمد در ایران را کم می کند و هیچ شرکتی حاضر به همکاری با شرکت های داخلی نخواهد شد.

وی به دلیل پایبندی مصرانه دولت فعلی به برجام پرداخت و گفت: اگر از هر کدام از شما بپرسند مهمترین دستاورد دولت روحانی چیست خواهید گفت: برجام؛ حال اگر برجام از دولت کنونی که بیشترین کم کاری و کم تحرکی را در اجرای منویات رهبر انقلاب و ارزش های جامعه اسلامی ایرانی در میان دولت های پسا انقلاب داشته گرفته شود این دولت بی معنا خواهد و بزرگترین روسیاهی را برای گفتمان غرب‌گرا در کشور خواهد داشت به همین دلیل است که دولت بدون دستاورد به آب و آتش خواهد زد تا برجام ولو با یک کشور هم ادامه پیدا کند.

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی در خصوص دلایل خروج آمریکا از برجام، گفت: برجام برای آمریکا آغاز گر یک جریان و حرکت برای ساقط کردن انقلاب اسلامی بود، ترامپ در صورتی از برجام خارج نمی شد که برجام های دو و سه در خصوص صنعت موشکی و منطقه ای نیز امضا می شد.

باقری ادامه داد: هوشیاری رهبر انقلاب مانع از اجرای برجام های دو و سه توسط دولت شد که اگر به سرنوشت لیبی و سقوط قذافی نگاه کنیم موید این امر است.

وی در ادامه به سرنوشت مشابه کشور های منطقه پرداخت و یادآور شد: دولت وقت آمریکا، ابتدا لیبی را تحریم می کند پس از آن شرط برداشتن تحریم ها را خروج سانتریفیوژها از لیبی می داند پس از مرحله اول، مرحله دوم خلع سلاح لیبی در زمینه موشک های اسکات و پس از آن شرط برداشتن تحریم ها در ازای تعطیلی صنعت موشکی لیبی مطرح شد و پس ازا ین اتفاق با یک کودتا قذافی که یک روز شاه انقلابی اعراب نام گرفت و در سازمان ملل منشور آن سازمان را پاره کرد سرنگون شد.

کارشناس مسائل سیاسی راهبردی افزود: همین سرنوشت با دولت کمونیسم شوری و گورباچف در دولت ریگان و چین کمونیسم در زمان دنگ شیاپینگ و چوئن لای  با سیاست درهای باز رقم خورد؛ سیاستی که آقای روحانی استاد این کار در ایران است.

باقری با بیان اینکه مشکل آمریکا نه صنعت هسته ای و موشکی ایران است بلکه اصل انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی به عنوان یک سد آهنین مقابل اهداف امپریالیستی آمریکا ایستاده است و همانطور که رهبری انقلاب فرمودند ترامپ خوراک مار و مور می شود ولی انقلاب اسلامی هست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اعتماد به آمریکا صنعت هسته ای تعطیل شد، ضررهای زیادی کردیم اما به اذن الله آینده انقلاب از این تجربه تاریخی روشن است و زین پس اگر کسانی دم از مذاکره و رابطه به امریکا بزنند یا الفبای سیاست را بلد نیستند یا الفبای غیرت را.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=472702
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

Comments are closed.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی