برای ورود به بازار ایران، بین کشورهای اروپایی رقابت است/حتما مسئله رضائیان را در سفر روحانی مطرح می‌کنیم
+ پ -
برای ورود به بازار ایران، بین کشورهای اروپایی رقابت است/حتما مسئله رضائیان را در سفر روحانی مطرح می‌کنیم

وزیر خارجه ایتالیا با بیان اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به اقتصاد اروپا ضربه زده، می‌گوید کشورهای اروپایی برای بهره برداری از بازار ایران در رقابت هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «پائولو جنتیلونی» وزیر خارجه ایتالیا در آستانه سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به اروپا، در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست به بحث در مورد روابط دوجانبه با ایران و همچنین وضعیت خاورمیانه پرداخت.

وی از جمله در این مصاحبه گفته است که مقامات ایتالیایی در دیدار با رئیس‌جمهور ایران مسئله بازداشت «جیسون رضائیان» تبعه آمریکایی-ایرانی را که به عنوان خبرنگار واشنگتن پست در ایران فعالیت می‌کرد، مطرح خواهند کرد.

وزیر خارجه ایتالیا همچنین از اشتیاق کشورهای اروپایی برای ورود به «بازار ۸۰ میلیون نفری» ایران خبر داده و گفته است که بین این کشورها برای ورود به ایران رقابت وجود دارد.

او در ابتدای این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا سفر آقای روحانی به اروپا به معنی خارج شدن اقتصاد ایران از محاصره است، گفت: «ما واقعا از اینکه رئیس‌جمهور روحانی کشور ما را به عنوان اولین مقصد خارجی پس از توافق هسته‌ای برگزیده، خرسندیم. تصور می‌کنم که واقعا دلیل این مسئله این است که ایران در رابطه با ایتالیا حسی بر اساس آنچه من تمدن‌های باستانی می‌خوانم، دارد، حتی اگر این رابطه به دوران رم و پارس باستان بازگردد.»

جنتیولی افزود: «توافق هسته‌ای گشایش اقتصادی با یکدیگر مرتبط هستند. کاملا مشخص است که اگر اوضاع درست پیش برود، که ما هم واقعا امیدواریم اینطور باشد، صادقانه بگویم، بین اقتصادهای اروپایی رقابت درخواهد گرفت. ما داریم راجع به بازاری ۸۰ میلیون نفری صحبت می‌کنیم که بسیاری از آن‌ها سطح تحصیلات بالایی هم دارند.»

وی ادامه داد: «اگر دو ستون توافق آنطور که باید و شاید عمل کنند، ما تهدید یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای را از میان برداشته و چارچوبی برای یک رابطه اقتصادی جدید خلق کرده‌ایم. تصور می‌کنم این می‌تواند فرصت‌هایی را در این بازار مناسب که ایتالیایی‌ها از دهه ۱۹۵۰ در آن حضور داشته‌اند، ایجاد کند.»

او در پاسخ به این گفته خبرنگار که تحریم‌های اقتصادی ایران ضربات سختی به اقتصاد ایتالیا وارد کرد، گفت: «بله، البته نه فقط به ایتالیا. دیگر کشورهای اروپایی هم همین طور هستند. البته ما الان در گام اول هستیم و هنوز به مرحله موسوم به «روز اجرا» هم نرسیده‌ایم. برای رسیدن به آن نقطه، ابتدا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تعدادی از موارد را تائید کند. می‌دانم که این روند مسیر کاملا روشنی دارد و سفر رئیس‌جمهور روحانی هم فرصتی برای تحکیم همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی ما خواهد بود. اما اجرا، به پیشرفت آن‌ها (در اجرای تعهدات هسته‌ای) وابسته است.»

وی در جواب اینکه چه موانع احتمالی برای اجرای توافق وجود دارد، گفت: «تصور می‌کنم که بیشتر از آنکه بحث فنی باشد، بحث سیاسی مطرح است. می‌دانیم که ایران فوریه آینده شاهد برگزاری انتخابات خواهد بود و احتمالا دو موضوع در بحث‌های عمومی غالب خواهد بود. یکی بحث‌های اقتصادی و دیگر روابط با غرب و ایالات متحده. بنابراین، تصور می‌کنم که مسئله این یا آن مورد مربوط به آژانس نیست، بلکه بیشتر بحث ارائه سیاسی سرانی مطرح است که در وین تصمیم گرفتند این توافق اجرا شود.»

وزیر خارجه ایتالیا افزود: «قطعا مواردی وجود دارد که به افزایش اعتماد کمک می‌کند. حداقل آن است که طرفین به آنچه امضا کرده‌اند، متعهد بمانند، که این به اراده سیاسی آن‌ها بستگی دارد. اما جدای از این، مسائل دیگری هم وجود دارند که می‌تواند به اعتمادسازی بین ایالات متحده و ایران و حتی بین ایران، ایالات متحده و اروپا کمک کنند. یک موضوع وضعیت مربوط به تعدادی از اتباع آمریکایی است. همکار شما (جسیون رضائیان) و دو شهروند آمریکایی دیگر. حل این مسئله نه فقط از منظر انسان‌دوستانه، گامی در مسیر درست است، بلکه کل روند را نیز تسهیل خواهد کرد. اگر امکان‌پذیر باشد، کشورهای اروپایی و ایتالیا، تا جایی که بتوانیم نه فقط برای مطرح شدن این مسئله، بلکه برای یافتن راهکاری برای آن، تلاش خواهند کرد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مسئله در سفر هفته آینده آقای روحانی به ایتالیا مطرح می‌شود یا نه، گفت: «قطعا. ما پیش از این هم این مسئله را مطرح کرده‌ایم. ما  این مسئله را مطرح نمی‌کنیم که یک رسوایی ایجاد کنیم، بلکه می‌خواهیم به حل مسئله کمک کنیم. این مسئله نه فقط به دلایل انسانی، بلکه برای ایجاد فضایی مناسب، باید حل شود. مسئله دیگری که می‌تواند مفید باشد، اتفاقاتی است که روز شنبه در وین می‌افتد، جایی که قرار است دور دوم مذاکرات سوریه برگزار شود.»

وزیر خارجه ایتالیا در مورد اینکه آیا رم از تهران خواهد خواست که «همکاری بیشتری» در موضوع سوریه داشته باشد، گفت: «فکر می‌کنم که ایرانی‌ها می‌توانند طرح انتقال قدرت احتمالی را بپذیرند، به نحوی که با حاکمیتی روبرو شویم که از جایی به بعد نه با تغییر نظام، بلکه شاهد وضعیتی باشیم که دیگر بشار اسد قدرت را در اختیار نداشته باشد. آن‌ها فعلا این ایده را نمی‌پذیرند، اما امیدوارم که در مذاکرات بعدی مصالحه‌ای به دست آید.»

وی در ادامه با بیان اینکه دولت ایران خود را به اجرای توافق هسته‌ای متعهد می‌داند، گفت که توافق هسته‌ای به معنای تغییر در اصول جمهوری‌ اسلامی نیست، بلکه راهی مشخص برای گشایش اقتصادی و سیاسی است.

او همچنین گفت در صورت اجرای توافق هسته‌ای و افزایش مراودات اقتصادی با تهران، «ما به ایجاد ثبات در ایران کمک می‌کنیم.»

وزیر خارجه ایتالیا در مورد پیش‌بینی‌اش از زمان آغاز سرمایه‌گذاری‌ها در ایران، گفت در صورت که آژانس اجرای تعهدات ایران را تائید کند، «ابتدای سال آینده» می‌تواند آغاز این روند باشد. وی افزود: «واقعیت این است که من به همراه تعداد زیادی از شرکت‌ها به ایران سفر کرده‌ام و بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی نیز اقدامات مشابهی انجام داده‌اند. این برای آمادگی جهت روابط در آینده است، اما مسئله‌ای که هست این است که این امر کاملا به روند پیشرفت توافق بستگی دارد و این چیزی است که ایرانی‌ها به خوبی از آن آگاه هستند.»

او که دو بار به ایران سفر کرده، در رابطه با احساسش از فضای داخلی ایران، گفت: «انتظار زیادی برای این واقعیت که توافق می‌تواند فرصت‌های جدیدی ایجاد کند، وجود دارد. قطعا با ایتالیایی‌ها احساس نزدیکی وجود دارد. این شاخصه مختص ایران نیست. ایتالیا هیچ دستور کار مخفی‌ای ندارد و آن‌ها این را می‌دانند. ایتالیا هیچ سابقه استعماری‌ای در ایران ندارد. ما در طول ۳۰ سال گذشته هیچ تنشی با آن‌ها نداشته‌ایم. آن‌ها به خوبی می‌دانند که ما متحد ناتو و ایالات متحده هستیم، اما این امر احساس نزدیکی و تفاهم دوجانبه را از میان نمی‌برد.»

جنتیولی در بخش دیگری از مصاحبه از ابراز نارضایتی ریاض از توافق هسته‌ای صحبت کرد و بعد در مورد حضور اروپایی‌ها در بازار ایران، گفت: «بازار ایران دیگر مثل گذشته در اختیار اروپا نخواهد بود. در سال‌های گذشته چین و دیگر کشورها هم وارد آنجا شده‌اند و بسیار هم کشورهای قدرتمندی هستند. با این حال، می‌دانیم که دانش، توانمندی و فناوری غرب بسیار قدرتمند است.»

وی در پایان گفت انتظار دارد که در جریان سفر آقای روحانی تفاهمنامه‌هایی از جمله در زمینه همکاری‌های نفتی امضا شود.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff