بذرپاش: ۴۲ درصد از احکام بودجه‌ای اجرا نشده است

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: در سال ۹۹، ۲۷۲ تبصره و حکم بودجه‌ای داشته ایم که ۴۲ درصد از احکام یا اصلاً اجرا نشده و یا بخشی از آن اجرا شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مهرداد بذرپاش با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه یک سیما افزود: ۲۸ درصد احکام رعایت شده و عدم تحقق اهداف قانونگذار هم ۱۵ درصد بوده و ۱۵ درصد احکام هم فاقد عملکرد بوده است که بیشتر این‌ها شامل احکامی می‌باشد که آیین نامه اجرایی آن توسط دولت آماده نشده بود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: امسال گزارش تفریق بودجه ۴ ماه زودتر به مجلس ارائه شد و در این گزارش از بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه جمع آوری اسناد مالی می‌شود که به نوعی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند.
براساس قانون اساسی گزارشی بعد از اجرای بودجه هر سال توسط دیوان محاسبات به نام تفریغ بودجه آماده می‌شود که تفریغ بودجه نشان می‌دهد بودجه‌ای که مصوب شد چه میزان اجرا شد و یا انحرافات آن در چه بخش‌هایی بوده است و این نقشه راهی برای بودجه سال آتی خواهد بود.

وی بیان کرد: براساس قانون، هر گونه انحرافی را در دیوان محاسبات می‌توانند به عنوان تخلف فرض کنند و رسیدگی کنند و هر دستگاه و فردی این انحراف را به صورت عمدی مرتکب شده باشد، در دادسرای دیوان محاسبات رسیدگی می‌شود.

رئیس دیوان محاسبات گفت: بسیاری از پرونده‌ها ناشی از انحرافات در بودجه، سنواتی است؛ یعنی مدیری عمداً حکمی را اجرا نکرده و یا ناقص اجرا کرده که محل رسیدگی آن در دیوان محاسبات است.

بذرپاش خاطر نشان کرد: دیوان محاسبات بر اساس وظیفه ذاتی خود که تفریغ بودجه سنواتی است، وظیفه نظارت بر اجرای قوانین که مجلس شورای اسلامی تصویب می‌کند دارد؛ البته بیشتر در مسائل مالی متمرکز طرح و حسن اجرا را سازمان بازرسی کل کشور رسیدگی می‌کند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور ادامه داد: گزارش تفریغ بودجه از بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه جمع آوری اسناد مالی می‌شود، یعنی حدود ۳ هزار و ۶۰۰ دستگاهی که به نوعی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند توسط دیوان محاسبات عملکرد آن‌ها ارزیابی می‌شود و صحت آن رسیدگی می‌شود و با عنوان گزارش تفریغ به مجلس ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال ۴ ماه زودتر از موعد قانونی گزارش تفریغ به مجلس ارائه شد و ما امسال ۳۱ شهریور این گزارش را تقدیم مجلس کردیم، ولی امروز روز قرائت خلاصه‌ای از گزارش در مجلس بود.

وی افزود: رئیس جمهور روز گذشته، (۱۹ مهر) بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را به سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌ها ابلاغ کرد که فرآیند تدوین بودجه در دستگاه‌های اجرایی کشور شروع شود؛ یعنی قبل از ابلاغ بخشنامه بودجه ما تفریغ بودجه سال قبل را تقدیم دولت و مجلس کردیم و یک نورافکن را به میدان بودجه‌ای کشور انداختیم تا دولت و مجلس با چشمان بازتر تدوین بودجه را انجام دهند و انحرافاتی که احیاناً در سال گذشه بوده را جلوگیری کنیم.

بذرپاش گفت: در دیوان محاسبات، بودجه ۱۴۰۰ هم رسیدگی شد و رسیدگی برخط بودجه در بازه‌های دوماهه انجام می‌شود که تاکنون چهار ماه تقدیم مجلس شده و دوماهه سوم در دستور کار است و تا آبان به اتمام خواهد رسید؛ به نوعی عملکرد اجرای بودجه ۱۴۰۰ در بازه شش ماهه هم تمام و تقدیم مجلس خواهد شد و زمانی که لایحه بودجه به مجلس می‌رود هم تفریغ سال ۹۹ و هم نیمی از اجرای بودجه ۱۴۰۰ می‌باشد.

بذرپاش افزود: یکی از روش‌ها برای جلوگیری از انحرافات، اعلام هشدار‌ها در همان سال است و اگر مدیری اصرار بر ادامه انحراف داشت به دادسرا ارجاع می‌دهیم.

منبع: صداوسیما

انتهای پیام/