تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 449695
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
نویسنده مطرح هرمزگانی:

جمع آوری و ثبت خاطرات شهدا نیازمند عزم جدی مسئولان است

نویسنده مطرح هرمزگان با اشاره به اینکه بخش مهم کارهای انجام‌ شده‌ام مستندنگاری است، گفت: مسئولان فرهنگی استان به معنای واقعی کلمه، دغدغه‌ حفظ و ثبت خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داشته باشند.

جمع آوری و ثبت خاطرات شهدا نیازمند عزم جدی مسئولان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اعظم پشت‌مشهدی، نویسنده مطرح هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه از سن ۱۳ سالگی خبرنگاری می‌کردم و در نوزده سالگی موفق به اخذ مدرک روزنامه‌نگاری از دوره‌های آموزشی وزارت ارشاد شدم، اظهار کرد: همیشه یک حس کنجکاوی نسبت به کسانی که در جنگ شرکت کرده بودند در من بود و دلم می‌خواست بدانم این آدم‌ها چه تفاوتی با بقیه آدم‌ها دارند و همزمان در شاخه‌ پژوهشگری رشته علوم اجتماعی مشغول به تحصیل شدم و همان حس کنجکاوی باعث شد این کار را دنبال کنم.

خاطرات شهدای ترور هرمزگان نخستین کتابم که به چاپ رسید

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری هرمزگان بیان کرد: خاطره‌نگاری را از سال ۱۳۸۱ آغاز و از خاطرات شهدا و رزمندگان یادداشت‌ برداری کردم و مجموعه خاطرات شهدای ترور استان هرمزگان نخستین کتابی بود که از من منتشر شد.

پشت‌مشهدی در ادامه تصریح کرد: پرستوهای عاشق شامل خاطرات ۲۳ شهید استان هرمزگان بود که یکی از آنها شهید غلامحسین حقانی از شهدای گران‌قدر مجلس شورای اسلامی بود و همراه شهید دکتر بهشتی در حزب جمهوری به شهادت رسید واین کتاب در واقع بررسی خاطرات افرادی بود که سال‌های اول انقلاب توسط گروه فرقان و منافقین شناسایی شده و به شهادت رسیده بودند.

وی ادامه داد: در انتهای کتاب پرستوهای عاشق به حادثه پرواز ۶۵۵ و معرفی شهدای آن شده است و تا سال ۱۳۸۶ که در بنیاد شهید کار می‌کردم با استفاده از فضا و امکان دسترسی به اطلاعات شهدا و ایثارگران و همچنین بهره بردن از خاطرات شفاهی افرادی که با آنها در ارتباط و تعامل بودم، شش عنوان کار ارائه کردم که شامل چهار مجموعه خاطره و دو مجموعه شعر بود.

این نویسنده هرمزگانی با اشاره به اینکه رشته تحصیلی ام درحال حاضر ارتباط مستقیم با کارم ندارد، افزود: شاخصه‌ها و علمی که پژوهشگر در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسی جهت بررسی جامعه به آن نیاز دارد باعث شد تا مسیر بهتری را در پیش بگیرم.

بخش مهم کارهای انجام‌ شده‌ام مستندنگاری است

پشت‌مشهدی گفت: بخش مهم کارهای انجام‌ شده‌ام مستندنگاری است و همان‌طور که می‌دانید خاطره درگیری یک واقعه اجتماعی و تاریخی با عواطف انسانی است و تاریخ شفاهی بخش عمده‌ای از یک برش زمانی است.

وی اضافه کرد: کار «آدم‌های توی قاب من نمی‌میرند» خاطرات و زیست انسانی است در یک برهه‌ تاریخی، در دوران جنگ بر اساس تجربیات حسی و انسانی است و خاطرات از نگاه تجربی آدم‌هایی که با شهید مورد نظر اثر زیسته‌اند روایت شده است و درواقع یک سوم کار تاریخ و دو سوم آن روایت تجربه‌گونه‌ انسان‌ها از یک انسان دیگر است.

کتاب «آدم‌ها توی قاب من نمی‌میرند» ۲۴ راوی دارد

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری هرمزگان اظهار کرد: کتاب «آدم‌ها توی قاب من نمی‌میرند» ۲۴ راوی دارد و سفارش مؤسسه روایت فتح بود و مصاحبه‌ها و اطلاعات توسط این مجموعه جمع‌آوری شده بود و سال ۱۳۹۴ این کار را به من تحویل دادند و مواردی نیاز به مصاحبه تکمیلی داشت که برای مؤسسه ارسال کردم و آنها به راوی‌ها مراجعه و اطلاعات را تکمیل و برای من ارسال کردند.

پشت‌مشهدی در ادامه افزود: کتاب «بادگیرها چشم‌به‌راهند» روایت زندگی یک انسان است که خاطراتی از زبان دوستان و هم‌رزمان وی مطرح شده است.

وی با اشاره به پیدا کردن بر افراد صاحب خاطره، گفت: بخش عمده‌ این کار بر عهده‌ محققینی بود که در شهرستان بندرلنگه زندگی می‌کردند و کار به لحاظ حرفه‌ای و استاندارد، آ‌ن طور که باید در حوزه تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری نبود و من طی سه، چهار جلسه به شهرستان بندرلنگه رفتم و حدود دوازده ساعت مصاحبه تکمیلی گرفته شد.

نگارش کار مهم‌ترین ویژگی مستند بودن موضوع است

نویسنده هرمزگانی به چگونگی گزینش و غربال‌ کردن اطلاعات اشاره کرد و افزود: نگارش کار مهم‌ترین ویژگی مستند بودن موضوع است که در مورد شهدا یک موضوعی که دیگران درباره او صحبت می‌کنند و راوی بین روایت کننده‌های متعدد پنهان می‌شود و گاهی یک خاطره را چندین نفر نقل می‌کنند که کامل‌ترین آن باید انتخاب شود یا آن خاطره‌ای که فرد از شهید دیده یا شنیده اهمیت بیشتری دارد.

پشت‌مشهدی در ادامه تصریح کرد: در این میان خاطره‌نگار باید هوشیار باشد و آن روایتی را قبول کند که به واقعه نزدیک‌تر است , نکته‌ مهم این است که کسی که خاطره را نقل می‌کند یا خودش در واقعه حضور داشته یا حداقل آن را از منبع موثقی شنیده باشد.

تنها حوزه هنری نسبت به ثبت خاطرات شهدا دغدغه دارد

وی به وضعیت ثبت تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: نمی‌خواهم نگاهی منفی را به مخاطبان منتقل کنم اما غیر از حوزه هنری هیچ دستگاه فرهنگی دیگری در خصوص جمع‌آوری و ثبت خاطرات به‌طور جدی و حرفه‌ای فعالیت نمی‌کند.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری هرمزگان به دغدغه‌های خود در عرصه خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی پرداخت و افزود:کارهای من نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس شده و جوایز زیادی هم گرفته‌اند، امّا با وجود این که در کشور مرا می‌شناسند، متأسفانه در استان خودم شناخته شده نیستم و سعی می‌کنم این اتفاق‌ برای خاطره‌نگاران جوان دیگر نیفتد و مسئولان فرهنگی استان دلسوزی بیشتری داشته باشند.

برخی از مسئولان در ظاهر دغدغه‌ جمع‌آوری خاطرات شهدا را دارند

پشت‌مشهدی با بیان اینکه برخی از مسئولان در ظاهر دغدغه‌ جمع‌آوری خاطرات شهدا را دارند امّا باید در عمل دید چقدر موفق بوده‌ایم، گفت: در زمان کشف حجاب تعداد زیادی از مردم این استان برای حفظ حجاب و عقایدشان به قطر و امارات مهاجرت کردند، این خاطرات نباید به دست فراموشی سپرده شود.

دغدغه‌ جمع‌آوری خاطرات شهدا را دارم

وی در ادامه بیان کرد: آدم‌ها می‌روند و خاطرات‌شان را با خود می‌برند، این دغدغه من است که تا زمانی که هستند باید به سراغ‌شان رفت و آنقدر که امروز دغدغه‌ جمع‌آوری خاطرات را دارم دغدغه‌ نوشتن ندارم.

مسئولان فرهنگی استان به معنای واقعی دغدغه‌ ثبت خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داشته باشند 

نویسنده هرمزگانی اضافه کرد: این جزو آرزوهای من است که مسئولان فرهنگی استان به معنای واقعی کلمه، دغدغه‌ حفظ و ثبت خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داشته باشند و اگر خاطره‌ای غنی و بکر باشد حتی یک نویسنده مبتدی هم می‌تواند آن را بنویسد، چون کار غنی است.

پشت‌مشهدی گفت: این حوزه با وجود اقبالی که از نگاه مخاطبین در کشور دارد، امّا بعضی از مسئولان فرهنگی توجه لازم را نسبت به آن ندارند و در جمع‌آوری اطلاعات یک مسئله را ندیده می‌گیرند و آن مستند بودن قضیه است و به سطحی نگاری‌های عادی توجه دارند و خیلی برای‌شان مهم نیست کاری که بیرون می‌آید چقدر قابل استناد و تبعات آن تا چه حد می‌تواند جامعه را در صد سال آینده دچار تناقض‌گویی کند.

وی بیان کرد: ما هنرمندان نباید اجازه دهیم بعضی از تحمیل‌ها، آن هم براساس اقتضائات سیاسی بعضی از دستگاه‌ها در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی باعث شود از حقیقت و واقعه کناره‌گیری کنیم و نباید بگذاریم آن واقعیت به دست فراموشی سپرده شود و با همه این حرف‌ها از این که در این مسیر قرار گرفته‌ام خیلی خوشحالم هستم.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری هرمزگان خاطر نشان کرد: در نخستین سال‌های کارم، وقتی کتاب‌های مجموعه زیر نظر آقای مرتضی سرهنگی را می‌خواندم از خودم می‌پرسیدم یعنی می‌شود من نویسنده دفاع مقدس شوم؟ و امروز از این که رشته و هنرم به واسطه حوزه هنری در مسیر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار گرفته است خدا را شکر می‌کنم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=449695
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,493 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی