تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 8037
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بحران و چنددستگی همچنان گریبان اصلاح طلبان را گرفته است

به میدان آمدن چندین نفر از چهره‌های اصلاح طلب و ردآشکار سخنان یکدیگر در رسانه ها و محافل درون گروهی، روشن ترین دلیل چند دستگی، بحران و اختلاف شدید در اردوگاه اصلاحات است. به گزارش هرمز ، همزمان با  فعال شدن جبهه اصلاحات به منظور شرکت در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ، تنش های درون […]

بحران و چنددستگی همچنان گریبان اصلاح طلبان را گرفته است

به میدان آمدن چندین نفر از چهره‌های اصلاح طلب و ردآشکار سخنان یکدیگر در رسانه ها و محافل درون گروهی، روشن ترین دلیل چند دستگی، بحران و اختلاف شدید در اردوگاه اصلاحات است.

به گزارش هرمز ، همزمان با  فعال شدن جبهه اصلاحات به منظور شرکت در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ، تنش های درون گروهی میان اصلاح طلبان به شدت افزایش یافته است.
در حالی که برخی رسانه ها و سایت های خبری سعی دارند مواضع و تصمیم گیری های اصلاح طلبان را منظم و بر اساس برنامه و بطور هماهنگ بامراکز تصمیم ساز این جبهه نشان دهند، ولی شواهد و قرائن آشکار موجود نشان از اختلاف زیاد نگاه ها به موضوع انتخابات پیش رو در محفل های اصلاح طلب دارد و مستندات چیز دیگری را نشان می‌دهد.
 وجود اختلاف و چند پارگی در جبهه موسوم به اصلاحات پدیده جدیدی نیست، با مرور ی بر حیات این جریان سیاسی از زمان به دست گرفتن قدرت در سال ۱۳۷۶، و به وجود آمدن گروهک های ۱۸ گانه اصلاح طلبان نشانی آشکار از اختلاف دیدگاه ‌ها و متناقض آنهاست. اختلافی که از گوگوش رقاصه و فاسد خارج نشین با سروش لیبرال را می توان در این جریانات معنا کرد.  به عقیده برخی تحلیل گران یکی از دلایل شکست های پی در پی برای جریان موسوم  به اصلاحات همین تشت و بحران داخلی و عدم وجود تعریف مشخص ار اصلاحات بوده است.
اما موضوع سخن در این مقال با طیف هایی است که امروز بطور آشکار مرزبندی روشن و آشکار خود را با دشمنان و مهره های داخلی و خارجی آنان هر چند تلویحی بیان کرده اند و امروز قصد دارند با پذیرفتن قواعد رقابت سیاسی داخل ایران پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و یا انتخابات شورای شهر بگذارند.
در این روزها شاهد هستیم که هر روز در یک رسانه مکتوب، سایت خبری یا رسانه ملی مصاحبه ای از یکی از مهره های اصلاح طلب منتشر می شود که به مصاحبه فرد دیگر از این جریان واکنش نشان داده و یا از اساس سخنان وی را تکذیب می کند و یا اینکه بخشی از مواضع و اظهار نظر های وی را اعم از سیاسی، انتخابات، بین المللی رد می کند، لذا هر کدام سعی در نفی دیگری و اثبات گروهک خود دارند.
به میدان آمدن چندین نفر از افراد اصلاح طلب به عرصه انتخابات ریاست جمهوری و شکست آشکار تلاش‌های های چندین ماهه برای رسیدن به کاندیدای واحد خود بهترین دلیل برای ادعای فوق است. هر چند که در ظاهر سعی می کنند خلاف این حقیقت را به نمایش بگذارنند ولی خبرهای داخلی از محافل آنها عکس این موضوع را اثبات می کند.
موسوی لاری وزیر کشور دوران اصلاحات در گفت گویی مدعی می شود که “من بارها گفته ام جریان اصلاح طلبی از انسجام کافی برخوردار است و مشکلی وجود ندارد، موضوعی هم برای اختلاف ندارند.”
«ادعای» موسوی لاری بر ” انسجام کافی”، ” نبودن اختلاف”و “فضای آرام” در جبهه اصلاحات در حالی است که، «محمد رضا عارف» یکی از گزینه‌های احتمالی اصلاح‌طلبان، در دیدار اخیر خود با جمعی از دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره احتمال اجماع اصلاح‌طلبان و نامزد احتمالی‌شان برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: اجماع ایده‌آل ما است، اما اصلاح‌طلبان در سال ۸۴ در اوج قدرت نتوانستند به اجماع برسند. ما یاد نگرفته‌ایم که با تفاهم با یکدیگر کار کنیم و فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان به اجماع نرسند.
 بطور مثال امروز احمد شیرزاد، نماینده رد صلاحیت شده مجلس ششم در گفت و گو با روزنامه شهروند، فضای آرایش انتخابات اصلاح طلبان را “مه گرفته توصیف کرد.

وی به طور آشکار ضمن اعتراف به اینکه که در سال ۱۳۸۴ نیز خود اصلاح طلبان می دانستند که شانسی برای برای پیروزی در انتخابات ندارند معتقد است که کواکبیان و جهانگیری، شریعتمداری و مهرعلیزاده و روحانی و عارف که خود را برای انتخابات یازدهم کاندیدا کرده اند عملا شانسی برای موفقیت در انتخابات ندارند و تاکید می کند که فقط خاتمی و هاشمی می توانند به عنوان گزینه اصلاح طلبان شانس پیروزی داشته باشند.

اومد.
محمد شریعتمداری یکی از کانداهای اصلاح طلب  هم که ۸ سال در دولت خاتمی وزیر بوده، گفته که فقط در صورت کاندیداتوری خاتمی‌، هاشمی، ناطق یا سید حسن خمینی، به نفع آنها کنار خواهد رفت اما به غیر از این ۴نفر، به نفع کس دیگری از کاندیداتوری انصراف نخواهد داد.
محمد زارع فومنى دبیر کل جبهه مردمی اصلاحات با بیان اینکه خاتمى نباید کاندیداى ریاست جمهورى شود و باید همان وجه ماندگار خود را حفظ کند، اظهار داشت: کاندیدا شدن خاتمى موجب ایجاد اختلافات زیاد در جبهه اصلاحات خواهد شد.
از سوی دیگر حسن روحانی در همان روز نخست اعلام کاندیداتوری‌اش اعلام کرد که به نفع هیچ کس کنار نخواهد رفت. او در جمع خبرنگاران گفته بود که هاشمی رفسنجانی و خاتمی قطعا کاندیدا نخواهند شد.
همچنین محسن مهرعلیزاده که در دولت اصلاحات معاون رئیس جمهور بوده، هم گفته که از بین همه کسانی که مطرح هستند، نظر خاتمی در مورد کاندیداتوری من بیشتر از بقیه افراد است.
مصطفی کواکبیان نیز در پاسخ به این سوال  خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا امکان کنارگیری به نفع هاشمی از سوی شما وجود دارد، گفته است، “صد در صد به نفع کسی کنار نمی روم. “
 اما این اختلاف نظرها به همین جا ختم نمی شود؛ اواسط شهریور ماه بود که اظهارات سید محمد خاتمی درباره حق اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات سبب شد اختلافات بین اصلاح طلبان بالا گیرد.

خاتمی در سخنانی که به نظر سیاسیون٬ سعی در مرزبندی میان طیف رادیکال و طیف میانه روی جبهه اصلاحات بود، با واکنش تند «همقطارانش» مواجه شد؛

موسوی خوئینی‌ها، پدر معنوی این جریان در واکنش شدید اللحنی به خاتمی اعلام می‌کند: «این آقا خط کش برداشته و می‌خواهد بین ما خط‌کشی و مرز بندی کند. مگر اینهایی که به خیابان آمدند با اشاره غیر از امثال من و تو به میدان آمدند که حالا می‌خواهید بین طرفداران ما مرزبندی کنید؟ من در عقل کسی که این حرف‌ها را زده شک می‌کنم.»

از سویی دیگر غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، اوایل ماه جاری نیز در مصاحبه ای گفت: ” اعضای شورای هماهنگی اصلاحات را نمی‌شناسم” .” من نمی‌دانم الان چه گروها و چه کسانی عضو این جبهه هستند در گذشته احزاب با سابقه ای عضو این شورا بودند؛ لذا باید بررسی کنیم.”

وجود اختلاف این جریان را می توان در مواضع جدید عارف درباره انتخابات ریاست جمهوری بطور آشکار دید که گفت: در حالی لیدرهای اصلی این جبهه سعی در پوشاندن عملکرد خود در فتنه۸۸ هستند عارف در دیدار اخیر خود با دانشجویان تند روی های انجام شده توسط این جریان را جفا در حق انقلاب و نظام دانسته است.

وی همچنین درباره اظهارات برخی از چهره های مطرح این جریان که آزادی زندانیان سیاسی را شرط ورود اصلاح طلبان به انتخابات است، می گوید: “می‌گویند اولین شرط ما آزادی زندانیان سیاسی است و این یعنی به بن بست رسیدن. راهی که من در پیش گرفته‌ام؛ سخت است. من هیچ شرطی برای ورود به انتخابات ندارم و چون مواضع این چنینی نمی‌گیرم طرفدار دوآتشه هم ندارم.”

“من که می‌گویم قانونمدارم نمی‌توانم شرط بگذارم که اگر مثلا زندانیان آزاد شوند وارد انتخابات می‌شوم. من راه حل مشکلات کشور را حضور پر شور مردم می‌دانم و با این‌که کسی بخواهد شرط بگذارد مشکلات حل نخواهد شد.”

در هر صورت و با مشاهده این واقعیات باید در آینده دید، ادعای عدم وجود اختلاف و وجود یکپارچگی در جبهه اصلاحات در «حرف» و اختلافات اساسی که این گروه سیاسی در «عمل» چه نتیجه ای در پی خواهد داشت… آیا شکست سنگین دیگری همچنان در انتظار اصلاحات است؟

دانا

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=8037
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,430 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل