بحران بی آبی و ترکیدگی لوله های آب در روستاهای بندرلنگه/ نگرانی مردم از عملکرد آبفای روستایی
+ پ -
بحران بی آبی و ترکیدگی لوله های آب در روستاهای بندرلنگه/ نگرانی مردم از عملکرد آبفای روستایی

در حالیکه روستاهای شهرستان بندرلنگه از عطش بی آبی می سوزند، ترکیدن لوله خط انتقال محرم در سایه بی توجهی مسئولان نارضایتی اهالی روستاهای بخش شیبکوه را بهمراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛ برخی از ساکنان چندین روستای بخش شیبکوه در شهرستان بندرلنگه بارها از فرسودگی شبکه انتقال آب که موجب هدر رفت این نعمت خدادادی می شود انتقاد کرده اندو این روزها در حالیکه رسانه ها دائما از کم‌آبی، افت فشار و احتمال جیره بندی خبر می‌دهند و شهروندان را به صرف‌جویی دعوت می‌کنند  مقدار زیادی آب در لوله های پوسیده شبکه آبرسانی محرم در بخش شیبکوه هدر می رود.

اما واقعیت این است مردم در مناطق مختلف هر چندگاهی شاهد دهها مورد حفاری موردی برای ترمیم ترکیدگی لوله های آب هستند و این روند همچنان با سرعت بیشتر ادامه دارد.

غلام پور، رئیس شورای مقام از توابع بخش شیبکوه بندرلنگه اظهار داشت: در سال ۸۹ باحضور نماینده معاون استاندار ، مدیر عامل آبفای استان ، فرماندار بندرلنگه، بخشدار و دیگر مسوولین در فاصله ۴۰کیلومتری روستا کلنگ انتقال آب از طرح محرم به روستای مقام کلنگ زده شده و مققر شد تا سال ۹۱ مردم این روستا از طرح محرم برخوردار شوند.

وی افزود :هم اکنون عملیات لوله گذاری تا فاصله ۸۰۰متری روستا قرارگرفته و آب در آن جریان دارد اما به دلیل فرسودگی لوله ها و ترکیدگی در مسیر باز هم با شاهد بی آبی این روستا هستیم.

رئیس شورای مقام اضافه کرد : اهالی روستا با توجه به تکرار بیش از حد ترکیدگی لوله ها خواستار اصلاح لوله آب منطقه شده اند ولی هنوز اقدامی در این زمینه نشده و گویا قرار است سریال ترکیدگی لوله و هدر رفت آب همچنان تکرار شود.

 اهالی روستا های بخش شیبکوه در گفت وگو با خبرنگار مروارید نیوز ضمن گلایه از این وضع با بیان اینکه قطعی آب و ترکیدگی خطوط اصلی امسال امانمان را بریده است، اظهار کردند : ساکنان روستاهای مقام ، شکروییه، نخل جمال، باغویه، بو جبرائیل و دیگر روستاها نیز کم و بیش از کمبود و قطعی مکرر آب گلایه دارند؛ گلایه هایی که گاه و بیگاه از روستاهای سایر بخش شیبکوه بندرلنگه به گوش می رسد.

یوسف از اهالی بو جبرائیل با اشاره به هدر رفت آب به علت ترکیدگی و پوسیدگی لوله ها افزود: این امری غیر قابل پذیرش در دنیایی است که در آن علوم و فنون به سرعت پیشرفت می کند.

وی در ادامه از بی‌توجهی مسئولان به این منطقه بسیار گلایه‌ کرد و گفت: متاسفانه حرف ما روستائیان را انگار کسی نمی‌شنود و کمتر کسی به ما توجه می‌کند.

 این جوان روستای بوجبرائیل با بیان اینکه آیا هزینه هدر رفت آب در جایی که آب در آن کمیا است ، تصریح کرد: در کنار این همه تبلیغ برای صرفه جویی آب از سوی مردم، متولیان امر نیز باید خود پیشقدم شده و جلوی هدر رفت کلان آب در شبکه های انتقال آب شرب را بگیرند.

موسی ربیعی زاده رئیس آبفا روستایی شهرستان بندرلنگه در گفتگو با مروارید نیوز در خصوص ترکیدگی لوله های خط محرم گفت : در خطوط انتقال ترک خوردن و ترکیدگی لوله ها یک امر طبیعی محسوب می شود که این امر بر اثر کامل نبودن خط محرم و قطع و وصل شدن آب و ورود هوا در خط انتقال آب است.

 

چه خوب خواهد شد مسئولینی که وظیفه نظارت برتوزیع آب را برعهده دارند توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند تا در روستاهایی که مردم آن از بی آبی رنج می برند و این نعمت الهی معنای واقعی مایه حیات بودن را  تداعی می کند شاهد هدر رفت بیش ازاندازه آب نباشیم.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff