تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 433504
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۸:۰۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
جلوهایی ویژه از فقر در جنوب کشور؛

بحران بهداشت محیط در پس کوچه های قطب اقتصاد کشور/ اینجا انسان و حیوان زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند

خانه عنوانی سنگین بر دوش واحدهای پیش ساخته است که هر آن احتمال آوار شدن سقف هایشان می رود، اینجا انسان و حیوان زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند و علاوه بر سگ، گربه ، موش و انواع حشرات موزی دام داری و مرغداری نیز رونق دارد.

بحران بهداشت محیط در پس کوچه های قطب اقتصاد کشور/ اینجا انسان و حیوان زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛بالغ بر ۴۰درصد از شهربندرعباس را بافت فرسوده تشکیل می دهد محلاتی قدیمی که هنوز بسیاری از آنها از طرح جمع آوری فاضلاب جامانده اند و به دلیل تراکم بالای خانه ها امکان تردد خودرو نیز وجود ندارد.

خانه عنوانی سنگین بر دوش این سازه های قدیمی است که هر آن احتمال آوار شدن سقف هایشان می رود؛ سقفی که از الوار، ساقه های خرما و در نهایت پلاستیک برای جلوگیری از نفوذ آب تشکیل شده در این بین اگر کسی بضاعت مالی داشته باشد بر روی پشت بام خانه اش لایه ای از کاه و گل کشیده است.

تصور فرود آمدن هر کدام از این الوارهای سنگین بر روی انسان خواب را از چشم ها می رباید حال اینکه چگونه مردم این محلات سالها روزگارشان را گذرانده اند در ذهن تماشاگر نمی گنجد.

در این میان خانه هایی که در محلات همسطح قرار دارند از وضعیت مناسب تری برخوردارند چرا که تعداد قابل توجهی از محلات دهها متر پایین تر از سطح شهر قرار دارد لذا  اگر در حاشیه خیابان بایستید به حیات اغلب این خانه ها اشرافیت دارد.

درخت های کهن سال و بلند قامت نخل و گارزنگی در محله چاهستانی ها هم نتوانسته  خودرا با خیابان هم سطح کنند و شاید بتوان گفت یک سروگردن پایین تر از کف جاده قرار دارند.

 

خانه هایی کوچک و درهم تنیده از جنس بلوک های سیمانی در این محله جلوه گیری می کند، اینجا خبری از سازهای مهندسی نیست و هیچ خانه ای نمایی جز سیمان  و بلوک ندارد انگار خانه های مهندسی ساز در این محلات قبح شکنی است.

هر چه در محله پیش تر می روی کوچه ها تنگ تر و خانه ها به هم چسبیده تر می شود می توان ترس و اضطراب را هم در نگاه به خانه ها یافت.

گه گداری خبرهای تلویزیون گزارشاتی از کوچه های آشتی کنان در شهرهای مختلف پخش می کند و اینکه چقدر این مکان برای مردم شهر محبوب است؛ در محلات قدیمی بندرعباس کوچه هایی بس تنگ تر و فشرده تر از کوچه آشتی کنان وجود دارد و افراد برای تردد مجبورند به پهلو راه بروند چنانچه اگر در کف کوچه فاضلاب روان باشد سختی راه رفتن از حد تصور فراتر می رود.

مردم اینجا برخلاف سایر نقاط کشور دل خوشی از کوچه های تنگ و به اصلاح آشتی کنان ندارند چرا که بارها پیش آمده بسیاری به خاطر برخورد وسد معبر با یکدیگر درگیر شده باشند.

از سوی دیگر این کوچه ها به مکان امنی برای معتادان و ساقیان مواد مخدر تبدیل شده که هر لحظه در کنار آوار شدن سقف خانه احتمال به فنا کشیده شدن خانواده هم می رود.

 

مادران در این محلات دلی پرخون دارند چرا که فاضلاب و کثافت از مقابل درخروجی خانه تا انتهای محله را برداشته و حیوانات موزی و درنده خانه را جولانگاه خود کرده اند در این میان نیز پشت بام خانه ها یا گوشه و کنار حیاط ها میزبان زاد و ولد حیواناتی مانند موش، گربه و سگ است.

روزی نیست که کودکان از خانه بیرون بروند و با دست وپای گلی که در فاضلاب فررفته یا چهره هایی متورم ناشی از گزش حشرات و حیوانات به خانه برنگردند.

هرچند تابستان بر اوج فاجعه زیست محیطی در این محلات افزوده می شود اما چون مادران مجبور نیستند فرزندشان را به مدرسه بفرستند کودکان در سلامت بیشتری به سر می برند.

 

 

کوههای محله دوهزار دستگاه بندرعباس جلوه دیگری از فقر را در پایتخت اقتصاد کشور به نمایش گذاشته است اینجا برخلاف محله چاهستانی ها که در گودال قرار دارند، خانه ها بر روی تپه و کوههای اطراف شهر بنا شده است.

گذرگاههای تنگ که به زحمت اجازه عبور موتور سیکلت را می دهد شما را به خانه هایی می رساند که به صورت پلکانی بر روی یکدیگر بنا شده اند؛ گویی خانه های اینجا الهام گرفته از روستای تاریخی ماسوله است ،سقف هر خانه حیات و یا کف خانه بالادستی است .

خانه های اینجا به دلیل پلکانی بودن از مصالح سبک تری ساخته شده  و یا دیوار و بخشی از سقف برخی از سازه ها در عمق کوه فرورفته است.

شاید به جرات بتوان گفت وضعیت بهداشت در محلات پای کوه به مراتب بهتر از سایر نقاط بافت فرسوده شهر است چرا که فاضلاب هایی که از خانه ها سرازیر می شوند به دلیل شیب کوچه ها به پایین محله روانه شده در نهایت به جوی های فاضلاب سرخیابان جاری می شود.

اینجا نیز انسان و حیوان زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند و علاوه بر سگ، گربه ، موش و انواع حشرات موزی دام داری و مرغداری  نیز رونق دارد؛ دراغلب خانه های این محلات انواع گاو،گوسفند، بز و بعضا اسب نگهداری می شود چنانچه اگر در کوچه و پس کوچه های پای کوه گذری داشته باشی قطعا با چوبان و یا گله گوسفند برخواهی خورد.

دام هایی که اغلب برای تامین غذا دست به دامن سطل های زباله هستند و با سگ و گربه های محله برای غذا می جنگند تا درنهایت با خوردن کارتون و پلاستیک شکم خود را سیر کنند.

وضعیت مرغ های محله  به مراتب بهتر از دام هاست چرا که دست برای استفاده از پس مانده غذاهایی که در جوی آب باقی مانده کمتر است و راحت تر می توانند نیازخود را تامین کنند.

اینکه ساکنان محل در طول روز و یا شب دام  و مرغ هایشان را کجا نگه می دارند معمای لاینحل برای تماشاگر است اما پس از اینکه به قدر کافی وزن گیری شدند در جمعه بازار دام بندرعباس که به کارگزاری معرف است و یا کشتارگاه دام در محله ششصد دستگاه به فروش می رسند.

این توصیفات تنها بخشی از وضعیت کنونی و بغرنج ساکنان محلات حاشیه نشین بندرعباس است چرا که تصور ابتدایی افراد از حاشیه نشینی خانه هایی در گوشه و کنار و بیرون از محدوده شهر است اینجا نه تنها فقر و محرومیت رنگ دیگری دارد بلکه خبری از بهداشت محیط نیست وگویه این محلات جزئی از پایتخت اقتصاد کشور نیستند.

 

خدمات رسانی به ساکنان بافت فرسوده امکان پذیر نیست

کیانوش جهانبخش عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به معضل حاشیه نشینی در مرکز شهر بندرعباس: تقریبا ۴۳ درصد از شهر بندرعباس را بافت فرسوده تشکیل می دهد که شامل سکونت گاه های غیر رسمی است و معضلات بسیار زیادی را برای شهر بوجود آورده از این رو سطح خدمات رسانی به همشهریان  این مناطق  به دلیل بافت ناهمگون سخت است.

وی اظهار کرد: اگر در یکی از محلات حاشیه نشین حادثه ای پیش آید و  آتش سوزی صورت بگیرد، ماشین آتش نشانی، اورژانس و سایر خدمات امدادی نمی تواند وارد این منطقه شود

جهانبخش افزود: در زمینه جمع آوری فاضلاب شهری هم در بافت فرسوده به دلیل ناهمگون بودن منطقه نتوانستیم کاری انجام دهیم و فاضلاب این پروژه هم به صورت خام وارد خورها می شود.

وی با اشاره خطرات غیر ایمن و خطرساز همشهریان در این مناطق تصریح کرد: در سکونت گاه های غیر رسمی بندرعباس  شاهد پدیده ساخت خانه های غیر ایمن در نقاط بسیار خطرناک و حادثه خیز خصوصا در حاشیه بلوار شهید رجایی جدید و محدوده ی دوراهی ایسینی هستیم  که خانه هایی با ایمنی پایین در نقاط خطرناک ایجاد می شوند چنانچه اگر بارندگی و زلزله حتی در مقیاس پایین رخ دهد فاجعه انسانی صورت می گیرد.

جهانبخش از کمبود امکانات بهداشتی و رفاهی این شهروندان خبر داد و گفت: مردم در این مناطق به سختی زندگی می کنند و کمترین خدمات را از مجموعه شهری می گیرند لذا این یک هشدار برای ما است چرا که هر زمانی که رفاهیات و بهداشت در نظر گرفته نشود قاعدتا جرم و جنایت هم در این مناطق بیشتر خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433504
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,115 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی