تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 410135
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
هرمز گزارش می دهد؛

بحران آب و افت گریبانگیر کشاورزان مینابی/ هیچ، سهم صنعت کشاورزی میناب از تجارت الکترونیک!

مشکلات بخش کشاورزی شهرستان میناب، سبب کاهش سطح کشت کشاورزان منطقه شده و افت تولید محصولات کشاورزی را رقم زده است.

بحران آب و افت گریبانگیر کشاورزان مینابی/ هیچ، سهم صنعت کشاورزی میناب از تجارت الکترونیک!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب، کشاورزی از مشاغل مهم و پر دغدغه ای محسوب می شود که نقش محوری در تامین سفره جامعه دارد از این رو در جوامع بشری انتظار می رود تا مسئولان کشوری با نگاه ویژه و اعطای امتیازات خاص از این قشرجامعه حمایت نماید.

با وجود این‌که مسئولان اعلام می‌کنند که با بار راه اندازی تجارت الکترونیک در بهبود وضعیت کشاورزان تاثیر داشته اما متأسفانه تأثیر آن بر روی فروش صنایع‌دستی و محصولات تولیدی میناب مشهود نبوده است.

اخیرا برخی از مسئولان از لفظ تجارت الکترونیک نسبت به فروش صنایع‌دستی اقدام کرده‌اند اما متأسفانه با توجه به این‌که الفبای تجارت الکترونیک به خوبی تبیین نشده فروش اینرنتی نیز برای بهبود اوضاع صنایع‌دستی هرمزگان تأثیری نداشته است.

این مشکلات سبب شده است نیروها و استعدادهای جوان علاقه‌ای به حضور در فعالیت‌های صنایع‌دستی و انتخاب آن به‌عنوان یک شغل نداشته باشند، چون تنها افراد متمولی که نگاهی به‌عنوان منبع درآمد به آن ندارند می‌توانند در این رشته ماندگار شده و به فعالیت بپردازند.

متاسفانه در کشور ما نه تنها هیچ گونه حمایتی از کشاورزان نمی شود بلکه در فصل برداشت که امیدها به درآمد حاصل از ماهها دست رنج است با ورود دلالان و ایجاد بازار سیاه محصولات کشاورزی تمام رویاهای جامعه کشاورزی بر باد می رود.

شهرستان میناب با برخورداری از اراضی حاصلخیز قطب مهم تولید محصولات صیفی و فصلی در استان هرمزگان است که بخش عمده ای از بازارهای استان های همجوار را تامین می کند.

 

هیچ گونه حمایتی از کشاورزان مینابی نمی شود

کشاورزان شهرستان میناب این روزها دلی پرغصه دارند،غصه هایی که تا کنون مرحمی برای آن پیدا نشده چرا که هم کسی نیست حرف دل آنها را بشنود  و هم درکی که بخواهد آنها را یاری کند.

کشاورز باید ساعت ها سر زمین برای کشت محصولات خود آفتاب بخورد، عرق بریزد به امید این که بتوانند محصول خوبی برای استفاده مردم تولید کنند اما در پس رنج های متحمل شده این کشاورز است که بار دیگر بعد از برداشت باید روزهای متوالی را برای پیدا کردن مشتری انتظار بکشد.

اگر گوجه فرنگی به قیمت خوب بفروش برسد کشاورز سود بیشتری کسب می کند و برای کاشت این محصول امیدوار می شود اما در صورتی که از فروش آن ناامید شود دیگر کاشت آن محصول برای آنها سودی نخواهد داشت.

از خرید بذر تا هزینه جانبی برداشت، خرید جعبه به ازای پرداخت روزانه ۴۰ هزار تومان هزینه دستمزد کارگر از یک سو اتفاق تلخی که هر ساله دلالان محصولات این بخش را با قیمت ناچیز خریداری کنند و چند برابر در بازار می فروشند از سوی دیگر دست به دست هم داده تا باری از مشکلات کشاورزان بخش توکهور و هشتبندی حل نشود.

در گرمای طاقت فرسا عرق می ریزند و چشم انتظار تا بتوانند حاصل دسترنج خود را به بهایی ناچیزبه دلالان یا رهگذران بفروشند.

از گلایه های برخی کشاورزان این شهرستان معلوم می شود که تا کنون کلید دولت تدبیر و امید نتوانسته قفل مشکلات کشاورزان این منطقه را بگشاید.

زحمت از کشاورز سود در جیب دلال

احمدی یکی از کشاورزان بخش توکهور و هشتبندی میناب می گوید: بیشترین منفعت فروش محصول کشاورزی را واسطه ها و دلالان می برند، از این رو نتیجه زحماتی که برای کاشت محصولات کشاورزی از اول تا هنگام برداشت می کشیم به نفع واسطه ها تمام میشود که بهتر بگویم زحمت از ما و سود برای دلالان است.

این کشاورز ضمن نگرانی از روند فروش گوجه فرنگی، گفت: همه مثل من تلاش می کنند تا این محصول با قیمت خوب به بازار عرضه شود، اما روند فروش این محصول بسیار نگران کننده است.

وی از مسئولان خواست تا در این منطقه یک کارخانه رب سازی احداث کنند تا محصولشان بخوبی به قیمتی که رضایت کشاورزان را در پی خواهد داشت، بفروش برسد.

از آنجایی که تضمینی در خرید گوجه فرنگی وجود ندارد برخی از کشاورزان این منطقه مجبورند بار خود را به قیمت ناچیز به دلالان بفرش برسانند که این مسئله باعث نوسان قیمت در بازار خرید و فروش این محصول می شود.

بیش از دو هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین های بخش توکهور و هشتبندی همه ساله زیر  کشت گوجه فرنگی از نوع گوجه محلی، رها، امپراتور می رود و محصول برداشتی گوجه کاران هشت بندی به شهر های بزرگ کشور نظیر تهران، مشهد، اصفهان، اراک، تبریز و… صادر می شود.

 

 

رهاسازی محصول در بهای نبود صنایع تبدیلی

احمدی کشاورز فعال منطقه هشتبندی ضمن گلایه مندی از عدم حمایت مسئولین از کشاورزان منطقه جنوب شرق گفت:به علت عدم حمایت از کشاورزان و نبود کارخانجات و صنایع تبدیلی هر ساله با مشکلاتی از قبیل افت قیمت و رها سازی محصول سر زمین کشاورزی مواجه هستیم.

احمدی یکی هندوانه کاران منطقه توکهور و هشتبندی افزود: نبود بازار فروش در میناب سبب شده تا هندوانه کاران این شهرستان محصول خود را زیر قیمت بازار به استان های همجوار بفروشند و این در حالی است که بخش اعظم هندوانه ها روی زمین کشاورزی رها کرده اند.

علی سهرابی بیان داشت: قیمت خریداری بذر،کود و سمپاشی و آبیاری برای کشت این محصول بیشتر از قیمت فروش خیارسبز در این منطقه شده بطوری که اغلب کشاورزان از برداشت محصول منصرف و در زمین های کشاورزی خود رها کردند.

وی بیان داشت: احداث کارخانجات در این منطقه از میزان هدر رفت محصول ۲۰ هکتاری در منطقه هشتنبدی بر سر افت قیمت محصولات جلوگیری کنند.

رجایی یکی دیگر از کشاورزان منطقه هشتبندی که در کشت بادمجان تبحر خاصی دارد با گلایه از بازار فروش محصولات در این منطقه گفت: به دلیل نبود کارخانجات فراوری محصولات کشاورزی در میناب مجبور هستیم با قیمت زیر بازار فروش با پادرمیانی دلالان محصول خود را به فروش برسانیم.

وی گفت: فروش محصول زیر قیمت بازار ،پائین تر از خرید سبد و کرایه حمل و نقل بعنوان یک فاجعه زارعی در شهرستان میناب در حال گسترش است.

بنابر این گزارش مسئولین باید نسبت به فراهم سازی بازار فروش محصولات برداشتی و خارج از فصل در این شهرستان اقدام کنند تا شاهد افت قیمت محصول گوجه فرهنگی زیر کشت در شهرستان میناب نباشیم.

دست و پنجه نرم کردن کشاورزان با “جاروک” جادوگر

حسینی زیارتی،معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی میناب به وجود بیماری «جاروک» در منطقه اشاره کرد و گفت: این بیماری در سال ۷۵ شناخته شد و عامل آن نوعی حشره است.

وی اظهار داشت: باغداران منطقه در سال‌های ۸۴، ۸۷ و ۸۸ خسارت‌های زیادی را متحمل شدند و این بیماری همچنان وجود دارد از این رو باغداران سال‌هاست که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

حسینی تصریح کرد: چند سالی است که مبلغی بابت جبران خسارت به باغ‌ها به باغداران پرداخت نشده این در حالی است که باغداران سالانه هزینه‌هایی برای امحای درختان آلوده و کاشت مجدد درختان میوه پرداخت می‌کنند که متأسفانه با وجود این بیماری درختان کاشته شده، خشک می‌شوند.

ارائه طرح‌هایی که اعتباری برای آن نیست

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی میناب می‌گوید: حدود ۱۰ سال پیش کمک‌هایی از جمله در اختیار قراردادن لودر و بولدزر مورد نیاز باغداران برای امحای درختان آلوده صورت می‌گرفت.

وی اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان کمک هزینه ای برای حذف درختان آلوده به باغداران پرداخت نمی کند و اعتباری برای این منظور وجود ندارد.

حسینی زیارتی افزود: هرچند درخواستی هایی در قالب دو طرح برای ادامه مبارزه با بیماری جاروک داده شده، اما تاکنون در این خصوص هیچ اعتباری تصویب نشده است.

وی بیان داشت: برای مبارزه با بیماری جاروک باید هر سال اعتباری برای آن در نظر گرفت تا علیه عامل انتقال بیماری که یک حشره است، اقدام شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی میناب می‌گوید: ضروری است، باغداران برای مبارزه با آفت جاروک حمایت شوند و سم مورد نیاز و دستگاه‌های سمپاشی در اختیار آنان قرار بگیرد.

حسینی زیارتی تصریح کرد: در خصوص مبارزه با بیماری جاروک طرح‌هایی آماده و برآورد هزینه شده، اما هنوز اعتبار تأمین این هزینه‌ها، اختصاص نیافته است.

خسارت کشاورزان پرداخت نمی‌شود

سید مصطفی ذوالقدر،نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزان و باغداران شهرستان میناب با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند،گفت: شرکت‌های بیمه‌ای به تعهداتی که در خصوص پرداخت خسارت به کشاروزان شهرستان میناب وعده داده بودند، عمل نمی‌کنند و کشاورزان زیان‌دیده همچنان چشم انتظار دریافت جبران خسارت‌های خود هستند اما عملکرد بیمه‌ها در این خصوص آنان را در بلاتکلیفی قرار داده است.

ذوالقدر اظهار داشت: مبالغ ناچیزی به شماری از کشاورزان پرداخت شده، اما این رقم نسبت به سال‌های گذشته، بسیار پایین بوده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی تصریح کرد: طبق قانونی که در خصوص حفظ نباتات وجود دارد، چنانچه درختی از باغداران خشک شود، دولت مبلغی را به عنوان کمک به آنان پرداخت کند، اما تاکنون یک ریال هم از سوی دولت پرداخت نشده است.

وی بیان داشت: آماری از شمار درختان خشکیده نیست، اما بسیاری از باغ‌های منطقه خشک شده که چند هزار اصله درخت برآورد می‌شود.

نماینده مردم میناب در مجلس اذعان داشت: در گذشته، سالانه مبلغی بابت کمک به کشاورزان و باغداران منطقه داده می‌شد، ولی در حال حاضر حتی یک ریال هم پرداخت نمی شود.

وی با اشاره به موضوع خرید تضمینی محصولات کشاورزی تصریح کرد: در این خصوص کشاورزان با مشکل روبه رو هستند، بطوری که دولت یا محصولی را از آنان نمی‌خرد یا اینکه اگر هم خریدی داشته باشد، پولی به کشاورزان نمی دهد!

ذوالقدر در ادامه مشکلات دامداران یادآور شد و اظهار داشت: دامداران منطقه نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و گلایه‌مندند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=410135
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,749 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی