اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی راهکار حل مشکلات است/با لغو تحریم ها مشکلات اقتصادی حل نمی شود
+ پ -
اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی راهکار حل مشکلات است/با لغو تحریم ها مشکلات اقتصادی حل نمی شود

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد نظری دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه با لغو تحریم ها اقتصاد ما ۱۰۰درصد شکوفا نمی شود، اظهار کرد:باید برای حل مشکلات ساختاری به سمت اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی حرکت کرد.

رضا مقدس عضو هیئت علمی گروه اقتصاد نظری دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با بیان اینکه مشکلات ساختاری اقتصاد کشور مربوط به دوره های قبل از اعمال تحریم ها است، گفت: عدم توسعه یافتگی و تک محصول بودن از جمله مشکلات ساختاری کشور است که اعمال تحریم ها  بر آن افزوده است.

 

وی افزود:اقتصاد ما از سالهای قبل از انقلاب به درآمدهای نفتی وابستگی داشته که باعث ضربه پذیری و وابستگی کشور به درآمدهای حاصل از صاردات شده است.

 

مقدس با بیان اینکه تحریم ها غیرقانونی و ناجوان مردانه است و از بین رفتن تحریمها تسهیلاتی فراهم می کند، اظهار کرد: اگر تحریم های اقتصادی برداشته شود تا حدودی روابط تسهیل وارتباطات ما با بازارها و اقتصاد جهانی امکان پذیر می شود اما اقتصاد ما ۱۰۰درصد شکوفا نمی شود .

وی تصریح کرد:این تصور که با لغو تحریم ها تمام مشکلات حل می شود صحیح نیست و باید برای حل  مشکلات ساختاری به سمت اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی حرکت کرد.

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه  با بیان اینکه باید با استفاده از فناوری و امکانات،ارزش افزوده مواد خام را افزایش داد، تاکید کرد: با ایجاد زمینه اشتغال ، اقتصاد از حالت غیر مولد و واسطه گری خارج می شود و درآمدهای باد آورده حاصل از صادرات به سمت اقتصاد تولیدی و مولد می رود.

 

وی با اشاره به افزایش درآمدهای کشور بعد از لغو تحریم ها ، گفت: سیاست گذاران باید برنامه ریزی های صحیح و با استفاده از خلاقیت بخش های تولیدی و مولد را افزایش دهند و مانع از واردات بی رویه کالا شوند.

 

مقدس اظهار کرد: باید به جای واردات، تولید کالا را افزایش داد که این امر باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی می شود.
وی با بیان اینکه تامین نیازهای کشور از طریق واردات آسان ترین راه است، عنوان کرد: راههای ساده تر لزوما صحیح نیست چرا که ممکن است راههای مشکل تری وجود داشته باشد که در سایه تلاش به اهداف والا تری برسیم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه با فضیلت ترین کارها مشکل ترین کارها است، یادآور شد: اگرنیازهای کشور از طریق واردات تامین شود، تولید ضربه می خورد و اشتغال دچار نقصان می شود لذا مشکلات اقتصاد کشور هیچگاه حل نخواهد شد.

مقدس همدلی و همزبانی ملت و دولت را لازمه پیشرفت کشور دانست و تصریح کرد: اگر در یک خانواده همدلی و همزبانی بین پدر و اعضای خانواده نباشد کارها جلو نمی رود در حالی که اگربین اعضای خانواده همکاری و تعاون باشد در صورت وجود کمبودها و مشکلات حل می شود.

وی با بیان این که  وجود ارتباطات صمیمانه بین دولت، مجلس و مردم از سرمایه نفت مهم تر است، خاطر نشان کرد: همدلی و همزبانی راهگشا مشکلات است و می توان زمینه تفاهم را با گفتمان فراهم کرد تا مشکلات بهتر حل شود .

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff