تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 331203
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

چطور با روزه اولی ها برخورد کنیم؟

رفتار خانواده در ماه مبارک رمضان بسیار با اهمیت است در خانوادهای که خودش پایبندی چندانی به اصول و عقاید مذهبی ندارد، از نوجوان آنها نمیتوان انتظار روزه گرفتن داشته باشیم پس خانواده در ماه رمضانهای پیش از سن تکلیف باید فرزند را با این فضا به صورت عملی آشنا کرده، در مقابل چشمان او روزه خواری نکنند و توجه داشته باشند که کودک رفتار آنها را الگوی خود قرار خواهد داد.

چطور با روزه اولی ها برخورد کنیم؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ از گذشته نه چندان دور رسم بود که در ماه مبارک رمضان، بزرگترها اصلاحا روزه های کوچکترها به خصوص روزه اولی ها را میخریدند همزمان با اولین افطار یا در پایان ماه مبارک رمضان اسکناس نویی به روزه اولی خانواده میدادند و بقیه افراد نیز به او تبریک میگفتند. به این شکل بود که یک روزه اولی، هم حس بزرگ شدن پیدا میکرد و هم تشویق به روزه گرفتن میشد.اما مطمئنا این تنها راه برخورد با یک روزه اولی نیست. برای اینکه او از نظر روحی آماده روزه گرفتن شود چه کارهایی باید کرد؟در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 

به استقبال ماه مبارک برویم

قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خانوادهها به استقبال این ماه بروند. با روزه های پیشواز و آماده کردن فضای خانه، فضایی را در ذهن فرزندشان فراهم کنند که ماه رمضان برایشان مثل یک جشن دوست داشتنی به نظر برسد.

 

الگوی خوبی باشیم

رفتار خانواده در ماه مبارک رمضان بسیار با اهمیت است در خانوادهای که خودش پایبندی چندانی به اصول و عقاید مذهبی ندارد، از نوجوان آنها نمیتوان انتظار روزه گرفتن داشته باشیم پس خانواده در ماه رمضانهای پیش از سن تکلیف باید فرزند را با این فضا به صورت عملی آشنا کرده، در مقابل چشمان او روزه خواری نکنند و توجه داشته باشند که کودک رفتار آنها را الگوی خود قرار خواهد داد.

 

جملات منفی به کار نبریم

علاوه بر رفتار باید خانواده مواظب گفتار خود نیز باشد افراد خانواده درباره ماه مبارک رمضان به هیچ وجه جملات منفی استفاده نکنند. جملاتی مثل:بازم یک ماه باید تشنه بمونیم،یک ماه خبری از ناهار نیست، کاش میشد بریم سفر که روزه نگیریم و جملاتی از این دست که گرچه ممکن است والدین به صورت ناآگاهانه و از روی شوخی آن را بیان کنند ولی به صورت ناخوداگاه تاثیر بدی روی فرزندشان خواهد گذاشت.

 

سحرهای خاطره انگیز وقتی کودکان در سن کم و وقتی که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند از والدین خود میخواهند که آنها را برای سحری بیدار کنند والدین نباید آنها را منع کنند. بلکه باید به شخصیت آنها احترام گذاشته و خواسته او را بپذیرند. از فلسفه روزه داری برایشان بگویید خانواده ها سعی کنند به صورت ساده و قابل فهم برای فرزندانشان از فلسفه روزه بگویند مثال برای او بگویند که خداوند دوست دارد ما روزه بگیریم تا به یاد افراد نیازمند باشیم یا اینکه بگویند ما روزه میگیریم تا بتوانیم اراده خودمان را برای انجام کارهای خوب قوی کنیم.

 

تشویق های مادی و معنوی والدین کودک در کنار تشویق های مادی، تشویق های معنوی را هم در نظر بگیرند. بهتر است والدین روزههای فرزندنشان را با پول برابر نکنند. آنها میتوانند با خریدن هدیه و تقدیم آن در جمع های خانوادگی به فرزندشان او را مورد تشویق قرار دهند. همچنین در مورد هدیه های معنوی میتوان در جمعهای خانوادگی از او بخواهند که برای بقیه دعا کند و یا بعد از دادن هدیه برای سلامتی او صلوات بفرستند. پیش از اینکه کودک خودشان به سن تکلیف برسد، میتوان برای کودکان روزه اولی خانواده هدیه بخرند و آنها را خوشحال کنند. این کار باعث میشود ضمن تشویق آن کودک، فرزند خودشان نیز برای به رسیدن به سن تکلیف لحظه شماری کند.

 

حامی روزه اولی ها باشید

روزه اولی ها بیش از هر چیز به آرامش روانی و حامی نیاز دارند. معمولا آنها به خصوص کودکانی که جثه کوچک و ضعیفی دارند از طرف بعضی بزرگترها با لحن دلسوزان های مورد خطاب این جملات قرار میگیرند:هنوز برای این بچه خیلی زوده که روزه بگیره یا این بچه خیلی ضعیف و لاغره، لازم نیست روزه بگیره. خانواده ها باید سعی کنند در برابر این جملات که بذر تردید را در دل کودک مینشاند با قاطعیت برخورد کرده و از او حمایت کنند.

مهربانتر از همیشه باشیم

والدین در ماه مبارک رمضان مهربانتر و صبورتر از همیشه باید رفتار کنند تا فرزندشان با دیدن رفتار آنها پی به نتایج روزه داری ببرد. در همین باره ذکر این نکته ضروری است که نباید کودکان را در ماه مبارک رمضان از بازی کردن به بهانه روزه داری والدین منع کرد یا با کودکان به دلیل فشار روزه داری بدرفتاری کرد.

 

روزه های کله گنجشکی

 

وقتی کودکان قبل از رسیدن به سن تکلیف علاقه مند به روزه گرفتن هستند، نباید آنها را از این کار منع کرد. میتوان از آنها خواست روزه کله گنجشکی بگیرند. به این طریق هم کودک برای روزه گرفتن در سن تکلیف آماده میشود و هم ذوق آنها برای روزه کامل گرفتن بیشتر میشود.

 

در همین باره حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده و ایشان نیز خانواده ها را به همین موضوع سفارش کرده اند:ما کودکانمان را در هفت سالگی امر می‌کنیم تا به اندازه توانایی شان، نصف روز یا بیشتر یا کمتر روزه بگیرند، هنگامی که تشنگی و گرسنگی بر آنان غالب آمد، دستور میدهیم که افطار کنند. این عمل، برای آن است که به روزه گرفتن عادت نمایند، پس، شما کودکان (پسران) خود را در نه سالگی به اندازه توانایی شان به روزه گرفتن امر کنید و چون تشنگی و گرسنگی بر آنان غالب شد، افطار کنند.(کلینی، ۱۳۶۵ ،ج ۳ ،ص ۴۰). همان طور که در حدیث بالا میبینیم فرایند عادت کردن کودکان به روزه داری شش سال زمان میبرد.

 

افطاری و سحری های به یادمادنی

برای روزه اولی ها میتوان سحری ها و افطاری های دلخواهشان را مهیا کرد تا خاطره بهتری در ذهنشان از روزه داری باقی بماند. وقت افطاری باید از آنها پذیرایی کرد و میتوان آنها را برای افطاری به پارک یا مکانهایی که دوست دارند برد.

 

هنگام سحر برای بیدار کردن کودکان از خواب نباید با تحکم برخورد کرد بلکه باید از لحن مناسب و مهربانانه استفاده کرد. البته برای کودکان ضعیف تر میتوان برنامه خواب آنها را به شکلی تنظیم کرد که شبها بیدار باشند و در طول روز بخوابند تا فشار کمتری روی آنها باشد.

 

هر روز یک کار خوب قبل و بعد از سن تکلیف کودکان میتوان در ماه مبارک رمضان هر سال از آنها خواست که هر روز را به انجام یک کار خوب اختصاص دهند. این کار میتواند با کمک افراد خانواده و یا به تنهایی صورت بگیرد. در هر حال این کارها هم حس خوبی را در کودک ایجاد می‌کند و هم اینکه در ذهن او ماه رمضان به عنوان یک ماه خوب ماندگار میشود.

 

معاشرت با هم سن و سالان خانواده ها بهتر است با اقوام و دوستانی که کودکان هم سن و سال بچه های خودشان دارند معاشرت کنند و زمینه دوستی آنها را فراهم کنند. مطمئنا نمونه های خوب در این موارد میتوانند بسیار روی کودکشان تاثیر مثبت بگذراند. افراط و تفریط ممنوع در پایان ذکر این نکته ضروری است که در مورد روزه داری کودکان باید از هرگونه افراط و تفریط پرهیز کرد و به گونهای رفتار کرد که کودک شیرینی عبادت را بچشد. به نوعی که با فراهم آوردن زمینه های مناسب تشویقی برای او در اولین ماه رمضانی که روزه به او واجب شده، خودش تصمیم به روزه داری بگیرد.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=331203
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,522 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی