بایدو نباید‌های فرهنگی و بهداشتی دیوار مهربانی
+ پ -
بایدو نباید‌های فرهنگی و بهداشتی دیوار مهربانی
دیوار ترک خورده مهربانی در بستک:

بایدو نباید‌های فرهنگی و بهداشتی دیوار مهربانی

نگاه‌های احساسی و زودگذر به موضوعات اجتماعی همواره اهمیت کارهای بزرگ را تحت الشعاع قرار داده و رسالت برخی فعالیت‌های جمعی را زیر سوال برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، به نقل از پایگاه خبری جهانگیریه، دیوار مهربانی اگر چه در نگاه احساسی و خیرخواهانه می‌تواند نقش مهمی در تأمین نیاز اولیه نیازمندان به ویژه در فصل سرما ایفا کند اما روی دیگر آن فرهنگ، اصالت و تمدن مردمی است که در آن شهر زندگی می‌کنند و خواسته آنان با موضوعات وارداتی که در جای دیگری از کره خاکی به خوبی جواب داده تمایز دارد.

دیوار مهربانی تا کنون در چند نقطه استان و در شهرستان‌ها توسط مردم به صورت خودجوش راه اندازی شد اما با گذشت چند روز این دیوار فرو ریخت و مردم تمایلی به مراجعه به آن نشان ندادند تا اهدافی که متولیان آن با عدم در نظر گرفتن موضوعات فرهنگی، قومیتی، رسوم، باورها و سنت‌های رایج مردم نادیده گرفته بودند در سایه این دیوار به خوبی خودنمایی کند.

فرهنگ ایرانی اسلامی به ما آموزش داده از آنچه بسیار آن را دوست داریم به دیگران هدیه دهیم (لن تنالوا البرّ حتی تنفقوا مما تحبون) در حالی که دیوار مهربانی از اضافات البسه ما مملو می‌شود و اولین تناقض آن با فرهنگ دینی و تمدن ایرانی ما خودنمایی می‌کند.

گذشته از وضعیت پوشاکی که به دیوار مهربانی آویزان می‌شود باید به شرایط سرما و دغدغه‌های پزشکی نیز توجه شود زیرا در این فصل از سال زمینه رشد میکروب‌های مضر به شدت فراهم است و غفلت از آنها، این دیوار را می‌تواند به دیوار انتقال بیماری تبدیل کند که نتیجه آن هزینه سرسام‌آور خدمات پزشکی هم به دوش خانواده‌ها و هم دولت خواهد بود.

و جالب اینجاست که اداره‌ای دولتی در شهرستان بستک متولی راه‌اندازی دیوار مهربانی می‌شود در حالی که نیروهای شاغل در آن عمده نیروهای بومی هستند و وضعیت فرهنگی شهرستان و به ویژه شهر بستک را به خوبی می‌دانند.

سوای از اینکه اولین دیوار مهربانی در کدام کشور و ایده آن از کجا آغاز شد باید به این نکته توجه کنیم که با روآوری به فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و پرداخت واجبات دینی می‌توان به موقعیتی رسید که هیچ فقیری در شهر و دیارمان وجود نداشته باشد تا به دیواری چون دیوار مهربانی نیاز داشته باشد آنجا که پیامبر اسلام فرمودند اگر مردم زکات اموال خود را به فقرا بدهند هیچ فقیری در جامعه اسلامی باقی نخواهد ماند.

مردم از ادارت فرهنگی و خدماتی انتظار راه اندازی دیوار مهربانی ندارند زیرا همه به خوبی می‌دانند که در شهر ما از این قبیل دیوارها استقبالی نخواهد شد و پس از گذشت چند روز خود به خود ماهیت آن تغییر خواهد کرد اما انتظار دارند که این ظرفیت‌ها در خدمت به مردم و جامعه هدف از راه‌هایی که قانون برای آنها ترسیم کرده قرار بدهند.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff