تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 29826
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بانوی جوانی که ۱۱ماهه حافظ قرآن شد

 روح زندگی جور دیگر در نگاهش رنگ گرفته بود انگار چشمانش رو به افقی نو باز شده بود. نگاهش به دریچه زندگی تصویری جدید گرفته بود. تا این‌که تصمیم گرفت قدم در راهی گذارد که فصل‌های زیبایی را در دفتر زندگی‌اش ثبت کند.به گزارش هرمز، شکوفایی و درست زیستن را در کلمه به کلمه آیات […]

بانوی جوانی که ۱۱ماهه حافظ قرآن شد

 روح زندگی جور دیگر در نگاهش رنگ گرفته بود انگار چشمانش رو به افقی نو باز شده بود. نگاهش به دریچه زندگی تصویری جدید گرفته بود. تا این‌که تصمیم گرفت قدم در راهی گذارد که فصل‌های زیبایی را در دفتر زندگی‌اش ثبت کند.به گزارش هرمز، شکوفایی و درست زیستن را در کلمه به کلمه آیات قرآن معنی می‌کرد. مفهوم عمیقی از آیات الهی را در وجود پرورانده بود. هرچه بیشتر محو خلقت خداوند می‌شد زودتر به مسیر‌های سبز و روشن آینده دست پیدا می‌کرد.

روح زندگی جور دیگر در نگاهش رنگ گرفته بود انگار چشمانش رو به افقی نو باز شده بود. نگاهش به دریچه زندگی تصویری جدید گرفته بود. تا این‌که تصمیم گرفت قدم در راهی گذارد که فصل‌های زیبایی را در دفتر زندگی‌اش ثبت کند. نجمه ملک‌پور‌زاده متولد ۱۳۶۵ در شهر زرند کرمان است. او حافظ کل قرآن است و امسال در جشنواره حضرت علی اکبر(ع) در بخش قرآن و جوان مقام نخست را از آن خود کرد.

آغار یک راه بزرگ

در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. وقتی زندگی در کنار خانواده را در ذهن مرور می‌کند، می‌گوید: هرچه دارم از پدر و مادرم است. مادرم زنی مذهبی است و همیشه سروقت نماز می‌خواند با این‌که خانواده‌ام پر جمعیت بود و امکانات زیادی در اختیار نداشتم اما مسیر درستی را در پیش گرفتم. در خانواده سرگرم مسائل مادی نبودم و همیشه با کمترین امکانات می‌ساختم.

همیشه برای ترقی و پیشرفت این فراز از نهج‌البلاغه را که حضرت علی(ع) در نامه ۳۱ به فرزندش سفارش کرده بود «گاهی اوقات نداشتن امکانات مادی و مشکلات باعث می‌شود تا انسان سریع تر به هدف و مقصود خود برسد» را می‌خواندم. پدرم کارگر معدن زغال سنگ است و هیچ‌وقت از او خواسته‌ای نداشته‌ام تنها ابزار کارم یک جلد قرآن با یک مداد نوکی بود حتی تفسیر نمونه را از امام جمعه روستا به امانت می‌گرفتم.

ملک‌پور‌زاده حافظ کل قرآن از روزهایی یاد می‌کند که با آیات الهی انس گرفت. وی ادامه می‌دهد: سال سوم راهنمایی بودم که از طرف آموزش و پرورش در مدرسه مسابقه حفظ قرآن گذاشته بودند، جایزه‌اش سفر به مشهد مقدس بود. من به عشق امام رضا(ع) انگیزه گرفتم و تلاش کردم تا یک جزء قرآن را حفظ کنم. پدرم همیشه اجازه شرکت در اردوهای مدرسه را نمی‌داد اما این بار هیچ مخالفتی نکرد.

ظرف یک هفته با علاقه‌ای که به قرآن داشتم جزء۳۰ را حفظ کردم و نمره ۱۷ را به دست آوردم و توانستم به پابوسی آقا بروم. آن سفر زیارتی بهترین سفری بود که همراه دوستانم بودم و از این‌که توانسته بودم نخستین قدم را برای حفظ کل قرآن بردارم خوشحال بودم. بعد از این‌که وارد دبیرستان شدم یک جزء دیگر هم حفظ کردم و دوباره زیارت امام رضا(ع) نصیبم شد.

قدم در مسیری هدفمند

رشته تحصیلی‌ام در دبیرستان ریاضی بود و می‌دانستم که شرکت و پذیرفته شدن در کنکور در این رشته بسیار سخت است و همه از من انتظار داشتند که رتبه‌ام تک رقمی شود. اما رشته ریاضی را رها کردم و فقط به حفظ قرآن مشغول شدم. با این‌که به ریاضی علاقه‌مند بودم اما حفظ قرآن را بیشتر دوست داشتم. هیچ استادی نداشتم و کلاس خاصی هم نمی‌رفتم و هیچ کس باور نمی‌کرد که یک روز بتوانم حافظ کل قرآن شوم.

این حافظ کل قرآن می‌گوید: هیچ محیط آماده‌ای برای خواندن و حفظ قرآن نداشتم. در حیات خانه مان راه می‌رفتم و آیات را حفظ می‌کردم، فقط به پیشرفت و هدفم فکر می‌کردم هر چه بیشتر پیش می‌رفتم عشق و علاقه‌ام بیشتر می‌شد تا این‌که در سال ۸۳، ۱۱ ماه طول کشید تا کل قرآن را حفظ کنم. تحصیلاتم را در این زمینه ادامه دادم و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآنی و معلم هستم.

همچنین در سال ۹۰ از سوی سازمان تبلیغات اسلامی مدرک بین‌المللی حفظ کل قرآن گرفتم. خوشحالم از این‌که می‌توانم روزانه چند جزء قرآن بخوانم و تقریباً هر روز حداقل سه جزء ‌می خوانم. تلاوت قرآن هر روز برایم تازگی دارد. حتی اگر هر روز یک ختم کامل قرآن بخوانم برایم لذت بخش است چون شعف خاصی دارد.

آموختن درس زندگی

ملک زاده‌پور از درس‌هایی که از قرآن آموخته است، می‌گوید: درس صبر بهترین درسی بود که از تلاوت و حفظ قرآن آموختم. همیشه در طول زندگی تلاش کرده‌ام ایمان و تقوایم را نگه دارم و برایم خیلی مهم است که در کنار عبادت خداوند به پدر و مادرم نیکی کنم تمام عزت و شعف مقام انسان به این است که والدین را از خود راضی نگه دارد.

اغلب وقت‌ها ترجمه و تفسیر قرآن را می‌خواندم چون جذابیت خاصی برایم داشت. آیات قرآن مانند یک دستورالعمل راه زندگی را نشانم داد و پناه به قرآن باعث شد هدفم را گم نکرده و هیچ وقت اهدافم را فراموش نکنم. توانسته‌ام جایگاه خودم رادر این دنیا پیدا کنم و بدانم که به کجا آمده‌ام و به کجا می‌روم.

در این بین چیزی که برای انسان می‌ماند عمل صالح اوست. خوشحالم از این‌که توانسته‌ام تا به امروز مشوق بسیاری از جوانان باشم. برخی از جوانان انگار در این دنیا گم شده‌اند و به دنبال یک هدف خاصی در زندگی نیستند. سعی کرده‌ام با راهنمایی و حرف زدن آن‌ها را به مسیری روشن هدایت کنم.

این دختر، جوان برتر قرآن را هدیه الهی می‌داند و بزرگترین سرمایه‌اش این است که توانسته است افرادی را در این راه دینی تربیت کند و خود را عضو کوچکی از این جامعه می‌داند که توانسته قدمی بردارد. وی ادامه می‌دهد: از خواندن قرآن هیچگاه خسته نمی‌شوم حتی شب‌ها هنگام خواب هم قرآن می‌خوانم و یاد خدا را زیر لب زمزمه می‌کنم. هر چه بیشتر تفسیر می‌خوانم به حفظ و ماندگاری آیات در ذهنم بیشترکمک می‌کند.

حفظ آیات قرآن بهترین و باارزش ترین سرمایه‌ای بود که خداوند شامل حالم کرد. از خدا همیشه خواسته‌ام که توانی به من دهد که تمام وقت‌های تلف شده‌ام را قرآن بخوانم تا بتوانم از این نعمت الهی بیشتر بهره مند شوم. اگر صدبار هم به دنیا بیایم باز در زندگی تصمیم می‌گیرم که حفظ قرآن را در اولویت کارهایم قرار دهم.

دلتنگی‌ها

هر زمان دلم می‌گیرد و تنها هستم قرآن می‌خوانم و هر روز به این امید از خواب بر می‌خیزم و زندگی‌ام را شروع می‌کنم که بتوانم قرآن بخوانم. سوره مریم، ‌یوسف و کهف را دوست دارم هر زمان سوره کهف آیه ۹ را می‌خوانم ناخودآگاه گریه‌ام می‌گیرد این آیات نشانه افرادی است که از دست پادشاه مغرور فرار کرده‌اند و به یک غار پناه برده‌اند و توانسته‌اند در آن غار به عبادت خداوند بپردازند.

وی ادامه می‌دهد: همیشه برای حل مشکلاتم خداوند را به آیه آیه قرآنش قسم می‌دهم و تنها یک چیز از او می‌خواهم و آن عاقبت به خیری است تا به امروز که به من لطف و عنایت داشته امیدوارم تا آخر هم ختم به خیر شود. آرزو دارم فرد مفیدی برای جامعه‌ام باشم و در زمینه فعالیت‌های قرآنی همیشه موفق عمل کنم و قدرت کافی برای درک و فهم قرآن داشته باشم.

باشگاه خبرنگاران

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=29826
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,481 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی