بانوان صنعتگر تلی و بادله باف میناب نیازمند حمایت
+ پ -
بانوان صنعتگر تلی و بادله باف میناب نیازمند حمایت

بانوی صنعتگر مینابی گفت: صنعت تلی بافی در بین زنان و دختران مینابی در اغلب روستاها بعنوان یک هنر بومی و محلی نهادینه شده است اما توجه چندانی به فعالین حوزه صنعت تلی بافی نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خانم فاطمه ذاکری زاده یکی از زنان فعال در صنعت تلی بافی در شهرستان میناب در گفتگو با میناب جنوب، گفت: از ۹ سالگی هنر تلفی بافی را از مادر بزگم به ارث برده ام و تا کنون توانسته ام شاگردان زیادی از جمله دختر و نوه هایم را به این هنر اصیل و بومی میناب آشنا کنم.

این صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی میناب تنها بخش از درامد خانواده اش از راه تلی و بادوله بافی تامین می شود و بخش دیگرآن از راه جاروبافی،حصیر و گوزِن بافی فراهم می شود.

وی اظهار داشـت: بادله یا “تلی” از چند نوع زری با یکدیگر به صورتی که زری بزرگ در وسط و زری های کوچک در اطراف هم بافته می شود و اندازه تلی های بافته شده در گویش محلی به ” وار “شهرت دارد .

خانم ذاکری زاده بیان داشت: بادله به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتیمتر تولید می شود برای ساخت شلوار نیم بادله،شلورار بادله کامل کاربرد دارد.

این هنرمند تصریح کرد: وعدو در گویش محلی به تلی های بافته شده با کامواهای سبز و سیاه به طول ۲ وارگفته می شود که برای ساخت شلوار زنانه با نام شلوار شک و وعدو کاربرد دارد.

ذاکری زاده گفت: برای ساخت شلوار تلی بادله کامل، ۸  تا ۶ وار و نیم بادله و برای شلوار نیم بادله ۵ رنگ ۲ وارو نیمی بادله به رنگ های سبز،قرمز و سیاه بکار می رود.

صنعتگر فعال روستای بلبلی میناب اذعان داشت: صنعت تلی بافی در بین زنان و دختران مینابی در اغلب روستاها بعنوان یک هنر بومی و محلی نهادینه شده است بطوری که هر یک بصورت جداگانه انواع بافتنی از قبیل،شلوار کمی،جلبیل خوسی،تلی،بادله،شک و وعدو،بٌشکی،سه فسله می بافند و این درحالی است که نگاه و توجه چندانی به حمایت از قشر صنعتگر روستایی نمی شود.

نیمی از جمعیت زنان شهرستان میناب به کار تلی و بادله بافی فعالیت دارند.

انتهای پیام/ز

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff