هرمزگان شانزدهمین نقطه برگزار کننده طرح بازی مقابله با بحران در دنیا
+ پ -
هرمزگان شانزدهمین نقطه برگزار کننده طرح بازی  مقابله با بحران در دنیا

مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس از اجرای طرح بازی با مقابله با بحران برای اولین بار در کشور و هرمزگان خبر داد.

فرجام دانش،مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به اجرا بازی مقابله با بحران در هرمزگان گفت: این طرح در پانزده نقطه از جهان برگزار می شود و هرمزگان شانزدهمین نقطه ای از کشور ایران است که این طرح را برگزار می کند.

وی با اشاره به آموزش های داده شده در این طرح افزود: بچه ها حین بازی کردن یک سری از عملیات های نجات و امداد را می آموزند که اگر فردی در زیر آوار  به دام افتاده است چگونه آن را نجات دهند و طریقه حمل مصدوم و نحوه انجام احیای قلبی ریوی را فرا می گیرند.

دانش مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس طراح بازی مقابله با بحران را برای اولین بار در ژاپن دانست و اظهار کرد:ژاپن به عنوان اولین کشور بود که تصمیم گرفت طرح بازی مقابله با بحران را به کودکان در سنین هشت تا سیزده سال در قالب بازی آموزش دهد.
دانش با بیان اینکه از طریق این آموزش نونهالان ضمن اینکه به بازی کردن می پردازند نکات مهم و کلیدی را فرا می گیرند،تصریح کرد: کودکان در سنی قرار دارند که کنجکاو و فعال هستند و دوست دارند بعد از این آموزش به همه یاد بدهند که چه چیزی را فرا گرفته اند و همین مسئله باعث می شود که این آموزش خیلی سریع توسعه یابد و اولویت برگزاری این آموزش در محلاتی از بندرعباس است که منازل به صورت غیر قانونی ساخته شده و خانه ها برای آسیب اماده است.

وی تصریح کرد:  برای اولین بار طرح آن در هرمزگان اجرا می شود و در تیرماه سال جاری مسئولین بحران از ژاپن به هرمزگان می آیند تا این استان را به عنوان شانزدهمین نقطه برگزار کننده طرح بازی مقابله با بحران ثبت کنند.

دانش  اظهار داشت: هدف از آموزش بازی مقابله با بحران این است که در زمان اضطراری منتظر نیروی عملیاتی نباشیم، قبل از اینکه نیروی عملیاتی برسد خود مردم دست به کار شوند و با بحران مقابله کنند و همانطور که امدادگر اصلی خود مردم هستند.

وی تاکید کرد: اگر مدیریت بحران استانداری اعتباری برای این طرح در نظر بگیرید توانایی اجرای آن در دیگر استان های کشور و شهرستان های هرمزگان داریم.

دانش با بیان اینکه هیچ سرمایه گذاری برای این طرح در نظر گرفته نشده افزود :  آتش نشانی و شهرداری هرمزگان با نیروهای داوطلب خودش این طرح را به نحو احسن در محلات اجرا می کند.

وی تصریح کرد:  ایران از لحاظ تعداد زلزله سوم جهان است و  بندرعباس سومین شهرستان نقاط زلزله خیز است که از شمال این شهرستان  گسل  خطرناک رد شده  لذا مهم است که این آموزشها به مردمان این شهر داده شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس خاطرنشان کرد:ده آیتم برای این آموزش در نظر گرفته شده  که در این آیتم ها یادگیری فیکس کردن وسایل خانه به دیوار، عملیات احیای قلبی ریوی ،  انواع گره ها نجات ، بازی با تابلو های نقاشی و طرز خاموش کردن با کپسول و سطل به نونهالان آموزش داده می شود تا در مواقع بحرانی چه کاری را انجام دهند.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff