تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 102244
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بازگشت به پوشش اصیل بومی راهی برای گسترش حجاب و عفاف

پوشاک بارز ترین سمبل فرهنگی و مهمترین مظهر و نشانه فرهنگ و تمدن هر قومی است. به جرات می توان گفت که لباس و پوشش و زبان در هر قومی از نشانه های تمدن و غنای فرهنگی آن قوم است . به گزارش پایگاه خبری هرمز ، هرمزگان بیشتر از آنکه یک نام باشد یک […]

بازگشت به پوشش اصیل بومی راهی برای گسترش حجاب و عفاف

پوشاک بارز ترین سمبل فرهنگی و مهمترین مظهر و نشانه فرهنگ و تمدن هر قومی است. به جرات می توان گفت که لباس و پوشش و زبان در هر قومی از نشانه های تمدن و غنای فرهنگی آن قوم است .

به گزارش پایگاه خبری هرمز ، هرمزگان بیشتر از آنکه یک نام باشد یک فرهنگ است یک نشانی از فرهنگی دیرپا که نشانه های آن را می توان در گویش با ریشه ی اوستایی آن یافت .

قابل توجه : عکس ها به سلیقه خبرنگار است نه به محتوای نوشتاری

پوشش هرمزگانی (19)

و همینطور در لباس زنان هرمزگانی که شباهتی عجیب با پوشش زنان زرتشتی دارد . و قریب به یقین شباهت لباس زنان بخشی از شبه قاره ی هند هم به لباس بندری از همین منظر قابل بررسی است .

مهاجرت زرتشتیان ایران به هند و انتشار فرهنگ پارسی در شبه قاره ی هند زمینه ی گسترش فرهنگ ایرانی را در هند فراهم آورد هرچند که قلمرو حکومت ساسانیان تا مرز های هند و چین ادامه می یافت ولی مهاجرت بخش اعظم زرتشتیان به هند پس از حمله ی اعراب به ایران علت اصلی اشاعه ی فرهنگ پارسی در هند است. پوشش زنان هرمزگانی برآمده از سازگاری با آفتاب و  آب است .

تنی که از گزند آفتاب می رمد و خود را می پوشاند  به گرمایش دل می بندد و رنگ گرمش را به جان می خرد بیهوده نیست  که مردم هرمزگان بخصوص دختران و زنان رنگین کمانی از رنگ های گرم را به تماشا می گذارند و … آب چه شور و چه شیرین  در آینه لباس های مردم این دیار همواره موج می زند.

پوشش هرمزگانی (18)

با نیم نگاهی به نوع دوخت لباس های هرمزگانی نقش آب را به وضوح می توان دید… نوار هایی مانند تلی. شک بادله و چپر های حاشیه ی روسری ها همه حضور آب را در نقش های لباس های بندری به نمایش می گذارند .

درخت و گل نیز در خلق این زیبایی ها سهم زیادی دارند شاخه های درخت خرما و شکوفه های گل یاسمین همواره جزیی از نقش های تزیینی لباس هاست. اما هم نشینی هرمزگانی ها با کرانه های خلیج فارس زمینه ساز داد و ستد های  دریایی را فراهم اورده و همین باعث می شود که فرهنگ  هرمزگانی در قالب لباس و حتی گویش بندری به انسوی آبها و کرانه های افریقا هم رسوخ کند.

پوشش هرمزگانی (17)

و بخشی از تاریخ و فرهنگ هرمزگان را باید در کشور هایی مانند تانزانیا و کنیا و سومالی جستجو کرد پس در این چهار راه فرهنگی یعنی هرمزگان می توان از همه ی اقوام نشانی یافت که صد البته میزان اثر پذیری دیگران از فرهنگ ایرانی و هرمزگانی بیش از ساکنین بومی بوده است کافی است به لباس های کشور های منطقه و حاشیه جنوبی خلیج فار س و حتی مناطقی از اسپانیا و پرتقال و ضرب دهل ها و نوای بربط ایرانی در مصر و شاخ افریقا نظری بیافکنید تا به این واقعیت پی ببرید که هرمزگان بیش از آنکه یک نام باشد یک فرهنگ است .

پوشش هرمزگانی (13)

با این همه آنچه در پوشش مردم هرمزگان قابل توجه است ریشه دار بودن آن در فرهنگ و تمدن ایران است … اما امروز ما هرمزگانی ها حکایتی دیگر دارد … دیگر کمتر دختران وزنان گلابتون پوش بندر را با لباس های رنگین در کوی و برزن می بینیم… دیگر از کندوره و گون خبری نیست و دیگر گلابتون دوزی همدم تنهایی های دختران و زنان در پسین های گرم بندر  نیست … چه شده است که  لباس های زیبا و پوشش محجوب و مقبول بندری جای خود را به لباس هایی داده که نه تنها ایرانی نیست بلکه از منظر شرعی و عرفی هم با فرهنگ غنی ما هم خوانی ندارد.

پوشش هرمزگانی (15)

            لباس و پوشش زنان بندری مشتمل بر ۷ تکه به  این شرح می باشد : پیراهن یا جومه- شلوار یا تنبن – لچک یا روسری یا جلبیل یا لیسی- پاپوش یا جوتی یا کوش- نقاب یا برکه و چادر.  پیراهن اصیل و بندری کندوره نام دارد که برای دوخت آن از رنگهای گرم استفاده می شود.

پوشش هرمزگانی (11)

قد کندوره تا حوالی زانو می رسد و از پهلوی یقه به پایین گلابتون دوزی یا خوس دوزی می شود. و اطراف آن تا دور یقه  این تزیینات ادامه دارد. کندوره بیشتر در بندر عباس میناب خمیر  و قشم   رایج است.  در مناطق شرق استان پیراهن بلوچی رایج است که البته بر روی این پیراهن ها هم با خوس – گلابتون و یا نخ های رنگی  تزییناتی انجام می شود.

پوشش هرمزگانی (10)

شلوار بندری که به شلوار دم تنگ معروف است  ساق تنگی دارد و از پارچه های ساتن تترون و پاپلین استفاده می شود رنگهای مورد استفاده معمولا قرمز سبز و لاجوردی می باشد شاید یکی از دلایل تنگی شلوار بندری رعایت نظافت و بهداشت می باشد زیرا تنگی آن سبب می شود شلوار با زمین تماس پیدا نکند. البته به علت عرض کم و وجود تزیینات و زیور آلات روی شلوار زیبایی خاصی به بانوان می دهد و قد آنان را بلند تر جلوه می دهد.

پوشش هرمزگانی (9)

انواع شلوار های بندر ی عبارتند از بادله ای – نیم بادله ای- ودویی- پولکی- گلابتونی خوسی و زری و شلوار در گشاد که در گذشته بندری ها به علت گرمای شدید در فصل تابستان استفاده می کردند…..  لچک :  لچک در گذشته های دور یکی از پوشش های رایج مردم  ساحل نشین هرمزگان بخصوص میناب و بندر عباس بود  که برای زیبایی جلبیل بر روی سر قرار می گرفت  استفاده از لچک تا قبل از واقعه ی کشف حجاب  عمومیت بیشتری داشته است .

پوشش هرمزگانی (6)

  این پوشش نوعی کلاه بود که بخشی از پیشانی تا پشت سر و تا لاله ی گوش  را به صورت هلالی در بر می گرفت .بر روی لچک تزییناتی صورت می گرفت.

پوشش هرمزگانی (7)

روسری های بندری شامل جلبیل – اورنی- لیسی و جلبیل خوسی می باشد که با تزییناتی از قبیل خوس و گلابتون همراه است برکه هم یکی از وسایل پوششی سواحل و جزیره های استان هرمزگان می باشد که در مناطق مختلف استان در طرح – شکل و رنگ متفاوت است اوج استفاده از برکه در زمان پرتقالی ها بوده که به دلیل وجود سربازان پرتقالی رواج بیشتری داشته اما نگاهی به پوشش ایرانیان  و نیاکان ما نشان می دهد   در هر جامعه ای بنا به شرایطی پوشش زنان و مردان با هم متفاوت بوده . شریطی مانند آب و هوا… کار… دین و مذهب …. پوشش زنان در ایران باستان هم بنا به شرایطی که ذکر شد همیشه سبک و اسلوب خاصی داشته است.

پوشش هرمزگانی (12)

بررسی‌ها نشان می دهد که پوشش تمام بدن در دوره های مختلف تاریخی چه نزد زنان و چه نزد مردان در ایران یک حقیقت بوده است و به هیچ وجه ایرانیان در برهنگی به سر نمی برده اند. اما این را بایستی در نظر داشت که پوشش کامل و آراسته همراه با تزیینات زنان در ایران،

پوشش هرمزگانی (14)

با پوشش چادر سیاه اسلامی بسیار متفاوت بوده است. برخی معتقد هستند که این پوشش کامل و آراسته به نوعی ریشه به وجود آمدن حجاب در دنیا است. و در واقع می توان گفت ایرانیان باستان بانی و مبتکر حجاب در دنیا بوده اند.

2 _MG_9144 1

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=102244
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,434 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی