بازگشایی مدارس تاثیری در افزایش ابتلا به کوید۱۹ نداشته است/ نیاز مبرم هرمزگان به کارشناس بیهوشی و اتاق عمل

دکتر فرشیدی گفت: آمار مبتلایان در مقایسه با تعداد کل دانش‌آموزان زیاد نیست و بازگشایی مدارس تاثیر چندانی در افزایش ابتلا نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت آنلاین برگزار شداظهار کرد: باوجود تمام تذکراتی که جهت برگزار نکردن مراسمات عروسی و عزا می دهیم اما خانواده هایی هستند که هنوز رعایت نمی کنند و یک عروسی را با حضور بیش از ۱۰۰ نفربرگزار می کنند که در نهایت آن را تبدیل به عزا می کنند که باید مسبب برگزاری تجمعات جریمه شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: طبق توافق وزارت بهداشت با سازمان برنامه و بودجه، مطالبات آن دسته از افرادی که تا پایان سال ۱۳۹۸ از علوم پزشی بازنشسته شده اند را پرداخت می کنیم که بخشی از آن تامین شده است، تقاضای ۵ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان را از وزارت بهداشت داشتیم که مورد توافق قرار گرفته است در صندوق تخصیص نیز تقاضای یک میلیارد را برای کمک به بیماری کوید ۱۹ داشتیم که هنوز پرداخت نشده است.

بندرعباس، کیش و قشم سه شهر درگیر با کوید ۱۹

فرشیدی ادامه داد: در استان هرمزگان سه شهر بندرعباس، کیش و قشم بیشترین درگیری را ویروس کرونا دارند و بندرعباس به عنوان مرکز استان اهمیت بالایی دارد، سعی کرده ایم از تمام بیمارانی که وارد بیمارستان می شوند تست کوید را بگیریم که اگر مثبت بود مراحل بعدی درمان را بهتر انجام دهیم،روزهای ابتدایی بیماری درمان سریعتر انجا می شود اما زمانی که این ویروس در بدن کهنه می شود درمان سخت و طولانی می شود.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه بیماران کویدی و غیرکویدی نباید با هم در ارتباط باشند اورژانس جدید بیمارستان شهید محمدی را در ۷۵۰ متر ایجاد کرده ایم که آماده بهره برداری است، ۱۰ تخت در آی سی یو نیز آماده است که باتوجه به پیش بینی که برای زمستان و تقارن بیماری آنفولانزا و کرونا داشتیم نیاز به آی سی یو تامین شود، اگر بیمارستان شهدای سلامت بندرعباس تکمیل شوداتفاقات بسیار خوبی در استان رخ می دهد  که شاید نیازی به بیمارستان نفت ستاره نیز نباشد.

نیروی انتظامی و فرمانداری؛  اهرمی جهت کنترل ویروس کرونا هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه عدم تجمع در برخی نقاط نیاز به دخالت نیروهای انتظامی و فرمانداری است که در اجرای آن هنوز به چیزی که مد نظر است نرسیده ایم، خاطرنشان کرد: اگر می گوییم سفر خطرناک است به این دلیل است که در سفر امکان رعایت سه اصل شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی وجود نداردبنابراین تازمانی که مطمئن نیستیم سالم هستیم از تمام خدمات و امکانات برای درمان و بهتر شدن وضعیت استفاده کنیم، قرنطینه شدن به معنی ماندن در خانه است در صورتی که دیده شده است فرد بیمار در مجالس و مهمانی ها است که باید جریمه شود.

فرشیدی ادامه داد: خیرین در بخش بهداشت و درمان ۵ خانه بهداشت را در بشاگرد آماده کرده اند که به بهره برداری می رسد همچنین کلنگ زنی مرکز سی تی اسکن در بشاگرد نیز در دستور کار است و برای افزایش فضای درمانی در بندرلنگه و پارسیان نیز کلنگ زنی ها انجام شده است و بیمارستان بستک و بندرخمیر نیز آماده بهره برداری است.

هنوز استخدامی در تامین نیروی انسانی صورت نگرفته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: از خیرین تقاضا داریم در بخش نگهداشت نیروی انسانی نیز کمک کنند تا لوازم مورد نیاز کادر درمان نیز تکمیل شود، اتاق عمل با مشکل مواجه است و کارشناس بیهوشی نداریم، دانشجوی پزشکی و پرستاری کارهای عملی دارد و باید فضای حضوری برایش فراهم شود با آموزش ها مجازی نمی تواند یاد بگیرد.

وی افزود: باتوجه به راه اندازی مراکز درمانی و بهداشتی جدید به بیش از ۶۰۰ نیرو احتیاج داریم اما هنوز هیچ گونه جذبی در این زمینه صورت نگرفته است و مجوزی از وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی داده نشده است که باید هماهنگی های لازم جهت استخدام صورت بگیرد.

فرشیدی ادامه داد: از زمان بازگشایی مدارس تاکنون ۲۲۳دانش‌آموز، ۱۹۳معلم و ۲۶نفر از مدیران و‌ دیگر کارکنان مدارس هرمزگان به کرونا مبتلا شده‌اند، از اوایل شیوع ویروس کرونا تاکنون نیز ۹۸۵دانش آموز ، ۴۰۵ معلم و ۴۶نفر از مدیران و کارکنان مدارس استان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده‌اند که این آمار در مقایسه با تعداد کل دانش‌آموزان زیاد نیست و بازگشایی مدارس تاثیر چندانی در افزایش ابتلا نداشته است.

انتهای پیام/