تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 77395
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بازرسی اخیر از اراک ربطی به توافق ژنو نداشت/ اجرای سند ژنو هنوز آغاز نشده است

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه اجرای توافق ژنو هنوز آغاز نشده است، گفت: ممکن است دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در سطح معاونان وزیر یا حداقل بنده و خانم اشمیت برگزار شود تا برخی مسائل که نیاز به تصمیم‌گیری دارد در همان جلسه تصمیم‌گیری شود. به گزارش پایگاه خبری هرمز  […]

بازرسی اخیر از اراک ربطی به توافق ژنو نداشت/ اجرای سند ژنو هنوز آغاز نشده است

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه اجرای توافق ژنو هنوز آغاز نشده است، گفت: ممکن است دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در سطح معاونان وزیر یا حداقل بنده و خانم اشمیت برگزار شود تا برخی مسائل که نیاز به تصمیم‌گیری دارد در همان جلسه تصمیم‌گیری شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمز  ، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه از توافق ژنو تاکنون، برخی مواضع مقامات آمریکایی درست نبوده و بعضا حتی خلاف توافق ژنو بوده، گفت: بر اساس آن مقرر شده گام بعدی مذاکرات را با حسن نیت برداریم.

وی گفت: آمریکایی‌ها در این مدت نیز اقداماتی داشته‌اند که شاخص‌ترین آن، درج نام ۱۹ شرکت ایرانی یا خارجی جدید در فهرست تحریم‌ها به بهانه اجرای تحریم‌های گذشته است.
عراقچی افزود: آقای کوهن معاون خزانه داری آمریکا نیز با سفر به منطقه، فشارهایی به برخی کشورها برای اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان داشته که مجموعه این اظهارات و اقدامات، تحریک آمیز و خلاف حسن نیت و روحیه همکاری به عنوان لازمه اجرای توافق نامه ژنو محسوب می‌شود.
وی گفت: البته دولت آمریکا در شرایطی است که به علت امتیازاتی که به جمهوری اسلامی  ایران داده با انتقاد و اعتراض نمایندگان مخالف در کنگره و دوستان منطقه‌ایش اعم از رژیم صهیونیستی و دیگران مواجه شده و مجبور است.
عراقچی افزود: آمریکایی ها بابت موافقت با غنی سازی ایران، ورود به بحث درباره تحریم‌ها، توافق با ایران و کمک به ارتقای اقتدار منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران مورد انتقاد قرار گرفته اند و اقداماتشان برای پاسخگویی به این انتقادهاست.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: به مقامات آمریکایی گفته‌ایم که نباید مشکلات داخلی و مشکلاتی را که با دوستانشان دارند با هزینه حقوق ملت ایران رفع کنند، این قطعا ناپسند است و ما با آن برخورد می‌کنیم.
معاون وزیر امور خارجه همچنین، برخی برخوردها و سیاست‌های دوگانه در درون دولت آمریکا را نشان دهنده سردرگمی دولت این کشور دانست.
عراقچی افزود: این سردرگمی به نحوی است که هر یک از وزارتخانه‌های خزانه داری و امور خارجه کاری می‌کنند، برخی درصدد افزایش تحریم‌ها هستند و از طرفی اوباما گفته است تحریم‌های جدید کنگره را وتو خواهد کرد.
وی گفت:‌ این ناشی از امتیازاتی است که به ایران داده‌اند و مجبورند آن را توجیه کنند، اما حق ندارند این کار را با هزینه ایران و در خطر قرار دادن توافق ژنو انجام دهند.
معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: مذاکرات فنی و کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ یک هفته پس از تعطیلات کریسمس از سر گرفته می شود.
عراقچی با اشاره به مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در ژنو، عنوان کرد: مذاکرات بسیار فشرده و طولانی بود که به مدت چهار روز از پنج شنبه در این شهر برگزار شد.
عراقچی هدف از این مذاکرات را تصمیم گیری درباره راهکارها و ضابطه‌های اجرایی مربوط به توافقنامه ژنو دانست و افزود: به رغم مذاکراتی که قبلا در وین داشتیم و اکنون در ژنو داریم پیشرفت ما به علت برخی تفاسیر و برداشت‌هایی که از مفاد توافق صورت گرفته خیلی سریع نبوده است.
وی گفت: این تفاسیر و برداشت‌ها از نظر ما درست نیست و باید دقت بیشتری صورت گیرد، به این علت در بسیاری موضوعات توانسته‌ایم پیشرفت‌هایی داشته باشیم اما در برخی موضوعات کماکان اختلاف نظر بین طرفین باقی است.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان افزود: تماس‌های در سطوح بالاتر و گفت‌وگو بین بنده و خانم اشمیت به تماس تلفنی خانم اشتون با آقای ظریف منجر شد که حدود ۴۵ دقیقه طول کشید و برخی موارد اختلافی مرور شد.
وی ادامه داد: در این تماس تلفنی تصمیم گرفته شد که این مذاکرات ادامه یابد اما با توجه به تعطیلات کریسمس که این هفته در پیش است توقفی را خواهیم داشت و بعد در فاصله یک هفته دوباره این مذاکرات از سرگرفته خواهد شد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: این توقف فرصت خوبی برای ارزیابی دوباره مسایل و مشورت‌های بیشتر در تهران است تا در دور بعدی با جمع بندی بهتری در مذاکرات حاضر شویم.
عراقچی افزود: ممکن است تصمیم بگیریم در دور بعدی، سطح مذاکرات را مقداری بالاتر ببریم یا حداقل آغاز مذاکرات در سطح بالاتری باشد تا برخی مسائل که نیاز به تصمیم سیاسی دارد در آن سطح بهتر تصمیم گیری شود و ما در نهایت بتوانیم درباره نحوه اجرای توافق نامه ژنو به جمع بندی برسیم.
وی گفت: همچنین در ادامه مذاکرات باید تاریخی را برای آغاز گام نخست توافق نامه ژنو تعیین کنیم.
عراقچی افزود: در این مذاکرات کارشناسان فنی ما به سرپرستی آقای بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه حضور دارند و گروهی از کارشناسان بخش‌های مربوط به مسائل تحریم و هسته‌ای وی را همراهی می‌کنند.
وی گفت: ممکن است دور بعدی مذاکرات در سطح معاونان وزیر یا حداقل بنده و خانم اشمیت آغاز شود تا برخی مسائل که نیاز به تصمیم گیری و جمع بندی سیاسی دارد در همان جلسه تصمیم گیری شود.
عراقچی افزود: شکل و جزییات دور بعدی مذاکرات باید بیشتر بررسی کرد اما آنچه مسلم است دور دوم مذاکرات کارشناسی با توجه به تعطیلات سال نو میلادی خاتمه خواهد یافت و یک هفته بعد از سر گرفته خواهد شد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: سفر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان در چارچوب توافق با آژانس انجام شد.
عراقچی افزود: توافق ژنو هنوز اجرایی نشده و فلسفه مذاکرات جاری برای مشخص کردن ساز و کار اجرای این توافق است.
وی گفت: بازرسی بازرسان آژانس در روزهای گذشته مربوط به توافقنامه دیگری بین ایران و آژانس است که در پی سفر اخیر آمانو به تهران امضا شد.
عراقچی افزود: مسائلی مربوط به گذشته و حال میان ما و آژانس وجود داشت که ارزیابی این مسائل فراتر از وظایف آژانس و فراتر از تعهدات ما طبق معاهده ان پی تی و توافق نامه پادمانی بین ما و آژانس است، اما برای رفع این مسائل به تعیین چارچوبی نیاز داشتیم تا بر اساس آن بین ما و آژانس همکاری صورت گیرد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: این توافق در پی چند دور مذاکره با آژانس بین آقایان آمانو و صالحی امضا شد که آن نیز چند گام دارد که برای اجرای گام نخست اقداماتی در نظر گرفته شد.
وی افزود: سفر بازرسان آژانس به ایران و بازرسی از کارخانه آب سنگین اراک در این چارچوب انجام شد و این موضوع مسیری جداگانه است.
عراقچی ابراز امیدواری کرد: مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس با حرکت جدید مبتنی بر حسن تفاهم و مسائل سیاسی بین ایران و ۱+۵ نیز با حسن نیت حل و فصل شود و پیشرفت مناسبی در حل و فصل نهایی موضوع هسته‌ای داشته باشیم.
منبع : مهر

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=77395
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,444 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل