بازار کالای اساسی؛ باثبات اما کم‌خریدار/ وفور کالا در آستانه ماه مبارک رمضان
+ پ -

بازار خرید کالاهای اساسی نزدیک ماه مبارک رمضان چندان رونق ندارد. کالای اساسی بیش از نیاز مردم در بازار موجود است، ولی چندان خبری از مشتری نیست، چرا که با جیب خالی خانواده‌ها مشتری زیادی برای این کالاها وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس هر ساله با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ستاد تنظیم بازار و اصناف برای آنکه کالاهای اساسی با قیمت مناسب و به وفور در اختیار مردم قرار گیرد، تدابیر ویژه‌ای از جمله اختصاص سهمیه‌های خاص به برخی ارگان‌ها و برگزاری نمایشگاه‌های ضیافت در نظر می‌گرفت.

اما علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است، به دلیل فراوانی کالاهای اساسی در بازار امسال دیگر نیازی به برپایی چنین نمایشگاه‌هایی نیست و مردم به راحتی می‌توانند کالاهای اساسی مورد نیازشان را از بازار تهیه کنند.

وی بر این نکته تاکید دارد که رقابت در بازار قیمت‌ها را خود به خود تعیین می‌کند.

در بازار عمده فروشان کالاهای اساسی بازار مولوی تهران هم آرامش که بخشی از ان حاکی از رکود است، برقرار است و فروشندگان به کم شدن فروش و تعداد مشتریان اذعان دارند.

محمدی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کسبه این منطقه می‌گوید: در آستانه ماه مبارک هر سال مردم برای تهیه کالاهای اساسی مانند روغن،‌ برنج،‌حبوبات،‌ خرما، گوشت و مرغ به مقدار زیاد برای مراسم افطار مراجعه می‌کردند، اما هر سال دریغ از پارسال!


قیمت حبوب در خرده فروشی های خیابان مولوی تهران ۱۶ خرداد ۹۴

وی به این نکته اشاره می‌کند که میزان و حجم خرید مردم کاهش یافته است.

گزارش های میدانی از سطح بازار حکایت از آن دارد که ثبات نسبی به جز یکی دو قلم کالا در بازار حاکم است.

قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۶ هزار تومان تا ۸۵۰۰ تومان بسته به نوع و کیفیت آن متغیر است. هر کیسه برنج ۱۰ کیلویی هندی هم ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان قیمت خورده است.

قیمت حبوبات هم به جز عدس افزایش قیمت نداشته و هر کیلو لوبیا چیتی بین ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۵۰۰۰ تومان، لپه ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان، عدس ایرانی ۵۰۰۰ تومان و نخود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان به فروش می رسد.


رفت و آمد مردم در بازار خرده فروشی مواد خوار و بار مولوی تهران ۱۶ خرداد ۹۴

جالب‌تر اینجاست که طی یک ماه اخیر قیمت عدس که ارزان ترن حبوب به شمار می رفت، اکنون تا کیلویی ۷۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد و هر چه علت را از مغازه دار گرفته تا رئیس اتحادیه خوار و بار جویا شدیم هر کس یک دلیل آورد.

فرهمند جم رئیس اتحادیه خوار بار علت افزایش قیمت عدس را فرا نرسیدن فصل برداشت عدس ایرانی،‌کم شدن واردات عدس از کانادا به علت کم‌آبی این کشور و عدم مجوز واردات عنوان کرده و می‌افزاید: تعرفه واردات این حبوب نیز افزایش یافته است.

اما رضوی یکی از خواربار فروشان مولوی که عدس را کیلویی ۵۳۰۰ تومان می‌فروشد، در حالی که سایر مغازه ها ۷۰۰۰ تومان می‌فروشند، می‌گوید: این تاجران و و‌اسطه‌ها هستند که قیمت را بالا می‌برند چون عدس به وفور در انبارها موجود است و کمبودی نیست که به تبع آن قیمت‌ها بالا برود. ما هم از قبل عدس در انبار داشتیم و بنا به انصاف با همان قیمت کالا را فروختیم.


فراوانی و ارزانی حبوب در خرده فروشیهای خیابان مولوی تهران ۱۶ خرداد ۹۴

رقابت در بازار عمده فروشی به حدی تنگاتنگ است که به اذعان فروشندگان شاید هر کالایی را با سود اندک به فروش برسانند، اما این مسئله در مورد مغازه‌های تک‌فروشی صدق نمی‌کند و سود فروش کالا به مراتب بالاتر است.

قیمت روغن جامد هم در این روزها افزایش داشته و یکی از برندها به بهانه حذف روغن پالم از محصول خود نه تنها قیمت را از ۲۰  به ۲۴ هزار تومان افزایش داده، بلکه وزن حلب ۴ کیلو و ۸۰۰ گرمی به ۳ کیلو و ۸۰۰ گرم کاهش یافته است.

اما حلب‌های ۴ کیلو و ۸۰۰ گرمی که از قدیم در انبارها موجود است، ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده که یک هزار تومان زیر این قیمت در بازار عمده فروشی مولوی فروخته می‌شود.


خرده فروشی ادویه در خیابان مولوی تهران ۱۶ خرداد ۹۴

روغن مایع یک لیتری هم از ۴۳۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان در برندهای مختلف به فروش می‌رسد.

قیمت عمده فروشی هر کیلو شکر به ۲۳۰۰ تومان افزایش یافته است.

هر کیلو خرمای جعبه ای درجه یک رطب مضافتی بم ۷ هزار تومان، خرمای فله‌ای ۵۷۰۰ تومان قیمت خورده است.

مغز گردو هم که در ماه مبارک معمولاً مصرف بیشتری دارد، هر کیلو ۴۳ تا ۵۵ هزار تومان بسته به نوع و کیفیت به فروش می رسد.


قیمت حبوب در مغازه های خیابان مولوی تهران ۱۶ خرداد ۹۴

پنیر بسته بندی ۴۰۰ گرمی هم از ۳ هزار تومان تا ۴ هزار تومان در برندهای مختلف قیمت خورده است و با یک حساب سرانگشتی هزینه سفره افطار هر نفر در ماه مبارک صرف نظر  از مهمانی‌هایی که ممکن است برپا شود، برای هر نفر با احتساب ۳۰ روز به این شرح است:

۳۰ عدد نان ۳۰ هزار تومان،‌ پنیر ۴ قوطی ۱۲ هزار تومان، خرما یک کیلو ۷ هزار تومان،  ۵ کیلو برنج ۴۰ هزار تومان،‌یک کیلو روغن ۵ هزار تومان، ۲ کیلو گرم مرغ ۱۲ هزار تومان،‌یک کیلو گوشت گوسفندی ۳۰ هزار تومان، ۲ کیلوگرم انواع حبوبات ۱۲ هزار تومان که این موارد منهای سایر مواد مصرفی برای سفره افطار در یک ماه است که مبلغی حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌شود.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff