تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 101048
تاریخ انتشار:سه‌شنبه 13 خرداد 1393 - 16:44| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بازار ماهی‌فروشان گورزانگ

بازار ماهی‌فروشان گورزانگ که از بازارهای با قدمت عرضه ماهی در هرمزگان محسوب می‌شود، از ظرفیت‌های مهم در منطقه به شمار می‌رود که در صورت توجه بیشتر می‌تواند تاثیرات قابل توجهی در حوزه اشتغال و اقتصاد خانوارها داشته باشد. به گزارش پایگاه خبری هرمزاز میناب ، گورزانگ یکی از روستاهای بزرگ بخش بندزرک میناب است […]

بازار ماهی‌فروشان گورزانگ

بازار ماهی‌فروشان گورزانگ که از بازارهای با قدمت عرضه ماهی در هرمزگان محسوب می‌شود، از ظرفیت‌های مهم در منطقه به شمار می‌رود که در صورت توجه بیشتر می‌تواند تاثیرات قابل توجهی در حوزه اشتغال و اقتصاد خانوارها داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزاز میناب ، گورزانگ یکی از روستاهای بزرگ بخش بندزرک میناب است که از شمال با روستای باغگلان و تم بلوچان همسایه است و در جنوب آن رودخانه قرار دارد.

این روستا از شرق به رودخانه، از سمت مغرب به نخلستان و روستای تمبک محدود می‌شود و فاصله آن تا مرکز شهر میناب ۱۱ کیلومتر و تقریبا ۲۰ دقیقه زمان از میناب برای دسترسی به این روستا لازم است.

این روستا منطقه‌ای غیرمرزی و غیر نظامی است، آب و هوای آن در طول سال همانند دیگر نقاط میناب است و تفاوت چندانی ندارد.

راهی که به روستا منتهی می‌شود آسفالته بوده که به جز در مسیر رودخانه که حدود ۸۰۰ متر آن خاکی – سنگی است.

این روستا دارای ۹۸۰ خانوار و طبق آخرین سرشماری قریب به ۴ هزار نفر جمعیت دارد که شغل عمده مردم آن کشاورزی و کسب و کار در بازار ماهی‌فروشی است.

در گورزانگ به لحاظ وجود زمین‌های حاصلخیز و مرغوب، کشاورزی نیز در زمان‌های نه چندان دور رونق خوبی داشت و گوجه و صیفی‌جات این منطقه زبانزد خاص و عام بود، اما طی سال‌های اخیر به علت افت شدید سفره‌های زیرزمینی و خشک شدن چاه‌های آب، دیگر از کشاورزی در این روستا خبری نیست.

بازار بزرگ ماهی‌فروشی یکی از ظرفیت‌های مهم این منطقه به شمار می‌رود که در روستای گورزانگ قرار دارد.

این بازار در فضایی نزدیک به ۳ هزار متر مربع و در ورودی روستا از سمت رودخانه واقع شده است.

برخی اسناد و نقل پیشینیان گواه بر این است که قدمت شغل ماهی‌فروشی در گورزانگ به حدود یک قرن پیش بر می‌گردد به این صورت که در آن زمان تعدادی از اهالی برای امرار معاش به وسیله چهارپایان به نزدیک‌ترین خورها (رودخانه‌های منتهی به ساحل) در منطقه می‌رفتند و با همکاری صیادان دیگر مناطق اقدام به بستن تور در مسیر جزر و مد می‌کردند.

ماهی صید شده را به وسیله “تل” Tol یا همان ترازوی قدیمی وزن و بین اعضای گروه (خوربند و قمات‌ها) تقسیم می‌کردند.

و آنها نیز آنچه از مصرف خانوار زیاد می‌شد را با کالاهایی نظیر لنگ، و انواع لباس و موادی از قبیل گندم، ارزن، خرما و … مبادله می‌کردند.

با گذشت زمان و تقریبا در دهه ۵۰ و زمانی که روستاییان توانستند برای خود وسیله نقلیه موتوری تهیه کنند تا حدودی از سختی کار آنان کاسته شد چرا که می‌توانستند کار صید و فروش ماهی را با سرعت بیشتری دنبال کنند و این مسئله موجب شد تا شغل نوینی در این منطقه ایجاد شود.

در این سال‌ها اهالی گورزانگ به جهت صید بیشتر ماهی و سهولت در حمل آن، برای نگهداری ماهی‌های صید شده با ساخت حوضچه‌های کوچک سیمانی که در گویش محلی پاچال نامیده می‌شود در محوطه خانه و درب منازل، شکل جدیدی از فروش و عرضه ماهی را برای تامین معاش در برنامه زندگی خود قرار دادند.

کم‌کم و با رونق فروش ماهی در خانه‌هایی که ماهی را مستقیم پس از صید به مردم عرضه می‌کردند، به دلیل غیر بهداشتی بودن، نحوه نگهداری ماهی و نیز بوی بد ناشی از پسماند ماهی در محلات این روستا عده‌ای با پیشنهاد خانه بهداشت و شبکه بهداشت و درمان میناب به فکر ساماندهی و توسعه کسب و کار در این راستا افتادند.

و این رو بنای کنونی بازار ماهی‌فروشی گورزانگ که در حاشیه ورودی روستا و ضلع شرقی آن واقع شده در دهه ۷۰ و با توان مردمی و توسط اشخاص و بخش خصوصی احداث شد.

این بازار متمرکز از آن زمان تاکنون که حدود ربع قرن از بنای آن می‌گذرد پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

و هم اکنون به یکی از بزرگترین مراکز فروش و عرضه انواع آبزیان حلال تبدیل شده که روزانه و متناسب با فصل صید، گونه‌های مختلفی از ماهیان از جمله هور (تن)، حلوا سفید (زبیری)، حلوا سیاه، مقوا، میش‌ماهی، سرخو، سنگسر، راشکو، شیر، شوریده، قباد، بیاه، طلال، گاریز، ماهی عروس، ماهی خروس، مخلوط کبابی، پاسیاه، سارم، زرده، دمبرا، ماهی قاضی، تنگن، نایت، کفشک، داهیر، ملاس و انواع میگو در بازار ماهی‌فروشی گورزانگ بارگیری و به وسیله خودروهای ویژه حمل آبزیان به بازارهایی در استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و یزد ارسال می‌شود.

با توجه به رونق فروش و عرضه ماهی در بازار ماهی‌فروشی گورزانگ و دسترسی آسان مردم به تهیه ماهی، به نظر می‌رسد این مرکز برای حفظ ماهی این غذای ارزشمند در سبد غذایی مردم منطقه نقش بسزایی ایفا می‌کند.

در حال حاضر در روستای گورزانگ ۴۹ غرفه (پاچال) عرضه ماهی وجود دارد که هر غرفه به طور مستقیم برای هشت نفر و به طور غیر مستقیم برای ۱۰ اشتغالزایی کرده است.

روزانه به طور میانگین بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن ماهی و آبزیان از این بازار مهم به اقصی نقاط کشور عرضه و توزیع می‌شود.

ماهی و محصولات این بازار بیشتر از بنادر کوه مبارک، جاسک، بریزگ و بخش دیگری نیز از بندرکلاهی و خورهای میناب تامین می‌شود.

وجود دو کارخانه یخسازی و تونل انجماد (ویژه ماهی) در کنار این بازار که آنها نیز توسط بخش خصوصی راه اندازی و اداره می‌شود، حجم بالایی از جوانان منطقه را به کار مشغول کرده است.

بازار ماهی‌فروشی گورزانگ به عنوان مرکزی مطمئن برای عرضه انواع ماهی سبب شده تا این روستا هر ساله و به ویژه در ایام تعطیل پذیرای حجم بالایی از مسافر و گردشگر باشد.

ماهی‌فرشان و فعالان در بازار ماهی فروشی گورزانگ در کنار مشکلاتی نظیر نبود نمازخانه، سرویس بهداشتی عمومی، آبسردکن و عدم استقرار سیستم دامپزشکی در بازار ماهی، تعلق نگرفتن عوارض ویژه حمل ماهی به بخش بندزرک و روستای گورزانگ را از مشکلات جدی این بازار می‌دانند.

رئیس شورای اسلامی گورزانگ نیز با بیان این که تاکنون عوارض حمل ماهی در بخش مرکزی دریافت و هزینه می‌شود، گفت: این موضوع با رایزنی‌های صورت گرفته با همکاری شورای بخش بندزرک در حال پیگیری است.

مهرداد ذاکری نبود پل ارتباطی بر روی رودخانه گورزانگ را یکی دیگر از چالش‌های مردم منطقه، روستاهای اطراف و فعالان در بازار ماهی‌فروشی گورزانگ دانست و با بیان این که احداث پل بر روی رودخانه‌ها و جاده‌ها امری مهم و قابل توجه است افزود: بی‌شک بی‌توجهی نسبت به رفع مشکلات و دغدغه‌های مناطقی نظیر گورزانگ که توانسته با راه‌اندازی بازار مهم ماهی‌فروشی که تمام سرمایه آن از آورده افراد است، می‌تواند حوزه و بستر اشتغال در منطقه را با چالش‌های جدی درگیر کند.

وی ادامه داد: وجود دهانه ۸۰۰ متری رودخانه و راه نامناسب آن در ایام زمستان و بارندگی و جاری شدن آب در رودخانه تاثیر فراوانی بر فروش ماهی در این بازار می‌گذارد و رونق آن را تا حدودی کاهش می‌دهد.

ذاکری اظهار داشت: این مسیر که راه ارتباطی روستاهای گورزانگ، تم بلوچان، باغگلان، کاشرانی، تمبک (بالا، پایین و وسط)، تم بساط، و تم گوهر است در زمان بارندگی و جاری شد آب در رودخانه مسدود و مسیر آمد و شد مردم تا شهر میناب طولانی‌تر می‌شود.

رئیس شورای اسلامی گورزانگ افزود: احداث پل بر روی رودخانه از مهمترین مطالبات مردم منطقه و فعالان بازار ماهی‌فروشی است که در صورت اجرای آن، بازار ماهی‌فروشی گورزانگ از رونق بیشتری برخوردار می‌شود.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=101048
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,568 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی