تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 433762
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
موسیقی جنوبی در سراشیبی فراموشی؛

بازار داغ کنسرت های آبکی در قطب اقتصاد کشور/ خبری از نظارت نیست!

شرایط کنونی بندرعباس از برگزاری متداول کنسرت هایی که هیچ بویی از فرهنگ و اصالت ندارد، نا مناسب است و سبک های موسیقی اجرا شده با هدف ترویج فرهنگ بومی و محلی استان منافاتی ندارد.

بازار داغ کنسرت های آبکی در قطب اقتصاد کشور/ خبری از نظارت نیست!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هنر به مجموعه تلاش ها و کوشش های بشری اطلاق می شود که از عواطف، احساسات و هوش انسانی نشات می گیرد و موجب خلق زیبایی می شود هنر در جوامع بشز به هفت دسته تقسیم شده از این رو هنرهای هفتگانه دنیا عبارت‌اند از: معماری؛ هنرهای دستی مانند:مجسمه سازی، شیشه گری و …؛هنرهای ترسیمی نظیر نقاشی و خطاطی وغیره؛ ادبیات شامل شعر و داستان، نمایشنامه ، فیلمنامه و نثر ؛موسیقی؛  ورزش، حرکات نمایشی و هنرهای نمایشی مانند فیلم و سینما و تئاتر را شامل می شود.

رهبر معظم انقلاب در وصف هنر فرموده اند:باید هنر به عنوان رساترین زبان برای انتقال ایده های شریف مورد توجه باشد و تشویق هنرمندان متعهد جامعه ونیز پرورش هنرمند یک اقدام اساسی تلقی گردد.

ایشان بیان داشته اند:هنر در جمهوری اسلامی یک وسیله وابزار واز شمار بهترین هاست . اگر جمهوری اسلامی حرفی برای گفتن ویا ایده ای برای عرضه کردن دارد ، این عرضه باید با بهترین شیوه ها که همان هنراست انجام گیرد .

معظم له تاکید کردند: هنری که امروز به نام هنر اسلامی وهنر انقلابی ارائه می شود ، آبروی جمهوری اسلامی وانقلاب اسلامی است ، لذا باید هم از لحاظ تکنیک هم از لحاظ محتوی، همواره در منتهای قوت باشد …. ما امیدوار هستیم که آن اوج وجهش را بعد از چند سال بدست آوریم … باسد محتوای هنر وقالب هر هر دو با هم وبه موازات هم ترقی وپیشرفت داشته باشد

موسیقی این هنر پنجم به عنوان تأثیرگذارترین هنرها شناخته شده و جوامع مختلف از دیرباز میزبان گونه ها و اشکال مختلف موسقی هستند که برگرفته از اقلیم  و سنن آن جامعه است.

 

در استان هرمزگان موسیقی به‌عنوان قلب تپنده حوزه هنر شناخته شده و در ادوار مختلف موسیقی سنتی بندری جایگاه والایی را کسب کرده است به نحوی که مسئولان حوزه هنر استان را برآن داشت تا با معرفی و شناسایی موسیقی سنتی هرمزگان این هنر را در فهرست ملی ثبت کنند.

اشکال موسیقی سنتی هرمزگان و جنوب کشور شامل بندری، سبالو، یزله، لیوا، موسیقی زار، شروه، چاوشی و لالایی بندری است همچنین سبک سنتی این خطه در عزاداری مذهبی و نوحه سرایی منحصر به فرد است که الهام گرفته از سبک شروه و چاووشی خوانی است.

هنر موسیقی در هرمزگان با ادوات و سازهای مختلفی همراه است که بسیاری از این ابزار الهام گرفته از حال و هوای جنوب است و برخی نیز به دوران استعمار و بازار برده فروشی در این دیار بر می گردد.

اما  آنچه که موجب ماندگاری این هنر اصیل شده و در طول سالیان متمادی با وجود تمامی جنگ طلبی و استثمارها جایگاه خود را با قوت حفظ کرده همنوایی با تمام سلایق است و موجب شده تا موسیقی بندری در آن سو از مرزها نیز جایگاه ویژه ای کسب کند و هنرمندان بسیاری را بپروراند.

موسیقی در هرمزگان مانند بسیاری از زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در دهه های اخیر دستخوش تحولات و نابسامانی هایی شده که گلایه اصحاب این هنر اصیل را همراه داشته که ان امر ارمغان بی توجهی مسئولانی است که بویی از هنر نبرده اند و بسیاری از آنان شناختی از هنر اصیل و بومی هرمزگان ندارند.

گزینش مسئولان غیر بومی در هرمزگان ابعاد جبران ناپذیری را بر پیکر جامعه بر جای گذاشته که حوزه هنر و فرهنگ بیشترین آسیب ها را متحمل شده است.

این روزها هنر پنجم در هرمزگان دستخوش سیاسی کاری و غرض ورزی عده ای شده که برای پرکردن جیب خود از درآمدهای باد آورده موسیقی اصیل و کهن جنوب را قربانی لوده گری و جلف بازی عده ای هنرمند نما می کنند.

هنرمندان بسیاری از این خطه در عرصه موسیقی سنتی و اصیل هرمزگانی فعالیت می کنند اما به واسطه بی توجهی و کم لطفی متولیان هنر هر روز آسیب دیده تر از پیش از هنر پنجم فاصله می گیرند یا اینکه در اوج فقر  و گمنامی فعالیت های خود را ادامه می دهند.

هنرمندان بی مدعایی که بار موسیقی اصیل هرمزگان را به دوش می کشند در هجوم اجرای کنسرت هایی که هیچ بویی از اصالت و فرهنگ اصیل ایرانی ندارند هر روز منزوی تر می شوند تا عده به بازی های سیاسی خود ادامه دهند.

اجرای کنسرت در بندرعباس باید کنترل شود

ابوالقاسم جراره، نماینده پیشین هرمزگان که یکی از مخالفان سرسخت اجرای بی برنامه کنسرت ها در بندرعباس بود،اظهار کرد:بندرعباس به مرکزی برای برگزاری کنسرت های موسیقی تبدیل شده و انتظار داریم با این گونه اقدامات فرهنگ مردم را از بین نبریم.

نماینده سابق هرمزگان در مجلس افزود: بندرعباس به مرکزی برای برگزاری کنسرت های موسیقی تبدیل شده و انتظار داریم با این گونه اقدامات فرهنگ مردم را از بین نبریم و برگزاری بی حساب و کتاب این کنسرت ها و اینکه هرکسی می خواهد خود را مطرح کند، در بندرعباس کنسرت برگزار می کند، باید کنترل شود.

 

صدای هنرمندان به گوش مسئولان نمی رسد

رضا صادقی، خواننده بنام و مشهور بندری نیز با انتقاد از عملکرد برخی متولیان بخش فرهنگ و هنر در هرمزگان، اظهار کرد: آن‌ها مانند بنگاه، مشغول دادن مجوز کنسرت هستند، در حالی‌ که وجود هنرمندان سبب رسیدن آن‌ها به مسئولیت‌شان بوده است.

وی افزود: مخاطبان من، تمام مسئولان بویژه استاندار هرمزگان، فرماندار و شهردار بندرعباس هستند که چطور هنرمندان در افتتاحیه‌ها، اختتامیه‌ها و افتتاح‌های پروژه، گل سرسبد هستند، اما در مریضی و گرفتاری، حتی به خود اجازه نمی‌دهند حال‌شان را جویا شوند.

رضا صادقی ادامه داد: جای تأسف دارد صدای هنرمندانی مانند موسی کمالی، قنبر راستگو، علی کو بریم و بسیاری دیگر به گوش مسئولان شهرم نمی‌رسد، این یعنی درد.

نگرانی جامعه روحانیت از برگزاری مکرر کنسرت‌

نگرانی ها از نحوه برگزاری بی حد کنسرت در بندرعباس تا جایی بالا گرفت که جمعی از روحانیون شهر بندرعباس طی نامه‌ای خطاب به مسؤولان هرمزگان نگرانی خود را از برگزاری مکرر کنسرت‌ در این شهر اعلام کرده‌ و خواستار لغو آن شدند.

متن نامه بدین شرح بود:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

«قُل إِنما أَعِظُکُم بِواحِدَهٍ أَن تَقُومُوا لِلهِ مَثنی‏ وَ فُرادی» سوره مبارکه سبأ / آیه ۴۶

با سلام و صلوات بر حضرت محمد و آل محمد(ص) بدینوسیله به استحضار مى‌رساند با توجه به تاکید مکرر خداوند متعال در قرآن کریم و روایات نبوى(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام در سفارش به ترک محرمات و لزوم پرهیز از گناه و اشاعه آن در سطح جامعه اسلامى و از آن‌جمله پرهیز از مجالس موسیقى لهوى و در راستاى احیای پیام قیام حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام، امر به معروف و نهى از منکر، اینجانبان امضاکنندگان ذیل ضمن اعتراض شدید خود نسبت به برگزارى مکرر  کنسرت‌ها و مجالس عمومى لهوى که بعضا در اماکن مربوط به بیت‌المال و بنام شهدا و همراه با عدم رعایت موازین شرعى و مصداق بارز منکر بوده، از تمامى مسؤولین دلسوز انقلاب اسلامى و وفادار به راه امام(ره) و شهدا و ولایت و رهبرى معظم خواستار پیگیرى در برچیده شدن این گونه مجالس هستیم.

والسلام على من التبع الهدى غفرالله لنا و لکم

فارغ از هر گونه سیاسی کاری و براساس جو موجود استان ناشی از برگزاری متداول کنسرت هایی که هیچ بویی از فرهنگ و اصالت ندارد، نا مناسب است و نحوه ی برگزاری و سبک های موسیقی اجرا شده در کنسرت ها با هدف ترویج فرهنگ بومی و محلی استان منافاتی ندارد.

سال گذشته حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در برابر واکنش های مختلفی که به اجرای بی حد کنسرت در سراسر کشور شده بود، گفت: یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نباید نیز تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد.

رییس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه از نظر من هیچ وزیری دربرابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب نشینی کند افزود: اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.

در شرایطی که مسئولان کشوری برای به انحراف کشاند اذهان عمومی به دست آویزی مانند اجرای کنسرت ها متوسل شده اند بسیاری از شهرهای کشور که دایه دار فرهنگ و اصالت هستند در آتش سیاسی کاری می سوزند.

آنچه که در این میان به وضوح هویداست که مسئولان وقت هیچ ارزشی برای هنر اصیل و بومی قائل نیستند و تنها برای سرگرم کردن و همراهی عده ای برگزاری کنسرت و  حضور زنان در استادیوم ها را بازیچه خود قرار داده اند.

شب گذشته که بازی فوتبال ایران و سوریه برگزار شده عده ای از نمایندگان روشن فکر نمای زن کشورمان در راستای حمایت از حضور زنان و استادیوم در ورزشگاه حاضر شدند.

براین اساس سیاوشی، یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: من به عنوان رییس کمیته زن، ورزش و جوانان و خانواده کمیسیون فرهنگی از وزارت ورزش درخواست کردم که اعضای این کمیته که متشکل از شش نفر از جمله من، خانم‌ها سلحشوری و ذوالقدر و آقایان وکیلی، سعیدی و ابراهیمی است در زمان مسابقه فوتبال ایران و سوریه در استادیوم آزادی حضور پیدا کنند. اعضای کمیته و حتی رییس کمیسیون فرهنگی نیز در جریان ارائه این درخواست بودند
وی اظهار کرد: وزارت ورزش در تماسی با اعضای کمیته اعلام کرد که بلیت‌ها آماده است و امکان حضور شش عضو کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی در استادیوم فراهم شده است
سیاوشی تاکید کرد: من معتقدم ما باید از مجاری درستی مطالبات‌مان را به گوش مسئولین برسانیم. از سویی نهادهای مدنی می‌خواهند امکان حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود و از سوی دیگر من به عنوان نماینده مردم باید مطالبات مردم را به مسئولین منتقل کنم
وی ادامه داد: قبلا چنین فضایی فراهم نبود و مردم هم اگر چنین خواستی داشتند همراهی نمایندگان‌شان را نداشتند اما وقتی این مطالبه از دو طرف مطرح شود امکان حصول نتیجه آن فراهم‌تر خواهد بود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: خواسته زنان و خانواده‌ها برای حضور در ورزشگاه خواسته بحقی است و من هم در راستای همین مطالبه در ورزشگاه آزادی حضور پیدا می‌کنم.

حال این سوال بای می ماند که آیا حوزه فرهنگ و امور بانوان کشورمان هیچ مشکلی ندارند که اعضای مجلس وقت خود را صرف حضور در ورزشگاه و تماشای فوتبال کنند؛ آیا تا کنون پای درد و دل هنرمندان نشیته اید و مشکلات و دغدغه های جامعه فرهنگ را شنیدید که تنها مشکل کنونی کشور را حضور زنان در ورزشگاه می دانید؟

 

 

 

انتهای پیام/م

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433762
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی