تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 517730
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
وقتی نرخ تک رقمی بیکاری در هرمزگان توهمی بیش نیست؛

بازار داغ مشاغل کاذب در قطب اقتصاد کشور/ دریای بیکاری ساحل نشینان هر روز طوفانی تر از دیروز می شود

سالانه افراد زیادی برای به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب به هرمزگان سفر می کنند و با برگزیدن شغل مناسب سکونت دائمی را انتخاب می کنند؛ اما در این میان سهم بومیان این دیار از ظرفیت های کلان اقتصادی تقریبا هیچ است؛ به طوری که مجبور به برگزیدن مشاغل کاذب می شوند.

بازار داغ مشاغل کاذب در قطب اقتصاد کشور/ دریای بیکاری ساحل نشینان هر روز طوفانی تر از دیروز می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هرمزگان به واسطه موقعیت استراتژیک آن و دارا بودن میدان های گازی، بنادر، پالایشگاه های بزرگ و هزار و یک ظرفیت دیگر به قطب تجارت کشور تبدیل شده و آوازه اقتصادی بودن این شهر علاوه بر داخل کشور در جهان نیز پیچیده است.

این استان استراتژیک در حوزه صنعت و پالایشگاهی پیشرفت های فراوانی کرده به طوری که بزرگترین پالایشگاه های تولید میعانات گازی در این دریار قرا گرفته همچنین به واسطه داشتن بندرشهید رجایی رتبه اول ترانزیت کالا در کشور را به دست آورده است.

بندرعباس به عنوان مرکز این استان با برخورداری از چهار راه ارتباطی دریایی، هوایی، زمینی و ریلی تبدیل به شهری مهاجر پذیر شده و تقریبا ۵۲ درصد از جمعیت کل این شهر شناور بوده و شامل افرادی می شود که در فصل های مختلف برای برگزیدن شغلی مناسب به این شهر سفر می کنند.

سالانه افراد زیادی برای به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب به این شهر سفر می کنند و با برگزیدن شغل مناسب سکونت دائمی را انتخاب می کنند؛ اما در این میان سهم بومیان این شهر از ظرفیت های کلان اقتصادی تقریبا هیچ است؛ به طوری که مجبور به برگزیدن مشاغل کاذب می شوند.

در شرایطی که تحصیلات، تخصص و تجربه چندین ساله کار به جایی نمی برد مشاغل کاذب و دوره گردی از ضریب بالای امنیت شغلی برخودار است که با استقبال چشم گیری نیز روبرو بوده است.

بازار داغ مشاغل کاذب در قطب اقتصاد کشور

بازار مشاغل کاذب در قطب اقتصاد کشور هر روز داغ تر از دیروز است چه بسا عده ای از صاحبان حرفه به واسطه درآمدقابل ملاحظه کار خود را رها کرده و به این زمینه روی می آورند.

در گوشه و کنار شهری که عنوان پایتخت اقتصادی کشور را با خود به یدک می کشد زنان، مردان وحتی نوجوانان وجوانانی مشاهده می شوند که برای کسب روزی حلال در کنار خیابان ها بساط بنزین فروشی، فلافل فروشی، عرضه قلیان و…. به پا کرده اند.

چهره آفتاب سوخته اهالی این خطه از جنوب کشور در جای جای این شهر بسیار دردآور است چرا که به یکباره رویاهای زیبای دوران تحصیل را کنار گذاشته و برای مرتفع سازی مشکلات اقتصادی به مشاغل کاذب تن داده اند.

علاوه بر جوانان و نوجوانان این منطقه فشارهای اقتصادی تا جایی پیش روی کرده که بانوان و مردانی که پس از سال ها تلاش باید در حال استراحت باشند همچون قشر جوان تر به بنزین فروشی روی آورده اند.

جوانان بندری به فلافل و بنزین فروشی روی آورده اند

طلوع خورشید سرآغاز قرارگیری گروه های سنی مختلف از نوجوان گرفته تا جوان و پیر روز خود را کنار گالن های بنزین همچون بمب های متحرک سپری می کنند و تا پاسی شب می مانند شاید از این طریق بتوانند چراغ امید خانواده های خود را روشن نگه دارند.

علاوه بر اینکه نگه داری گالن های خطرناک بنزین در منازل مسکونی و در محیط های بسته جان بنزین فروشان و خانواده های آن ها را به شدت تهدید می کند، نشستن افراد مسن در کنار خیابان های شهر به دلیل کاهش دید و نبود توان جسمی لازم خطرات بیشماری را متوجه آنان می سازد.

عده ای از هم وطنان فروش بنزین به صورت آزاد زنان و مردان مسن در نقاط مختلف شهر بندرعباس با وجود پمپ بنزین و گاز را شیوه ای متفاوت می دانند در حالی که کسب لقمه نانی برای زندگی لایه پنهان بنزین فروشی به این سبک  است.

فلافل فروشی دیگر شغل کاذب جوانان این منطقه به شمار می رود که جوانان با داشتن سرمایه اندک و تجهیزات ساده به این شغل روی آورده اند و حتی دیده می شود که در برخی از این دکه های فلافلی به صورت خانوادگی کار می کنند و روزی خود را از این طریق به دست می آورند.

فلافل فروشی و بنزین فروشی به دلیل نیاز نداشتن به سرمایه کلان و دارا بودن ابزار ساده به صورت قارچ گونه در این شهر افزایش یافته و جوانان دریا دل بندری در این آشفته بازار بیکاری به این شغل ها پناه آورده اند.

آمار بیکاران در هرمزگان همواره مورد اختلاف نظر مسئولان و نمایندگان بوده که هر از گاهی با اعلام آمار ضد و نقیض خبرساز می شوند و سعی در تکذیب ادعاهای طرح مقابل دارند اما آنچه که مبرهن است قال و قیل های مسئولان تاکنون گره ای از مشکلات این قشر باز نکرده و تنها به جریان سازی رسانه ای بسنده شده است.

زیبنده نیست هرمزگان در زمره چهار استان فقیر کشور باشد

بحران بیکاری استان هرمزگان در چند سال اخیر آنچنان رشد داشته که در ماه های اخیر امام جمعه بندرعباس در خطبه های نماز جمعه به آن اشاره داشته وگفت:عمده بیکاران را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند که به هیچ وجه مناسب نیست و باید همگی وارد میدان شویم.

عبادی زاده با بیان اینکه ۸۰ هزار دانشجو در هرمزگان تحصیل می‌کنند، افزود: اگر سالی هشت هزار دانشجو فارغ التحصیل شود مدام بر بیکاران استان افزوده می شود.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان با اشاره به اینکه زیبنده نیست که هرمزگان در زمره چهار استان فقیر کشور باشد در حالی که بیشترین درآمد را برای کشور کسب می کند، عنوان کرد: منشأ این فقر بیکاری است و در سال رونق تولید با تلاش مضاعف باید به سمت ایجاد اشتغال برویم.

وی افزود: امیدوارم با اهتمام بیشتر مدیران صنایع در بخش به‌کارگیری نیروهای هرمزگانی شاهد کاهش آمار بیکاری در کشور و استان هرمزگان باشیم.

نرخ تک رقمی بیکاری در هرمزگان توهمی بیش نیست

احمد مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نرخ تک رقمی ۸٫۴ درصدی بیکاری در استان هرمزگان را یک توهم خواند و عنوان کرد: ارائه دهندگان آمارهای تک رقمی نرخ بیکاری در استان در عالم خواب بسر می‌برند، چراکه نرخ بیکاری در استان بالای ۲۶ درصد است و ۳۰۰ هزار جوان تحصیل‌کرده بیکار در هرمزگان بیانگر این واقعیت است.

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان با اشاره به ظرفیت های موجود در هرمزگان، دغدغه اشتغال ونرخ بالای بیکاری را برازنده هرمزگان ندانست و تاکید کرد: باید از نیروهای ماندگار و متخصص در استان برای مشاغل استفاده شود.

وی افزود: هرمزگان ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های گردشگری، صید و صیادی، بنادر و تجارت  دارد که با توجه به این ظرفیت‌ها نباید دغدغه اشتغال داشته باشیم.

مرادی عنوان کرد: افزایش نرخ بیکاری در استان نشان می‌دهد که تاکنون از این پتانسیل‌های موجود به خوبی بهره نگرفتیم هر چند در تمام استان‌ها هم بیکاری وجود دارد که باید چاره‌ای بیاندیشیم و از تمام ظرفیت‌های اقتصادی استان در تمامی حوزه‌ها برای ایجاد اشتغال بهره ببریم

 بی‌انصافی است که نیرو از خارج از استان بیاید و فرصت‌های شغلی بومیان را اشغال کنند

وی افزود: وقتی در حوزه صنایع، پالایشگاه‌ها، تجارت، بنادر و گردشگری شرایط خوبی در هرمزگان مهیاست اما باز هم معضل بیکاری وجود دارد باید چاره‌ای بیاندیشیم تا سرعت کار بالا بگیرد؛ خوشبختانه خلاء قانونی نداریم و باید از ظرفیت نیروی انسانی و مدیریت استان با حمایت مرکز به خوبی استفاده کنیم در این مسیر نمایندگان مجلس هم کمک خواهند کرد تا تمامی ظرفیت‌ها برای ایجاد اشتغال بکار گرفته شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: یک نگرانی که امروز در استان دست و پاگیر شده این است که چرا از ظرفیت نیروهای ماندگار بومی و متخصص در هرمزگان استفاده نمی‌شود، چرا با وجود فراهم بودن همه ظرفیت‌ها باز هم نیروی‌های غیربومی از استان‌های دیگر آورده می‌شوند، این بی‌انصافی است که نیرو از خارج از استان بیاید و فرصت‌های شغلی بومیان را اشغال کنند.

سهم واقعی اشتغال جوانان هرمزگانی در صنایع استان لحاظ شود

حسین هاشمی تختی، نماینده بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به مراکز متعدد صنایع در هرمزگان، سهم واقعی اشتغال جوانان این منطقه باید لحاظ شود.

وی با بیان اینکه مخالف اشتغال غیربومی‌ها نیستم، افزود: صنعتی که علیرغم اشتغال صدها نیرو، چرا باید حداقل آنها هرمزگانی باشد و چرا جوانی که هنوز دانشجو است و لیسانس ندارد مشغول به‌کار شود و جوان دیگری که مدت‌ها از دریافت مدرک لیسانسش گذشته هنوز بیکار باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: علیرغم نیروی متخصص بومی، سهم جوانان هرمزگانی در صنایع استان پایین است و باید حداقل سهمیه ۵۰ درصدی بومی رعایت شود.

وی با انتقاد از توزیع ناعادلانه فرصت‌های شغلی در هرمزگان، بر بکارگیری عادلانه نیرو توسط صنایع استان تاکید و تصریح کرد: نمایندگان در خصوص استفاده از رانت شغلی در صنایع نظارت دقیق خواهند داشت.

علی ای حال که هرمزگان با دارا بودن ابر کارخانه ها، شرکت ها و پالایشگاه های فراوان منبعی عظیم اشتغال به شمار می رود؛ همت والای مسئولان را می طلبد که در به کار گیری نیروهای متخصص سهمی را برای جوانان این خطه در نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=517730
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,444 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی