بازاریان انزجار خود را از آل سعود اعلام کردند/ ابوترابی‌فرد: بی‌کفایتی آل سعود مشهود است+ قطعنامه پایانی تجمع
+ پ -
بازاریان انزجار خود را از آل سعود اعلام کردند/ ابوترابی‌فرد: بی‌کفایتی آل سعود مشهود است+ قطعنامه پایانی تجمع

اصناف و بازاریان تهران در اعتراض به کشته، مفقود و زخمی شدن تعدادی از حجاج ایرانی در فاجعه منا اماکن کسبی خود را تعطیل و انزجار خود را از رژیم بی کفایت آل سعود اعلام داشتند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ اصناف و بازاریان تهران در اعتراض به کشته، مفقود و زخمی شدن تعدادی از حجاج ایرانی در فاجعه منا اماکن کسبی خود را تعطیل و ضمن تجمع در مسجد سید عزیز الله بازار تهران ، انزجار خود را از رژیم بی کفایت آل سعود اعلام داشتند.

در این مراسم که از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شد در ابتدا برای حجاج در گذشته اقامه عزا شد و سپس مردم شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر سعودی، لعنت بر آل سعود و … را سردادند.

 

ابوترابی: بی کفایتی آل سعود در مدیریت مناسک حج مشهود است

در ادامه این مراسم حجت الاسلام ابوترابی‌فرد با انتقاد از مدیریت ضعیف عربستان در حادثه منا اظهار داشت: عربستان باید رفتار خود را اصلاح کند در غیر این صورت مورد خشم و غضب ایران قرار خواهد گرفت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:بازاریان کشور بازوی توانای اسلام و انقلاب هستند و همواره کشور را در شرایط مختلف یاری کردند.

ابوترابی فرد افزود: به تمامی خانواده های شریف و سوگوار حادثه منا تسلیت می گویم و آرزوی علو درجات را برای پرندگان خونین بال که با لباس احرام مهاجر الی الله شدند را تسلیت می گویم.

وی افزود:امروز دنیای اسلام در یک عزای بزرگ قرار دارد و ملت های اسلامی از شرق آسیا تا غرب قاره کهن، آفریقا و سراسر دنیای اسلام در ماتم هزاران جانباخته عزیز که آراسته به لباس احرام بودند.

نایب رئیس مجلس افزود:حادثه منا به دلیل بی کفایتی و عدم لیاقت خاندان آل سعود است و این حادثه از ابعاد مختلف قابل ارزیابی است و نشان می دهد که در کنار هر فرصت استثنایی برای مسلمانان می تواند یک تهدید نیز وجود داشته باشد.

ابوترابی فرد افزود: در کنار فرصت هایی که می تواند انسان را به جایگاه رفیع برساند و اگر از عقل که به عنوان مشعلی برای هدایت است به عنوان ابزاری برای ارضای غرایز و شهوات استفاده شود مقام انسان ها می تواند از حیوانات پست تر شود.

وی ادامه داد: فرصت حج یک فرصت استثنایی است حتی در این زمینه گفته شده وای به حال غیر مسلمانان زمانی که مسلمانان بتوانند معنای حج را به طوردقیق بفهمند به دلیل اینکه این میعادگاه بزرگی برای امت اسلام است که می تواند مسلمانان را به قله های اقتدار فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برساند و منفعت امت اسلامی را تأمین کند.

ابوترابی فرد با بیان اینکه حج می تواند زمینه تحرک اقتصادی و اقتدار سیاسی را نیز فراهم کند افزود: اگر مراسم حج آن گونه که خدای یکتا مقرر فرموده در سرزمین وحی انجام شود دیگر شاهد مسائلی مانند اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها نخواهیم بود.

وی ادامه داد: اگر حج توسط امام مسلمین اداره شود امت اسلامی می تواند از ارزش های ناب پاسداری کند و جایی برای حضور دشمنان باقی نخواهد ماند.

ابوترابی فرد افزود: دغدغه امام راحل و مقام معظم رهبری و همچنین دغدغه امت اسلامی برگزاری شایسته مناسک حج است که در این راه باید از مدیریت مبتنی بر عقل و شرع و آموزه های قرآن کریم الهام گرفت.

وی گفت: یکی از مسائلی که دنیای اسلام با آن روبرو است این است که سرزمین وحی در دست مزدوران جهانی قرار گرفته در این زمینه آیت الله بهجت فرمودند که آل سعود برای ملکه انگلستان نامه نوشته که در آن تأکید کرده دودمان ما تا روز قیامت خادم شما است و امروز خدمتگزاران بیگانگان در صندلی مدیریت خانه خدا تکیه زده اند و باعث ایجاد مسائلی برای امت اسلام شده اند که گوشه ای از آن عدم کفایت آنان برای مدیریت مناسک حج است.

ابوترابی فرد با تأکید بر لزوم مهیا بودن فضای امن برای زائران خانه خدا افزود: هر انسان هوشمندی که به خانه خدا مشرف شده و مناسک حج را دیده باشد می فهمد که با کمترین مدیریت و تدبیر می توان این مراسم را با امنیت کامل برای زیارت زائران فراهم کرد.

وی ادامه داد: عدم لیاقت و توانایی در کنار خدمت به بیگانگان باعث شده مسائلی از سوی سعودی ها برای دنیای اسلام ایجاد شود.

ابوترابی فرد گفت: امروز در سرزمین عربستان مدیریت سیاسی و اجرایی در دست کسانی است که از پایگاه اجتماعی محروم هستند و باید سوال پرسید کجا هستند آنان که فریاد به اصطلاح دموکراسی در جهان می زنند.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: آمریکا از مزدوران خود دفاع می کند وکاخ سفید و موصاد از حکام آل سعود پشتیبانی می کنند و قصد دارند با نگاه دوباره جهان را اداره کنند اما آنان باید بدانند که زمان اینگونه رویکردها گذشته است.

وی افزود: آمریکایی ها ادعای دموکراسی دارند این در حالی است که در مقابل استبداد آل سعود و پادشاهان بحرین سکوت کرده و از قتل عام مردم مصر و محاصره مردم مظلوم غزه دفاع می کنند. بار دیگر می گویم زمان نگاه های دوگانه به مسائل جهانی پایان یافته به دلیل اینکه امروز رسانه ها ابزاری برای بصیرت و آگاهی بخشی به ملت های جهان هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاه های دوگانه زمینه ماندگاری موقت حکومت آل سعود را فراهم می کند و در این زمینه روزنامه پرتیراژ انگلیسی می نویسد سعودی ها در تمامی زنجیره اقدامات تروریستی جهان فعال هستند اما کاخ سفید وقدرت های دیگر به دلیل دلارهای سعودی از این رژیم شیطانی حمایت می کنند همچنین این روزنامه انگلیسی می نویسد سعودی ها تحت حمایت غربی ها قرار دارند.

ابوترابی فرد گفت: ملت ایران و بازاریان با ایستادگی و مقاومت زمینه عبور با اقتدار جمهوری اسلامی ایران را از تحریم های به اصطلاح فلج کننده فراهم کردند قطعا نقش کسبه متدین و کارآفرینان از عبور با اقتدار از تحریم ها محوری بود البته این استقامت با تحمل سختی هایی نیز همراه بود.

وی ادامه داد: ما در برابر زیاده خواهی ها ایستادگی کردیم و امروز از زنجیره کامل سوخت برای استفاده در کارهای صلح آمیز برخوردار شده ایم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه با زبان قدرت می توان جواب زیاده خواهی های دشمنان را داد افزود: به دلیل حضور مقتدر جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم مظلوم عراق و سوریه این کشورها توانستند در برابر آمریکا و دشمنانشان ایستادگی و توطئه هایشان را خنثی کنند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر به مهد امنیت جهان تبدیل شده و این به دلیل حضور مقتدر ایران اسلامی و ایفای نقش درست دستگاه های امنیتی، نظامی و اطلاعاتی است.

ابوترابی فرد با تأکید بر نقش کسبه و بازاریان در رسیدن به اهداف اقتصادی افزود: راهبرد جمهوری اسلامی ایران که مقام معظم رهبری روی آن تأکید دارد و امروز قوای سه گانه نظام به یاری خداوند با بالاترین سطح تعامل قصد دارند به آن مهم برسند این است که جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک اقتصاد بزرگ جهانی شود.

وی ادامه داد: باید به سهمی از پیشرفت در اقتصاد برسیم که اقتصاد ما مبتنی بر تولید، دانش، مدیریت و مصرفی که تأمین کننده رفاه عمومی باشد.

ابوترابی فرد گفت: علاوه بر اینکه در زمینه های سیاست، علم  دفاع به قدرت دست یافته ایم باید به قدرت اقتصادی نیز تبدیل شویم و برای انجام این مهم از تمامی ظرفیت ها برخورداریم که باید با اتحاد زمینه خلق اقتصاد مقاومتی را فراهم کنیم و در این راستا نقش اصناف و بازاریان بسیار مهم بوده و آنان به عنوان چشم بینای بازار می توانند رهنمودهای خود را ارائه کنند.

وی ادامه داد: بازاریان مشاورانی امین برای دولت، مجلس وکارآفرینان باید باشند و مسئولان باید از بازاریانی که مسلط به اقتصاد هستند در راه پیشرفت اقتصادی استفاده کنند.

ابوترابی فرد افزود: باید راه برای ارتقاء کیفیت کالا و کاهش قیمت تمام شده کالاهای تولیدی فراهم شود و شما بازاریان باید شرایط حضور کالای با کیفیت ایرانی که از بهای تمام شده پایینی برخوردار است را در بازارهای ایران و جهان فراهم کنید.

وی با تأکید بر لزوم تولید دانش بنیان در کشور گفت: امروز تولید کالاهای ایرانی باید از پشتوانه علمی برخوردار باشد تا زمینه حضور این کالاها در بازارهای جهانی فراهم شود در این راستا کسبه می توانند گام های مهمی بردارند.

نایب رئیس مجلس با تأکید بر اینکه باید اجازه جولان به کالاهای قاچاق بی کیفیت در بازار ایران داده نشود افزود: باید نقشه راه جمهوری اسلامی در زمینه پیشرفت اقتصادی با استفاده از مشاوره شما بازاریان تأمین شود همچنین باید مصرف مدیریت شود و با دستیابی به بهره وری بالا به جایگاه خوبی در اقتصاد دستیابیم.

وی گفت: کشورهای موفق بیش از ۷۰ درصد از منابع خود را از راه بهره وری تأمین می کنند یعنی قیمت تمام شده کالا را کاهش می دهند.

ابوترابی فرد گفت: امیدوارم با تلاش مسئولان زمینه بازگشت پیکرهای مطهر جانباختگان مظلوم حادثه منا فراهم شود و دولتمردان سعودی در انتقال اجساد عزیزانمان نیز کمال همکاری را با سازمان حج و زیارت داشته باشند و سعودی ها این را بدانند که وظیفه آنان فراهم آوردن زمینه انجام شایسته مناسک حج و امنیت زائران است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: از اصناف و کسبه و سازمان بسیج اصناف در برگزاری این مراسم در مسجد سیدعزیزالله بازار تهران تشکر می کنم.

 

بیانیه بازاریان در تجمع اعتراض به آل سعود

در پایان این برنامه قطعنامه پایانی تجمع قرائت شد.

در این قطعنامه آمده است: آل سعود با تسلط بر حجاز در یک قرن اخیر مرتکب جنایات و فجایع عظیمی شده است.سرسپردگی آل سعود به آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی باعث شده به امت اسلام پشت کند و مجری دستورات واشنگتن،لندن و تل آویو باشد.تخریب قبور ائمه در بقیع کشتار بیرحمانه حجاج ایرانی در سال ۶۷ در کارنامه خیانت آل سعود چون اوراقی سیاه در تاریخ معاصر ثبت است.حوادث امسال نیز باعث شد مسلمانان جهان و دولتهای اسلامی به این فکر باشند که برای جلوگیری از صدمات و لطمات بیشتر آل سعود به مسلمانان در ایام حج به بازخوانی عملکرد ننگین این قوم تبهکار بپردازند.

در بخشی از این قطعنامه نگاشته شده که حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و فاجعه کشتار بیرحمانه حجاج بی دفاع در منا خبر از یک توطئه می دهد.اگر امروز در برابر این توطئه نایستیم فردا خیلی دیر است.

بازاریان تهران تاکید کرده‌اند: امروز ما در اینجا جمع شدیم که به ملت ایران و جهانیان اعلام کنیم جنایات آل سعود در سرزمین حجاز و منطقه از حد بیرون شده است. دهها هزار نفر در عراق و سوریه خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره کوه و بیابان و دریا شده اند. هزاران نفر در یمن همه روزه آماج حملات هوایی رژیم آل‌سعود قرار گرفته و به خاک و خون می‌افتند. آبادی‌ها و شهرهای زیادی در عراق و سوریه، لبنان و یمن ویران شده‌اند. در بحرین مسلمانان مظلوم این کشور در زیر چکمه سربازان آ‌ل‌سعود در زندانها شکنجه می‌شوند.

در این قطعنامه آمده است: رسوایی وهابی‌های تکفیری در تحریف اسلام و قرآن صدای علمای جهان اسلام را درآورده و همگی از این جریان انحرافی و مذهب جعلی تبری می‌جویند. موج عظیم روشنگری علیه تبهکاری‌های وهابیون جهان اسلام را فراگرفته است.

در بخشی دیگری از این قطع‌نامه می‌خوانیم: فجایع حج امسال دل هر مسلمان دلسوزی را بدرد می آورد.لذا ما در اینجا جمع شدیم تا مطالبات خود را از نخبگان جهان اسلام،دولت‌های اسلامی و به ویژه عربی و نیز دولت جمهوری اسلامی در خصوص توطئه آمریکا و آل سعود در مراسم حج امسال را به شرح زیر مطرح می‌کنیم که نخست از دولت جمهوری اسلامی می خواهیم از هر فرصت برای افشای بی کفایتی آل سعود در مدیریت حرمین شریفین را با دولتهای اسلامی بویژه دولتهای عربی مطرح نمایند.

«برای روشن شدن حقایق یک کمیته حقیقت یاب از سوی کشورهای اسلامی بویژه کشورهای آسیب دیده در فاجعه کشتار مسلمانان در منا تشکیل تا معلوم شود واقعه تاسف بار و غم انگیز منا و مسجدالحرام یک حادثه یا محصول یک توطئه کثیف از سوی تکفیریها و وهابی ها با مشارکت آمریکاست، از مراجع عظام تقلید می‌خواهیم در تماس با علمای برجسته مذاهب چهارگانه فجایع آل سعود در سرزمین حجاز و منطقه را یادآور شوند و یک تصمیم جمعی برای جلوگیری و تکرار فجایع اخیر بگیرند.

بازاریان و اصناف ایران از دولت خواستند تا با تشکیل یک کمیته سیاسی این فاجعه را بررسی و نتایج آن را به مردم اعلام کند و از سوی دیگر مناسبات خود را با دولت خائن سعودی بر اساس مواضع خصمانه ریاض و اصل عقلانی مقابله به مثل تنظیم و از هرگونه مماشات در این باره پرهیز کند.

در این قطعنامه تصریح شده است: از قوه قضائیه می‌خواهیم با تشکیل یک کمیته حقوقی «داد» جانباختگان و مجروحین حوادث منا و مسجدالحرام را از ستمکاران دربار آل سعود بگیرند و با تشریک مساعی با دستگاه قضایی و حقوق‌دانان کشورهایی که حجاج آنها در حج امسال بیشترین آسیب را دیده‌اند وحدت رویه حقوقی را در این باره پیش گیرند؛ اصناف و بازاریان سراسر کشور با همدردی با امت اسلام و مردم مسلمان ایران بخاطر فجایع حج امسال، این حادثه را به حضرت بقیه ا… «الاعظم ارواحنا فداه» و جانشین برحقش حضرت آیت ا… العظمی امام خامنه ای تسلیت می گوییم و اعلام می داریم تا آخرین قطره خون حاضر به ایستادگی و مقاومت در مبارزه با کفر،شرک و نفاق در دنیای اسلام هستیم.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff