تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 454533
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مارکوپولوی صنایع دستی کشور :

بازارچه دائمی مهمترین نیاز صنایع دستی/ بازارهای بین المللی مقصد مناسبی برای دستی هرمزگان هستند

مارکوپولوی صنایع دستی کشور با بیان اینکه عدم حمایت مسئولان از صنایع دستی به شدت احساس می شود،گفت:بازارهای بین المللی مقصد خوبی برای صنایع دستی هرمزگان هستند.

بازارچه دائمی مهمترین نیاز صنایع دستی/ بازارهای بین المللی مقصد مناسبی برای دستی هرمزگان هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ صنایع دستی هرمزگان از قدیم الایام مورد توجه صنعتگران بوده و در مقاطعی هم توجه این قشر زحمت کش بدان جلب شده است و این روزها پس از یک دوره سردی و رکود شاهد رونق و توجه جدی مسئولان امر و شهروندان در سطح داخلی و خارجی به سوی این هنر دست و خاص هستیم.

هرمزگان با دارا بودن صنایع دریایی، حصیری و سفالگری سبقت را از استان های همجوار خود ربوده و نسل رو به خاموشی هنرمندان قدیمی هم گویای این واقعیت هستند  که هرمزگان دیار هنرمندان است.

ناصر رهسپار یکی از صنعتگران و هنرمندان نام آشنا و دلسوز  هنر ابا و اجدادی خود است که قریب به دو دهه در این عرصه فعالیت می کند و این روزها با حضور در کشور ترکیهسعی در عرضه ، نمایش و معرفی صنایع دستی استان هرمزگان به دنیا را دارد.

ناصر رهسپار، تنها هنرمند بین المللی صنایع دستی هرمزگان در قطب صنابع دستی استان است که در شهرستان میناب روزگار سپری می کند و عنوان مارکوپولوی صنایع دستی کشور را به یدک می کشد.

 کارم را از نقطه صفر شروع کردم

ناصر رهسپار، مارکوپولوی صنایع دستی کشور در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: در سال ۷۱ به دلیل علاقمندی و محقق کردن آرزوهای کودکی ام وارد عرصه صنایع دستی شدم و کارم را از صفر شروع کردم چرا که سرمایه ای نداشتم و کارم را خیلی محدود با کمترین سرمایه آغاز کردم.

فعال ترین هنرمند صنایع دستی ایران بیان کرد: در ابتدای جوانی مسئولیت خانواده بر دوش من قرار گرفت از این رو با مهارتی که در زمینه حصیربافی، دوختن لباس‌های محلی و رودوزی داشتم، این هنر را به صورت جدی‌تر دنبال کردم.

همه سعی می‌کردند من را از این کار منصرف کنند 

وی گفت: در ابتدای از اطرافیان انرژی مثبت نمی‌گرفتم و همه سعی می‌کردند من را از این کار منصرف کنند چرا که معتقد بودند از صنایع دستی پولی به دست نمی آید و بهتر است این کار را رها کنم ولی من به توانایی خودم اعتقاد داشتم و با تلاش و پشتکار نشان دادم آنها اشتباه می‌کردند.

مارکوپولوی صنایع دستی کشور با بیان اینکه عرضه صنایع دستی را با ۳۰۰ هزار تومان آغاز کردم، افزود: در سال ۸۶ با تاسیس شرکت تعاونی صنایع دستی «هرمزان کار میناب» و با ایجاد دفتر مستقل حرفه ای این شغل را پیگیری کردم.

اشتغال زایی بیش از ۸۰ نفر با اقتصاد مقاومتی

رهسپار بیان کرد: با راه اندازی شرکت تعاونی صنایع دستی در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی برای بیش از ۸۰ نفر اشتغال زایی ایجاد کردم و هیچ گونه تسهیلاتی از مسئولان تاکنون دریافت نکردم.

 میزان صادرات صنایع دستی در سال ۹۳ به ۹ میلیون تن رسید

وی با اشاره به صادرات صنایع دستی به کشورهای خارجی گفت: در سال گذشته میزان صادرات حصیر سنتی، لباس محلی ، نوارهای رودوزی و سفال به کشور ترکیه و امارات به ۹ میلیون تن رسید.

کارآفرین برتر هرمزگانی گفت: برای اولین بار عروسک های دستان دختران و زنان مینابی را با لباس محلی استان، دیار شرجی و گرما تولید شده  بود را در نمایشگاه های بین المللی به دنیا معرفی کردم که مورد استقبال و توجه گردشگران خارجی قرار گرفت.

عنوان فعال ترین هنرمند صنایع دستی در سال ۹۲ از رییس جمهور

رهسپار ادامه داد: عنوان فعال ترین هنرمند صنایع دستی در سال ۹۲ از رییس جمهور، کارآفرین برتر استان در ۹۳، دریافت بیش از ۲۰ لوح تقدیر کشوری،کسب پنج لوح بین المللی در سال های  ۲۰۰۸،۲۰۱۳،۲۰۱۴،سال ۸۶ در تهران و سال ۸۹ در شیراز، کسب عنوان هنرمند برتر صنایع دستی ایران و همچنین حضور در شش فستیوال بزرگ بین‌المللی صنایع دستی دنیا از دیگر مقام هایم است.

وی راز موفقیت خود را شعار تحقق «جسارت و خستگی ناپذیری برگ برنده هر شخصی است» دانست و افزود: هنوز به یاد دارم که برخی ها با تمسخر به افکار و اعمال قهرمانانه این روزهای ما پوزخندهای نیش دار می زنند اما ایستادم و با توکل بر خدا خستگی ها را خسته و راه خود را دنبال کردم.

 

بازارهای بین المللی مقصد خوبی برای صنایع دستی هرمزگان است

تنها هنرمند بین المللی صنایع دستی هرمزگان با بیان اینکه بازارهای بین المللی مقصد خوبی برای صنایع دستی استان هرمزگان است، اظهار کرد: از سال ۲۰۰۸ صادرات خود را به کشورهای امارات و ترکیه آغاز کردم که در نخستین سال حضور در بازارهای بین المللی فروشی نداشت.

رهسپار در ادامه اضافه کرد: مدیر گروه ا عزامی هنرمندان صنایع دستی که از سوی سازمان صنایع دستی کشور مورد تایید بود نظر داد تا صنایع دستی را برای فروش آنجا بگذارد و هنرمندان به ایران برگردند که هنرمند هرمزگانی هم همین کار را ناجام دادند و تمام دارایی اش را به او سپرند و آن شخص نیز فرار کرد و هنوز از آن خبری نیست و این ورشکستگی کامم را تلخ کرد.

مسئولان قدر یک ساندویج هم از من حمایت نکردند

وی به هزینه های بی بازگشت خود پرداخت و گفت: سفر به ایتالیا ۱۷ میلیون ، چین ۱۰ میلیون و ترکیه هم بیش از ۴۰ میلیون تومان که در مجموع ۷۰ میلیون هزینه شده  اما متاسفانه سازمان صنایع دستی یک ریال حمایت هم نکرد حتی یک ساندویج هم به من نداده است.

کارآفرین برتر هرمزگانی افزود: کم رنگ شدن و از بین رفتن هنر صنایع دستی و بی انگیزگی جوانان در این زمینه از دغدغه های بزرگ من است و معتقدم نیامدن در حوزه صنایع دستی یک درد است و نماندن درد بزرگتری که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نبود بازارچه دایمی از کمبود های اساسی صنایع دستی هرمزگان است

رهسپار تصریح کرد: با حضور در عرصه هنر صنایع دستی تجربیات فراوانی کسب کردم و عدم حمایت سازمان های فرهنگی و ورزشی از صنایع دستی به شدت احساس می شود .

وی با بیان اینکه در حال حاضر اندازه یک کارمند درآمد دارم، گفت: سالیانه بیش از ۳۰ میلیون تومان از فروش صنایع دستی به دست می آورم و به این شغلم افتخار می کنم.

می‌خواستم از نظر مالی به کسی وابسته باشم 

مارکوپولوی صنایع دستی کشور با اشاره به مشکلات و چالش‌ های عرصه کارآفرینی، افزود: ورود من به عرصه کار و کارآفرینی فقط به این علت بود که به هیچ عنوان نمی‌خواستم از نظر مالی به کسی وابسته باشم و با توجه به اینکه سرمایه اولیه هم نداشتم  به داشته‌های ذهنی و خلاقیت خودم اتکا کردم.

رهسپار افزود: طرح‌ها و نقش‌هایی را که در حصیربافی، دوختن لباس‌های محلی و رودوزی‌ها به کار گرفتم بسیار خلاقانه و متفاوت بود که وقتی با کیفیت مواد اولیه اجرا می‌شد کار را مشتری‌پسند و چشمگیر می‌کرد.

کارآفرینی با حصیر به سبک چینی

وی  تصریح کرد: به جای اینکه کارگاه راه اندازی کنم و هزینه‌ های  زیادی را متقبل شوم کار را به خانه‌ها بردم و با ارائه مواد اولیه و الگوها به کسانی که به این حرفه علاقه‌ داشتند دست آنها را باز گذاشتم که ساعت کاری خود را متناسب با زندگی شخصی‌شان تنظیم کنند.

این فعال هنرمند صنایع دستی ایران ادامه داد: تسویه حساب و پرداخت دستمزد به‌صورت هفتگی و نقدی انجام می‌دهم که انگیزه را برای تحویل سریع‌تر کار بالا ببرد.

توکل به خدا انسان را با دست خالی به موفقیت می رساند

وی ضمن توصیه به جوانانی که می خواهند وارد بازار کار شوند، خاطر نشان کرد: جوانان اگر سرمایه ندارید ناامید نشوند چرا که همه سرمایه‌های جهان در اختیار خداوند است و توکل به خدا، تلاش خستگی‌ناپذیر، جسارت و نوآوری می‌تواند شما را حتی با دست خالی به موفقیت برساند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=454533
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,202 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی