بارش های شدید تابستانی جنوب کشور را تهدید می کند
+ پ -
بارش های شدید تابستانی جنوب کشور را تهدید می کند

عبور ایزوبارهای نسبتا درشت از مناطق شرقی کشور و همچنین تقویت کم فشار مستقر در سطح زمین در مناطق جنوبی و برخورد هوای سرد و گرم در بخش هایی از مناطق جنوبی و در برخی مناطق رگبار و رعد و برق کوتاه مدت تابستانی را شاهد خواهیم بود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه ، پایگاه هوا شناسی جناح اعلام کرد : بررسی نقشه های هواشناسی حکایت از عبور یک مرکز کم ارتفاع فعال جوی از فراز شمال دریای مازندران و منطقه روسیه می باشد که امواج شرقی ناشی از آن به طور متوالی طی روزهای آتی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و سبب کاهش ضخامت ارتفاع در بیشتر مناطق کشور و عقب نشینی پر ارتفاع منحوس جنب حاره به ممالک عربی خواهد شد .

 
همچنین با عبور ایزوبارهای نسبتا درشت از مناطق شرقی کشور و همچنین تقویت کم فشار مستقر در سطح زمین در مناطق جنوبی و برخورد هوای سرد و گرم در بخش هایی از مناطق جنوبی میهن خوش نقشمان ، شرایط برای تشکیل و ظهور ابرهای جوششی و تندری در ساعات بعدازظهر و شب فراهم گشته و در برخی مناطق رگبار و رعدوبرق کوتاه مدت تابستانی را شاهد خواهیم بود.

 
بنابراین در سه روز آینده در برخی مناطق جنوبی استان کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و بلندی ها در فارس و هرمزگان و بوشهر رشد ابرهای جوششی و به طور موقت و کوتاه مدت رگبار و رعدوبرق و وزش باد نسبتا شدید لحظه ای و احتمالا ریزش تگرگ (به دلیل افت ناگهانی دما و افزایش توربلانس جوی در تراز ۷۰۰ به جهت تشکیل ابرهایی از نوع کومولونیمبوس) را شاهد خواهیم بود.

 
از روز شنبه بر وسعت مناطقی که شاهد رشد ابرهای جوششی و بارش های تابستانی خواهند بود تدریجا افزوده شده و دامنه این ناپایداری ها به ارتفاعات مرکزی و جنوبی زاگرس و البرز و بلندی ها در غرب و شمال غرب و مرکز کشور نیز خواهد رسید.

 
به بیانی ساده تر می توان گفت که در مجموع ۱۰ روز اینده تنها در نوار شرقی کشور بارش و ناپایداری نخواهیم داشت و در کل نیمه غربی کشور البته در ارتفاعات بایستی منتظر بارش حتی برای یک مدت کوتاه باشیم .

 
با اینکه در فصل تابستان به دلیل ناگهانی و تندری بودن بارش ها به طور قطع نمی توان شدت بارش ها را تعیین نمود اما با اعتماد به آخرین الگوی نقشه های پیش یابی امشب ، مناطقی همچون کلمه و بوشکان و تنگ ارم و برازجان در استان بوشهر و لار و گراش و خنج و کازرون در استان فارس و سیاهو و گهره و زاکین و طیفکان و دره شهر و ایرر و گوهران و سردشت بشاگرد و جناح و بستک در استان هرمزگان و در برخی نقاط چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه بویر احمد به دلیل رویداد بارش شدید و رگباری باران همراه با رعدوبرق و ریزش تگرگ امکان آبگرفتگی معابر عمومی و طغیان و سیلاب رودخانه ها وجود دارد بنابراین توصیه ما به اهالی نقاط مذکور پرهیز از توقف و اتراق در بستر و حاشیه رودخانه ها می باشد.

 
به سبب شدت بارش ها ، وزش بادهای آنی و احتمال بارش تگرگ و رخ دادن پدیده ی صاعقه و اصابت آن به زمین ، لزوم هوشیاری مردم خصوصا روستائیان ، کشاورزان ، باغداران و چوپانان محترم لازم است ، تا از خسارات احتمالی جلوگیری گردد .

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff