بارش های زمستانی قارچ دمبلان بستک را به بازار آورد+تصویر
+ پ -
بارش های زمستانی قارچ دمبلان بستک را به بازار آورد+تصویر

با آمدن فصل زمستان و ریزش رحمت آسمانی دشت های شهرستان بستک میزبان رویش گیاهی با ارزش و نادر است که سال هاست زینت بخش سفره هایشان شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه،دمبلان، قارچی است کروی شکل مانند غده که معمولا در زیر خاک رشد می کند، پوسته خارجی آن ناصاف و زگیل دار است، از نظر ابعاد بر حسب گونه های مختلف متفاوت است و از یک فندق تا حجم یک مشت دست گاهی هم به ندرت به اندازه یک طالبی است.

 

گیاه دمبلان،این گیاه در شهرستان بستک در فصل زمستان و بهار رشد می کند و فراوانی آن بستگی به میزان بارندگی دارد.

این قارچ در گونه های مختلف به رنگهای قرمز تیره ، قهوه ای ، خاکستری ، سفید ، بنفش و سیاه دیده می شود ولی لذیذترین و بهترین آنها معمولا سیاه رنگ ،با ارزش غذایی فراوان اما نادر نیاز به توجه بیشتری دارد و قابلیت تولید عمده و صادرات و همچنین قابلیت فرآوری را نیز دارد.

 

برای جستجوی این گیاه نیاز به کمی مهارت دارید و با توجه به اینکه این گیاه زیر خاک رشد می کند مقداری زمین را برآمده می کند که باید خاک ها را کنار زد و محصول را برداشت نمود.

 

معمولا هر دمبلان شامل دو قسمت است: یکی پوسته ناصاف و زگیلی است که سخت و محتوی اسپرهای قارچ است ودیگری گوشت آن که اغلب سفید رنگ می باشد ، ولی رنگهای تیره هم دارد .

 

دمبلان با طبیعت سه هزار ساله از گران ترین مواد غذایی و دارویی جهان بشمار می رود .

 

از نظر ترکیبات شیمیایی و خواص و کاربرد دارویی خیلی شبیه قارچهای خوراکی هستند ولی این نوع قارچهای زیرزمینی بیشتر مصرف خوراکی دارند.

 

با رویش دمبلان و قارچ مردم این شهر روزها به زمین ها و کوه های اطراف می روند و آنها را از زیر زمین بیرون می آورند و بعد از آن تمیز می کنند، قابل ذکر است که وقتی با دقت نگاه میکنی به علت زیر خاک بودن بسیار گِل آلود است و به سختی تمییز می شود، شکل آن از نگاهی دورتر شبیه رنگ سیب زمینی است .

 

برای مصرف می توان آن را کباب و یا مانند سیب زمینی سرخ کرد و می توان با برنج به صورت بریانی استفاد کرد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff