بارزترین ویژگی های عزل و نصب های حکومتی درسیره حضرت علی (ع)
+ پ -
بارزترین ویژگی های عزل و نصب های حکومتی درسیره حضرت علی (ع)

سزاوارترین مردم به امر حکومت قدرتمند ترین مردم بر حکومت و داناترین به امر و دستور خداست .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ تاریخ آیینه زندگی بشر است هر چند که این آیینه چند صباحی حکومت پیامبران ، به خصوص ، حکومت نبی مکرم اسلام (ص) را برای ما تصویرگر است و حکومت مردانی را به یاد انسان امروزی می آورد که طعم شیرین عدالت را به او چشاندند ؛ حاکمی که بین او  و مردمش فرقی نبود و به فرموده امام علی علیه السلام درباره رسول اعظم (ص) : بر روی زمین غذا می خورد و چون بندگان می نشست . کفشش را خود پینه می زد و لباسش را خود وصله می کرد و بر مرکب برهنه سوار می شد او با شکمی گرسنه از دنیا رفت و با سلامت جسم وجان وارد آخرت شد و سنگی را بر سنگی ننهاد .

و دیگر بار به یاد انسان می آورد که حاکمی آمد که غم بی نانی دورترین نقطه حکومت خود را می خورد که نکند در حجاز و یمامه کسی پیدا شود که آرزو و طمع قرص نانی داشته باشد و در سفر خود چیزی را نیابد . نکند خودش سیر بخوابد و در کنارش شکم های گرسنه و جگرهای تفتیده و تشنه ای باشد .

آری کسی که از حکومت ، تنها اسم و رسمش را نمی خواست که ،  ولی افسوس که این حکومت دیری نپایید چرا که حاکمش با نوشیدن جام ( فزت و رب الکعبه ) بشریت را در تشنه کامی عدالتش وا نهاد و از آن به بعد بشر در گذر زمان به انتظار مردی از این تبار نشسته است .

شایسته سالاری

با نگاهی هر چند اجمالی به تاریخ تمدن های منقرض و انقلاب های منحرف شده ، یک مطلب به وضوح نمایان می شود و آن اینکه عدم شایستگی افراد مسئول آن حکومت و انقلاب و تمدن عمده ترین دلیل بر انحلال آن حکومت بوده است . قرآن مجید هم در مواردی بر این اصل صحه می گذارد ؛ از جمله در جریان قصه حضرت موسی علیه السلام و فرزندان حضرت شیعب علیه السلام آنگاه که پیشنهاد استخدام و اجیری حضرت موسی علیه السلام را به حضرت شعیب علیه السلام

می دهد : به دو اصل قدرت و امانت داری حضرت موسی علیه السلام اشاره شده است . یا در پیشنهاد حضرت یوسف علیه السلام برای تصرف مسئولیت غله مصر که او حفیظ وعلیم بودن را از صفات خود و ملاک تصاحب این مسئولیت می داند .

با نگاهی اجمالی به سیره پیامبر و ائمه علیه السلام به خصوص حضرت علی علیه السلام در امر حکومت ؛ این مطلب از بارزترین ویژگی های حضرت در عزل و نصب های حکومتی و لشکری دیده می شود برای نمونه نگاهی اجمالی به شایستگی های جناب مالک و در مقابل به بی کفایتی و سستی ابوموسی اشعری اشاره می کنیم :

مالک اشتر از زبان امام علی علیه السلام

۱-مالک کسی است که در موقع خوف و خطر به دشمن پشت نمی کند .

۲-در مقابل خومن فجار وکفار ، اخگر است وحتی سوزاننده تر

۳-در موقع اضطرار بر خلاف اکثری که فرار را بر قرار ترجیح می دهند ، او خواب را بر خود حرام می کند .

۴-او شمشیری از شمشیرهای خداست که نه کند می شود و نه ضربتش بی تاثیر می گردد.

۵-قول و امر مالک ، گوش کردن دارد چرا که امکان ندارد در کار تند شود یا سستی کند مگر اینکه از من فرمان گرفته باشد .

۶-اگر می خواهید او را به کوه تشبیه کنید بهتر است اضافه کنید کوه تک و منفرد.

۷ -من از مالک راضی هستم .

و در مقابل امثال ابوموسی اشعری ، اشعث ابن قیس و عبیدالله ابن عباس که به سستی و خیانت به بیت المال آلوده اند مورد عتاب و عزل و پرخاش حضرت قرار می گیرند در بی کفایتی ابوموسی همین بس که به عنوان فرماندار حضرت ، نه تنها در جنگ جمل کمک نکرد ، که مردم را به بی طرفی و سکوت دعوت کرد و افکار معیوبش خوارج را متولد ساخت .

ملاک های شایستگی :

  1. حضرت برای انتخاب معاونین در نامه ۵۳ به جناب مالک چنین می فرماید : برادران تو باید از اهل تجربه و دانش و حیا و از خانواده های پاک و صالح و پیشی گیرنده در اسلام باشند .
  2. خود اهل عمل باشند چرا که دعوت کنند بدون عمل چون رزمنده بی کمان است .
  3. دانایی و توانایی داشته باشند ، سزاوارترین مردم به امر حکومت قدرتمند ترین مردم بر حکومت و داناترین به امر و دستور خداست .

این معیارها کجا و این فیش های نجومی کجا !!!!

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff