بادبان‌های «بوم‌بابو» در خلیج فارس گشوده شد/ تصویری از شجاعت دریانوردان ایرانی در قرن پیش

در حدود نیم قرن پیش، صدها جهاز یا لنج بادی در پهنه وسیع آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و دریای سرخ به تجارت و سیاحت مشغول بودند و در هر گوشه و کنار این دریاها، دریانوردان شجاع ایرانی با جهازهای دست‌ساز خویش با بادبان‌های برافراشته، سیطره ایران را بر آب‌های اطراف قاره آسیا گوشزد می‌کردند. اینک بیاد گذشته کشتی بادبانی «بوم‌بابو» در دومین روز از هفته گردشگری بهره‌برداری و راهی نخستین سفر تفریحی خود در قشم شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛کشتی بادبانی «بوم‌بابو» با حضور علی درویش‌پور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دومین روز از هفته گردشگری بهره‌برداری و راهی نخستین سفر تفریحی خود شد.

این کشتی با پهلوگیری در اسکله گردشگری کندالو، در مسیر جزیره هنگام، حرکت خود را آغاز کرده و طی مراسمی آئینی، بادبان برافراشت تا ناخدای آن راوی خاطرات سفرهای تجاری به سوی آفریقا و هند باشد.

«بوم‌بابو» با ظرفیت پذیرش ۱۲ مهمان در قالب تورهای اختصاصی، قرار است گردشگران علاقمند به سفرهای دریایی را با داستان‌های کهن و فرهنگ دریانوردی سنتی کشورمان آشنا کند.

اجرای مراسم موسیقی بومی، برافراشتن بادبان، تفریحات دریایی، ماهیگیری و سرو غذاهای محلی از خدمات ارائه شده در این کشتی به گردشگران خواهد بود.

در حدود نیم قرن پیش، صدها جهاز یا لنج بادی در پهنه وسیع آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و دریای سرخ به تجارت و سیاحت مشغول بودند و در هر گوشه و کنار این دریاها، دریانوردان شجاع ایرانی با جهازهای دست‌ساز خویش با بادبان‌های برافراشته، سیطره ایران را بر آب‌های اطراف قاره آسیا گوشزد می‌کردند.

سفرهای تجاری به سواحل و بنادر هندوستان، چین و آفریقا با سوغاتی از فرهنگ همراه بود که آداب و رسوم مناطق جنوبی کشور متاثر از آن است.

یادآور می‌شود، در سال ۲۰۱۱، فنون سنتی دریانوردی، صیادی و لنج‌سازی خلیج فارس و قصه‌پردازی اجرایی (نقالی) به‌عنوان هنرهای مختص ایرانیان در فهرست میراث ناملموس سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.

منبع: فارس