اینجا گرمای هوا در برابر مردم خونگرم بندر رنگ می بازد!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛گرما و شرجی واژه هایی تکراری و نام آشنا برای مردم جنوب کشور است که بیش از 9ماه از سالشان را با آن می گذرانندو فارغ از مدیر و کارگر همه را درگیر خود می کند، پدیده ای که با پوست و خون مردم خونگرم و سیه چرده عجین شده و حالا در اثر استفاده بی رویه انسان از منابع طبیعی بر شدت آن افزوده شده و امکان برطرف کردنش را غیر ممکن شده است.

فرزندان سرزمینمان این روزها میراث دار یادگاری از گذشتگان هستند، دستاوردی که نه تنها برای نسل آینده کشورمان خوشایند نیست بلکه از هم اکنون گریبان گیر خود و والدینشان شده است.

به صراحت می توان گفت که فرزندان استان های جنوبی مانند هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و… با وجود داشتن امکانات و نعمت های منحصر به فرد الهی و کیلومترها نوار ساحلی که نقش به سزایی در کودکی و آیندشان دارد از داشتن هوای معتدل و خنک محروم هستند و باید بیش از نیمی از عمر خود را در فضای مسقف و به یاری سیستم های سرمایشی سر کنند که این خود طبعات سنگینی را برای سلامت فرزندان این سرزمین به همراه دارد.

حال این روزهای فرزندان دیار نخل و خورشید و شرجی به طبع وخیم تر از پایتخت نشینانی است که از آلودگی هوای برخی از روزها رنج می برند و افزایش چند درجه ای دمای هوا را علم کرده اند تا در بوغ و کرنا از باید ها و نباید هایی بگویند که مردم جنوب از بخش این اعظم امکانات محروم هستند.

علت افزایش دما در سال های اخیر موضوعی است که بسیاری از کنار آن ساده می گذرند و یا به دیده اغماز به آن نگاه می کنند اما پر واضح است که فعالیتهای انسانی عامل اصلی گرم شدن هوا هستند و افزایش خاصیت گلخانه ای در گرم شدن زمین دخالت دارد.

دانشمندان و کارشناسان هواشناسی معتقدند اصلی ترین فعالیت انسانی که منجر به گرمای زمین می شود، سوزاندن سوختهای فسیلی مانند زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی و از بین بردن جنگلها است.

استفاده از سوخت های  فسیلی در اتومبیل ها، کارخانه ها و نیروگاهها  گاز دی اکسید کربن با علامت اختصاریCO2 تولید می کند  که روند فرار گرما از جو به فضا را بسیار کند می کند.

درختان و دیگر گیاهان در روند فتوسنتز، گاز CO2 را از هوا جذب می کنند که  با از بین بردن گیاهان، میزان گاز منواکسید کربن در هوا افزایش می یابد از این رو تجزیه شدن گیاهان نیز منجر به افزایش این گاز می شود.

بررسی دانشمندان نشان می دهند که راه حل فوری برای جلوگیری از روند افزایش دما  وجود ندارد و چنانچه اگر تمام منابع انتشار گاز CO2را ناگهان حذف کنیم، روند گرم شدن هوا  تا سال 2100 ادامه خواهند داشت.

در سال های اخیر با توجه ویژه مقامات و مسئولان دولت ها به استان اقتصادی هرمزگان و نقش بارز این استان در درآمدزایی موجب شده تا شاهد تجمیع فعالیت های اقتصادی و تولیدی باشیم که در نهایت موجب بحران آب و  گرمای یکباره هوا در سال های اخیر شده است.

بسیاری از باغات و دشت های بزرگ استان به دلیل برداشت های بی رویه آب نابود شده است و درختانی که قدمت هفتصد ساله دارند اکنون به تکه چوب خشک و بی برگ تبدیل شده اند همچنین شکاف های عمیق و فروچاله های گسترده بسیاری از باغات شرق هرمزگان را به محاصره خود در آورده تا کوچکترین موجود زنده و بوته ای که از مصیبت های پیش رو در امان مانده را ببلعد.

حال در روزهایی که تیتر یک رسانه های دیداری و شنیداری به سرنوشتی ختم شده که خود انسان ها آن را رقم زده اند و هشدار گرمای هوا، خشکسالی و بحران بی آبی را می دهند این سوال باقی است مردم پاک نهاد بندر چه زمان از موهبت هوای پاک و زمینی سبز بهره مند خواهند شد؟

 

انتهای پیام/