اینجا زنان زر را به قیمت مس می‎فروشند
+ پ -
اینجا زنان زر را به قیمت مس می‎فروشند
تلفیق فرهنگ و صنعت در هنرسیریک؛

اینجا زنان زر را به قیمت مس می‎فروشند

زری‎بافی از صنایع دستی معروف و رایج در شهرستان سیریک است که از جایگاه خاصی در میان نسل‎های گذشته و نیز بانوان امروزی برخوردار است به گونه‎ای که اکثر بانوان شهرستان اعم از بانوان روستایی و شهری در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ،شهرستان سیریک از دیرباز تاکنون مهد تمدن هنر  در خطه جنوب بوده و صنایع دستی همچون زری بافی، شک بافی، گلابتون دوزی، خوس بافی، کمه زنی، پولک دوزی و دوخت انواع لباس‎های بندری و بلوچی از جمله آثار هنرهای دست بانوان شهرستان سیریکی است که نه تنها د رخطه جنوب بلکه فراتر از آب های نیلگون خلیج فارس طرفداران خود را دارد.

سالانه  بالغ بر ۵۰۰ هزار کیلو انواع صنایع دستی توسط ۱۷ هزار هنرمندسیریکی تولید می‎شود که   از جمعیت زنان هنرمند ۷۰ روستا و سه شهر این شهرستان تولیدات خود را  به فروش می‎رسد.

با توجه به کیفیت و تنوع صنایع دستی تولید شده در این شهرستان علاوه بر تامین مصرف بازار داخلی، بخش عمده‎ای از صنایع تولید شده در قالب سوغاتی به شهرستان‎های همجوار و فروش به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‎شود؛ به گونه‎ای که از سال گذشته تا کنون  بیش از ۳۵۰۰بسته انواع صنایع دستی به وزن۴۰۰  تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به کشورهای عمان و امارت متحده عربی صادر شده است.

درآمدزایی بانوان سیریکی هنر زری بافی

زری‎بافی از صنایع دستی معروف و رایج در شهرستان سیریک است که از جایگاه خاصی در میان نسل‎های گذشته و نیز بانوان امروزی برخوردار است به گونه‎ای که اکثر بانوان شهرستان اعم از بانوان روستایی و شهری در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

با توجه به آشنایی و یادگیری همه بانوان و دختران شهرستان سیریک و جایگاه فرهنگی خاص زری‎بافی بر روی لباس‎ها و شلوارهای محلی در بانوان، بخش عمده‎ای از زنان روستایی و زنان سرپرست خانوار با استفاده از صنایع دستی تولیدی در شهرستان امرار و معاش می‎کنند و  مخارج زندگی خود را از طریق صنایع دستی بومی و محلی شهرستان تامین می‎کنند.

اکثر زنان روستایی و شهری سیریک علاوه بر کار و فعالیت‎های اصلی خود ازجمله امور محوله منزل، در حوزه صنایع دستی به صورت حرفه‎ای و نیمه حرفه‎ای  فعالیت خود را ادامه می‎دهند و در ضمن فعالیت و تولید کالاهای متنوع صنایع دستی در حوزه رزی‎بافی کسب و کار و درآمد مستقلی برای خود تامین می‎کنند.

زنان سیریک سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت را به خوبی در کالاها و صنایع تولیدی خود به منظور ارتقای کیفیت، جذابیت و رعایت سلایق افراد همراه با تغییر و تنوع در کالاهای ماشینی سطح جامعه با مهارتی خاص در صنایع دستی همراه با هنر و خلاقیت به نمایش می‎گذارند.

ساکنین این شهرستان به ویژه زنان روستایی در حوزه تولید صنایع دستی دارای مهارت و استعداد هستند که با ساماندهی و مدیریت مناسب علاوه بر تولید صنایع بکر برای تقاضای بازار داخلی می‎تواند به عنوان کالاهای غیرنفتی با توجه به علاقمندی کشورهای حاشیه خلیج فارس به صادرات آنها پرداخت و ارزآوری بسیاری برای کشوربه ارمغان آورد.

صنایع دستی زنان شهرستان،خود گویای زبان، فرهنگ،آداب و سنن خاص این منطقه است که می‌تواند به عنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن زنان بلوچ ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی نقش ایفاء کنند؛ در حقیقت صنایع دستی به نوعی در قالب هنر زبان گویا وآرامش درونی جامعه بانوان شهرستان است که نقش‎ها و طرح های صنایع دستی دارای خطوط آرامش‎بخش و دلنشینی هستند که انسان صنعتی امروز برای اینکه بتواند آرمش خاطر داشته باشد، بهتر بیاندیشد و بتواند مشکلات خود را به نحو بهتر و موثری برطرف نماید به شدت به آنها نیاز دارد.

در راستای ارتقا جایگاه صنایع دستی می‎بایست اقدامات مختلفی از جمله تنوع رشته‌ها، ارتقاء کیفیت آموزشی،ساماندهی صنعت‎گران صنایع دستی در قالب تشکل‎های تعاونی و تقویت انجمن صنعتگران صنایع دستی،راه‌اندازی رشته‌های علمی و کاربردی صنایع دستی، ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و تجهیز کارگاه‎ها و مراکز خدمات صنایع دستی در دستور کار قرار گیرد.

صنایع دستی پلی میان اقتصاد و فرهنگ

با توجه به اینکه صنایع دستی از ظرفیت‎های فراوانی برخوردار است و محصولات تولیدی از این صنعت به خوبی در فرهنگ مردم نه تنها بانوان بلکه مردان شهرستان و منطقه مورد استقبال عموم مردم و توریست‎ها قرار گرفته است، لذا کافی است با نگاهی جامع و برنامه‎ریزی منسجم برای تولید و معرفی این محصولات اقدامات لازم انجام شود.

با توجه به قدمت و جایگاه بسیار خوب صنایع دستی در شهرستان می‎توان صنایع دستی را  پلی میان اقتصاد و فرهنگ برشمرد و با توسعه آن نه تنها به اشتغالزایی و اقتصاد شهرستان کمک کرد بلکه گام بلندی در جهت معرفی فرهنگ اصیل ایرانی برداشت.

امروز در جامعه، صنایع‌ دستی از یک‌ سو فعالیت در حوزه ‌اقتصادی محسوب می‎شود که می‎تواند روی رشد صادرات غیرنفتی کشور تاثیر فزاینده داشته باشد و هم زمینه اشتغال‎زایی قشری عظیمی را در جامعه ایجاد کند و نیز از بستری برای معرفی بهتر و فراگیر فرهنگ و هنر شهرستان در داخل و خارج کشور بهره جست.

در این شرایط می‎بایست کلیه مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری در فرآیند تدوین و یا تصویب برنامه‎های خاص، توجه ویژه‌‎ای به وضعیت صنایع‌ دستی، مشکلات و چالش‎های پیش روی آن داشته باشند تا از صنایع دستی به عنوان ابزاری برای رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کرد.

در دنیای امروز رویکرد غالب کشورهای توسعه‎‌یافته بر رشد و فراگیری صنایع خلاق مانند صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی است درحالی که بسیاری از آنها بر خلاف کشور ما دارای ظرفیت‎های بومی در این حوزه هستند اما اهمیت بالای صنایع خلاق و تاثیر فراوانی که بر توسعه پایدار کشورها دارد آنها را به این سمت و سو سوق داده است.

توجه به صنایع دستی و آداب و رسوم ارزشمند که پیوند با هنر و اقتصاد خورده و زمینه اشتغال‎زایی، صادرات محصولات غیرنفتی، افزایش سرانه تولید ملی می‎شود تنها بخشی از ظرفیت صنایع دستی در اقتصاد است که نیاز به حمایت بیشتر و  همه جانبه دولت و مسئولان است.

انتهای پیام /م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff