تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 382073
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

ایستادگی و استقامت ؛ اولین قدم مذاکره با دشمن

پایبندی به هدف ، نترسیدن از دشمن ، طمع نورزیدن در آن چه که در دست دشمن است ، دل نبستن به امتیازی که دشمن می خواهد بدهد در مقابل متوقف کردن این راه ، ایستادگی می آفریند ، آرامش به وجود می آورد.

ایستادگی و استقامت ؛ اولین قدم مذاکره با دشمن

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ پیغمبر (ص) ، پیامبر علم بود ، در آن جامعه علم نبود . پیامبر عدل بود ، در آن جامعه رایحه ای از عدالت به مشام نمی رسید و قدرتمندان ، زورمندان ، روسای زورگو بر جان و مال مردم مسلط بودند .

پیامبر اخلاق و مدارا و گذشت و انصاف و محبت بود ، در آن جامعه این چیزها به تمام معنا قحط بود . یک جامعه خشن ، زور گو  و زور شنو ، دور از اخلاق و معنویت دور از علم ، دلبسته به هواهای نفسانی ، به عصبیت های جاهلی ، به غرور های بی مورد و بی جا .

در یک چنین فضای متحجر و دشواری ، در یک چنین سنگستان بی آب و علفی ، این نهال رویید ، سیزده سال در این شرایط رشد کرد و این سیزده سال منتهی شد به ایجاد یک حکومت ، تشکیل یک جامعه بر مبنای علم و عدل و توحید و معنویت و اخلاق و کرامت . ذلت را تبدیل به عزت کرد ، وحشی گری را تبدیل به اخوت کرد و جهل راتبدیل به علم کرد ، یک قاعده مستحکمی ، یک شالوده متینی به وجود آورد که بر اساس آن شالوده محکم ، قرن ها مسلمانان توانستند بر قله مدنیت عالم مسلط شوند و قله هایی را خودشان به وجود بیاورند که در تاریخ بشریت سابقه نداشت .

پایبندی به هدف ، نترسیدن از دشمن ، طمع نورزیدن در آن چه که در دست دشمن است ، دل نبستن به امتیازی که دشمن می خواهد بدهد در مقابل متوقف کردن این راه ، ایستادگی می آفریند ، آرامش به وجود می آورد، اعتماد به راه و به هدف و به خدایی که این هدف متعلق به اوست به وجود می آورد . لذا سی ، چهل نفر بیشتر نبودند . همین سی ، چهل نفر در مقابل آن همه مشکلات ، آن همه دشواری ها ایستادند و روز به روز زیاد شدند .

پیشرفت حق این جوری است . صرفا در حالت آسایش در حالت امن و امان پرچم حق را بلند کردن و پای آن سینه زدن ، حق پیش نمی رود ، حق آن وقتی پیش می رود که صاحب حق پیرو حق ، در راه پیشرفت حق از خود استقامت و استحکام نشان بدهد .

آیه قرآن می فرماید : مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ ؛ سوره فتح آیه ۲۹ اشداء بر کفار معنایش این نیست که با کفار دائم در حال جنگند ، اشداء بر کفار معنایش این نیست که با کفار دائم در حال جنگند . اشداء شدت یعنی استحکام ، استواری ، خورده نشدن .

یک فلزی زنگ می زند ، خورده می شود ، پوک می شود از بین می رود و یک فلز هم قرن های متمادی که بگذرد ، دچار خوردگی و زنگ زدگی و پوسیدگی و پوکی نمی شود ؛ اشداء یعنی این ، شدت یعنی استحکام . استحکام یک وقت در میدان جنگ است ، یک جور بروز می کند .

یک وقت در میدان گفتگو با دشمن است ، یک جور بروز می کند . شما ببینید پیغمبر (ص) در جنگ های خود آن جایی که لازم بود با طرف خود و دشمن خود حرف بزند چه جوری حرف می زند سرتا پای نقشه پیغمبر (ص) استحکام است و در جنگ احزاب پیغمبر (ص) با طرف های مقابل وارد گفتگو شد ، اما چه گفتگویی ! تاریخ را بخوانید اگر جنگ است با شدت ؛ اگر گفتگو است با شدت ؛ اگر تعامل است با شدت ، با استحکام این معنای اشدا علی الکفار است .

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=382073
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی