ایران رسماً به آژانس اطلاع داده که از روز «اجرای توافق» پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند
+ پ -
ایران رسماً به آژانس اطلاع داده که از روز «اجرای توافق» پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران رسماً به آژانس اطلاع داده که از روز اجرای توافق به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه (امروز) بیانیه‌ای را در «روز پذیرش» برجام صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «روز ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داد که به طور موثر از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، موقتاً پروتکل الحاقی را در توافقات پادمانی اجرا خواهد کرد و تصویب آن را به مجلس موکول می‌کند و به طور کامل کد اصلاحی ۳٫۱ توافقات جانبی در توافقات پادمانی را اجرا می‌کند.»

کد اصلاحی ۳٫۱، یک بند اضافه شده به توافق پادمان است. توافق پادمان در سال ۱۹۷۵ میلادی تصویب شد و بر اساس بندی از این توافق، هر فعالیت هسته‌ای در هر مقیاسی، ۶ ماه قبل از تزریق مواد به دستگاه های سانتریفیوژ، باید به اطلاع آژانس برسد اما بر اساس کد اصلاحی ۳٫۱ هر کشوری از زمانی که تصمیم به ساخت یک برنامه هسته‌ای می گیرد موظف می‌شود که آژانس را مطلع کند.

پیش از این نیز «سید عباس عراقچی» اعلام کرده بود که تصویب پروتکل در دست مجلس است و ممکن است دولت در مقطعی داوطلبانه آن را اجرا کند ولی آن هم منوط به دیدگاه نمایندگان مجلس است.

وی تأکید کرد بود: «ما فراتر از پروتکل الحاقی به معنای ویژه خود، هیچ نظام و رژیم بازرسی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت. ما در چارچوب پروتکل الحاقی و تفسیرهایی که از پروتکل الحاقی می‌شود اقدام به اعتمادسازی خواهیم کرد».

روز یکشنبه (امروز) همزمان با تصویب برجام، رفع تحریم های اروپا و آمریکا اعلام می شود، اما اجرای آن ها به بعد از اجرای تعهدات ایران موکول خواهد شد. تصویب برجام به معنای این است که همه طرفین باید اجرای دستوراتی را که ۳ ماه پیش توافق شد، آغاز کنند. ایران از امروز برداشتن گام های اجرایی از جمله برچیدن ۱۲ هزار سانتریفیوژ، تغییر کاربری مرکز فردو و همچنین خارج کردن هسته رآکتور اراک را آغاز می کند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff