ایران خدمات کنسولی خود در هرات را به حالت تعلیق در آورد
+ پ -
ایران خدمات کنسولی خود در هرات را به حالت تعلیق در آورد

«محمود افخمی رشیدی» سرکنسول ایران در هرات از توقف خدمات کنسولی ایران برای شهروندان هرات خبر داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «محمود افخمی رشیدی» گفت: «خدمات کنسولی ایران تا زمانی نامشخص معلق است.»

ایران پیش از این هر روز به ۵۰۰ متقاضی در هرات ویزای ورود به آن کشور را صادر می‌کرد، روندی که از روز شنبه به حالت تعلیق در آورده می شود.

ایران این اقدام را در اعتراض به تخریب دیوار استنادی کنسولگری خود در هرات روی دست گرفته است. این دیوار دیروز توسط شهرداری هرات تخریب شد.

سر کنسول ایران در هرات که صبح جمعه در یک نشست خبری با رسانه‌ها صحبت می‌کرد، خواستار عذرخواهی عاملان تخریب دیوار استنادی کنسولگری ایران و معرفی آنان به نهادهای قضایی شد.

کنسول ایران در رابطه به عقب نشینی دیوار اصلی کنسولگری ایران در هرات نیز گفت که با وجود آمادگی‌های قبلی برای عقب نشینی، اما حالا منتظر دستور وزارت خارجه ایران می‌ماند و این روند دشوارتر شده است.

پس از آنکه مسئولان شهرداری هرات دیوار استنادی کنسولگری ایران در این شهر را تخریب کردند، این موضوع با واکنش تند والی هرات نیز روبرو شد.

«احسان الله حیات» سخنگوی والی هرات گفت: در نشستی که مقامات هرات با سرکنسولگری ایران داشتند، تفاهم صورت گرفته بود که به آنان فرصت داده شود تا اینکار از طریق تهران حل شود.

سخنگوی والی هرات در ادامه گفت که شهرداری هرات خلاف عرف دیپلماتیک و تفاهم، امروز بدون هماهنگی با مقام ولایت اقدام به تخریب قسمتی از ساختمان سرکنسولگری کرده است.

وی گفت کسانی که باعث این عمل هستند، براساس اصول و قوانین مندرج به ارگان‌های قضایی معرفی می‌کنیم.

شهرداری هرات عصر روز گذشته قسمتی از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات را تخریب کرد. گفته می‌شود که این قسمت دیوار چینی بوده که سرکنسولگری ایران در قسمت مکان عابر پیاده انجام داده است.

حیات می‌گوید که دیواری که شهرداری آن را تخریب کرده است، با هماهنگی فرمانده پلیس این ولایت جهت تامین امنیت بهتر انجام شده بود.

وی گفت که پس از بررسی تمام خسارت‌های وارده به سرکنسولگری ایران توسط شهرداری هرات پرداخت خواهد شد.

در همین حال «غلام غوث نیکبین» معاون شهرداری هرات گفته هر آنچه از سوی اداره محلی هرات تصمیم گرفته شده، از سوی شهرداری عملی خواهد شد.

وی گفته بررسی‌های اداره محلی و تصمیم والی هرات را شهرداری این ولایت عملی می کند.

این در حالی است که مسئولان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات آمادگی خود را نسبت به عقب نشینی ساختمان این مرکز اعلام کرده بودند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff