ایران جزو ۱۰ کشور برتر علمی دنیا در حوزه صنایع دریایی/ سفارش ساخت ۵ سکوی نفتی در داخل
+ پ -
ایران جزو ۱۰ کشور برتر علمی دنیا در حوزه صنایع دریایی/ سفارش ساخت ۵ سکوی نفتی در داخل

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با بیان اینکه در حال حاضر سفارش ساخت ۵ فروند سکوی نفتی داخلی منعقد شده است، گفت: از سال ۲۰۱۶ جزو ۱۰ کشور برتر علمی دنیا در حوزه صنایع دریایی خواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هفدهمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی امروز در استان هرمزگان در جزیره کیش با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران سازمان بنادر و دریانوردی، فعالان خصوصی بخش دریایی کشور به همت انجمن مهندسین دریایی برگزار شد.

در این مراسم رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران اظهار داشت: توجه به دریا و توسعه اقتصاد دریامحور امری ضروری است.

محمدسعید سیف با بیان اینکه حمل‌ونقل دریایی جهانی در چند دهه اخیر رشد مستمری داشته است، گفت: در ۲۰ سال اخیر شاهد رشد بهتری در صنعت حمل‌ونقل دریایی دنیا بوده‌ایم و پیش‌بینی می‌شود این رشد دو برابر سرعت رشد اقتصادی دنیا شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران ادامه داد: در صنعت حمل‌ونقل دریایی ایران نیز بازار ۴۰۰ میلیون نفری کشورهای آسیای میانه وضعیت مناسبی برای ما در راستای ایجاد پل ارتباطی ترانزیتی است و در این عرصه سواحل مکران و چابهار نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.

سیف با بیان اینکه در سال‌های اخیر رشد برداشت نفت از دریا زیاد بوده است، اظهار داشت: در خشکی برداشت نفت، روند ثابتی داشته است و عملاً منابع جدیدی نداریم.

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران ادامه داد: در بخش فراساحل خودکفایی صد درصدی داریم؛ با مشوق‌های دولت سکوهای نفتی را خود طراحی کرده و می‌سازیم، ضمن آنکه در بخش کشتی‌سازی هم فعالیت مناسبی داشته‌ایم و کشتی‌های بزرگ و کوچک توسط بخش داخلی ساخته شده است.

سیف با بیان اینکه نقش بخش خصوصی باید در صنعت دریایی مورد توجه خاص باشد، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶، جزو ۱۰ کشور علمی برتر دنیا در حوزه صنایع دریایی باشیم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۰ هزار شناور در کشور ثبت شده است، گفت: تا سال‌های آتی حدود ۳ هزار میلیارد دلار در بخش کشتی‌سازی دنیا تقاضا وجود دارد که باید بتوانیم بخشی از این بازار را جذب کنیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با تأکید بر اینکه لازم است فعالیت بندری به بخش خصوصی واقعی سپرده شود، گفت: درحال حاضر ما کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی را خود در کشور می‌سازیم و با توجه دولت ساخت شناورهای کوچک هم در کشور دنبال می‌شود و سفارش خارجی کاهش خواهد یافت.

سیف یادآور شد: حدود ۲۰ سال پیش ما جک‌آپ‌های نفتی ساخته‌ایم، اما امسال سفارش ساخت این جک‌آپ‌ها را به کشور چین داده‌ایم و این مناسب نیست.

وی یادآور شد: البته سفارش ساخت ۵ فروند ساخت سکوی نفتی در داخل منعقد شده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با بیان اینکه شرکت کشتی‌سازی صدرا حتماً باید تعیین تکلیف شود، گفت: در بخش تسهیلات، چالش اساسی داریم و باید صنعت دریایی کشور مثل دیگر صنایع مشمول تسهیلات مناسبی باشد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff