ایران بالاترین رتبه استفاده از تلفن‌های همراه را در خاورمیانه دارد/۸ میلیون نفر در ایران گوشی هوشمند دارند
+ پ -

رئیس سمینار بین‌المللی سلامت همراه گفت: ایران بالاترین رتبه استفاده از تلفن‌های همراه را در خاورمیانه دارد. ۸ میلیون نفر در ایران گوشی تلفن هوشمند دارند و ۸۳ میلیون اشتراک رسمی تلفن همراه در کشور ثبت شده که بیش از جمعیت کشور است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، کامران باقری لنکرانی، رئیس سمینار بین المللی سلامت همراه که ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت در شیراز برگزار می شود، گفت: برگزاری این سمینار را تلاشی برای جهت بخشیدن به استفاده صحیح از نلفن های همراه در مقوله سلامت مردم عنوان کرد.

باقری لنکرانی، با تشریح ابعاد و اهداف برگزاری این سمینار، گفت: کشور ایران از لحاظ استفاده از فناوری های اطلاعات، از موقعیت برجسته‌ای در منطقه خاورمیانه برخوردار است و بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۵ میلادی، ۸۳٫۲ میلیون اشتراک رسمی تلفن همراه در ایران به ثبت رسیده که بیش از جمعیت کشور است.

وی با اشاره به ضریب بیش از ۵۰درصدی نفوذ اینترنت در ایران که آمار قابل توجهی محسوب می شود، افزود: هم اکنون ۸میلیون تلفن هوشمند در ایران وجود دارد که بالاترین آمار خاورمیانه است، همچنین جا دارد به حضور پررنگ ایرانیان در فضای مجازی و شبکه های اینترنتی اشاره کنیم.

باقری لنکرانی استفاده بیش از ۴۰میلیون کاربر ایرانی از فضای مجازی که ۲۵درصد این افراد نیز دارای وبلاگ هستند را عامل دیگری برای پرداختن بیش از پیش به رواج این امر در کشور دانست و اظهار داشت: در کنار همه این آمارها، آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، عدم استفاده مناسب از بخشی از انرژی، هزینه و زمان استفاده از تلفن های همراه است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه می‌توان از کاربری بالای تلفن های هوشمند در مسیر ارتقای سلامت جامعه به عنوان یک ماموریت جدی نگاه کنیم، ادامه داد: بر همین اساس، سمینار بین المللی سلامت همراه(mobile health) با حضور میهمانانی از سراسر دنیا، بیست و هفتم و بیست و هشتم اردیبهشت ماه در شیراز برگزار می شود تا بستری برای رشد سلامت عمومی و بهبود کارکرد نظام سلامت فراهم شود.

وی توانمندسازی مردم برای خودمراقبتی و افزایش سواد سلامت، بایگانی اطلاعات پزشکی افراد و برخط نمودن آن، امتداد مراقبت از بیماران مزمن مانند مبتلایان به دیابت و فشارخون، مدیریت اموری مانند نوبت دهی، مراجعه به پزشک و اورژانس را از جمله اهداف برگزاری این سمینار برشمرد و افزود: در این مسیر، هنوز به میزان کافی از ظرفیت ها استفاده نشده و لازم است با معرفی جارب موفق بین المللی و ایده های موجود، به تقویت بنیه علمی کشور در این زمینه بپردازیم.

رئیس سمینار بین المللی سلامت همراه با اشاره به ارائه۱۳۰مقاله به دبیرخانه این سمینار که هم اکنون در مرحله داوری هستند، تصریح کرد: از سویی تلاش می کنیم نرم افزارهای طراحی شده مرتبط در حاشیه سمینار به علاقه مندان و دست اندرکاران معرفی شود تا این مبحث که به صورت بین رشته های فنی مهندسی، پزشکی، حقوقی و زمینه های فرهنگی هنری است، ارتقا یابد.

باقری لنکرانی برگزاری این سمینار بین المللی را یک واقعه دانشگاهی، با رویکرد رفع نیازهای روزمره مردم عنوان کرد و گفت: کشور ایران در زمینه متخصصان فنی مهندسی و همچنین پزشکی، دارای صاحب نظرانی است که در این سمینار می کوشیم هر دو را به یکدیگر نزدیک تر ساخته و گام های موثری برداریم.

رونمایی از پیش نویس سند چشم انداز رشد سلامت همراه در سمینار بین المللی سلامت همراه

علیرضا مهدی زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیر علمی این سمینار نیز با اشاره به همکاری دانشگاه ها و مراکزی از سراسر دنیا در برگزاری این سمینار، گفت: رونمایی از پیش نویس سند چشم انداز رشد سلامت همراه در ایران که با هدف جهت بخشیدن به مسیر حرکت در این زمینه است، از جمله برنامه های پیش بینی شده برای دومین روز از برگزاری سمینار خواهد بود.

وی بررسی فرآیند تبدیل ایده به محصول و مباحث ملی، منطقه و بین المللی مرتبط و نحوه پیاده سازی سلامت همراه را از جمله برنامه های این سمینار عنوان کرد.

مهدی زاده با اشاره به رویکرد آینده نگرانه این سمینار بین المللی در شیراز، از حضور بخش دانشجویی و ارائه مقالات آنان به صورت پوسترهای دیجیتال در طول روزهای برگزاری خبر داد.

جلیل معصومی، دبیر اجرایی سمینار نیز با بیان اینکه سمینار بین المللی سلامت همراه، همزمان با بیست و هفتم اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات آغاز به کار می کند، گفت: در حاشیه سمینار نیز سالن نمایشگاهی با عرضه محصولات مرتبط برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌ای با همکاری وزارت بهداشت و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات با هدف شناخت نرم افزارهای طراحی شده در زمینه سلامت برای نصب بر روی گوشی های همراه، دیگر برنامه پیش بینی شده برای این سمینار است که برگزیدگان این جشنواره مورد تجلیل قرار می گیرند.

معصومی یادآور شد: همچنین با توجه به حضور میهمانانی از تاجیکستان و افغانستان، علاوه بر کشورهای اروپایی و آمریکایی در این سمینار، زمینه فارسی نویسی در نرم افزارهای سلامت همراه بررسی می شود.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff