ایران از قطبهای اقتصادی و نقش مهمی در تجارت دارد/برای اجرای برجام فاز جدیدی از فعالیت دیپلماسی آغاز شود
+ پ -
ایران از قطبهای اقتصادی و نقش مهمی در تجارت دارد/برای اجرای برجام فاز جدیدی از فعالیت دیپلماسی  آغاز شود

کارشناسی سیاسی هرمزگان بیان کرد: با وضع این قانون علاوه بر اینکه مانع جدیدی به موانع قبلی افزوده شده است صنعت توریسم و گردشگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز محمد دارابی  کارشناس سیاسی و مدرس دانشگاه در گفنگو با پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس گفت: یکی از مفاد توافق نامه برجام که در تیرماه سال جاری در وین با حضور کشورهای ۵+۱ و ایران امضا شد برداشته شدن تحریم ها و موانع تجاری، بازرگانی و اقتصادی علیه ایران بود.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه امضای قانون محدودیت ویزا به ایران برخلاف برجام است، اظهار کرد: برای بسیاری از تجار، بازرگانان و فعالین اقتصادی  محدودیت تردد به ایران ایجاد شده است و نمی توانند در ایران سرمایه گذاری انجام دهند.

دارابی تصریح کرد: همانطور که آمریکا مرکز سازمانهای بین الملی مالی و پولی  و بانک جهانی دراین کشور قرار دارد در تجارت نقش مهمی دارد، ایران نیز یکی از کشورهای بزرگ در خاورمیانه،آسیا و از قطبهای اقتصادی است.

وی افزود: قانون محدویت ویزا صنعت توریسم و گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد و از این پس جهانگردان نمی توانند وارد ایران شوند چون پس از بازگشت به آمریکا مورد بازخواست قرار خواهند گرفت و مجددا ویزا باید صادر شود.

این مدرس دانشگاهی بیان اینکه این قانون با روح برجام در تضاد است، بیان کرد: واضح است که محدودیتهای تجاری ایران و کشورهای اتحادیه اروپا و امریکا  باید برداتشه می شد اما با این قانون نه تنها برداشته نشد  بلکه مانع جدیدی به مواتع قبلی افزوده شد. براساس قوانین انسانی هرگاه توافقی به ویژه  توافق نامه صلح امضا شود بعد از توافق حداقل اینکه اگر رابطه دوستانه ای شکل نگیرد اما روابط خصمانه قبلی باید از بین برود.

دارابی گفت: با توافق امتیازی به طرف مقابل داده می شود و امتیازی گرفته می شود لذا ایران محدودیت های هسته ای را در صورت از بین رفتن تحریمها پذیرفته است اما عملا اتفاقی نیفتاد و تحریمها هنوز ادامه دارد که ناشی از حاکمیت دوگانه آمریکاست که  دولت و کنگره سیاستهای منضادی را پی گیری می کنند و تکلیفشان با دولت خود و سایر دولتها مشخص نیست.

وی با بیان اینکه امکانات زیادی برای دیپلماسی ایران وجود دارد، بیان کرد: اعمال سیاست خارجی همیشه نباید کنشی باشد بلکه در موارد باید واکنشی باشد و پاسخی در مقابل رفتار سایر دولتها داشته باشد و در خصوص اجرای برجام باید فاز جدیدی از فعالیت دیپلماسی آغاز شود و با اعضای گروه ۵+۱ تماس گرفته شود و موضع ایران را از طریق دیپلماسی نشان دهند و دولت امریکا را تحت فشار بگذارند که از اجرای چنین قانونی دست بردارند.

این مدرس دانشگاهی افزود: باتوجه به اینکه در جامعه جهانی هیچ کشوری موافق رفتار امریکا با ایران نیست  و این عمل آنان غیرمنطقی و غیر عقلایی است و نشان از رفتار دوگانه و منافق آمیز است لذا مسئولین باید موضع مشخصی همسو با مردم داشته باشند.

دارابی اظهار کرد:  با توجه به اینکه این قانون در تضاد با قوانین شهروندی است لذا دیپلماسی ایران باید عمل مشابهی نسبت به  دولت امریکا انجام دهد و تردد آمریکاییها را به ایرن محدود کند و بازرگانان و تجار آمریکایی نتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه این اقدام در تعارض با برجام است، خاطرنشان کرد: باید علیه این رفتار آمریکا دعوای سیاسی نه کیفری انجام داد و در مجمع عمومی سازمان ملل طرحی ارائهو در شورای امنیت مطرح شود تا پرونده ای علیه امریکا ایجاد کرده باشند.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff