“اُمیکرون” چقدر کشنده است؟

یک متخصص ایمنولوژی به تشریح ویژگی های سویه جدید کرونا موسوم به “اُمیکرون” پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دکتر مهدی تقدسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به انتشار سویه جدید کرونا در جهان گفت: این سویه جدید که “اُمیکرون” نام گرفته تاکنون در بسیاری کشورهای جهان شناسایی شده و آمار مبتلایان آن روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به افزایش قدرت سرایت این ویروس گفت: “اُمیکرون” از سرعت انتشار بالایی برخوردار است و اگر نسبت به سویه دلتا مقایسه کنیم، یک فرد که قبلا هم یکبار مبتلا شده باشد، ۴٫۵ برابر نسبت به سویه دلتا در معرض ابتلا به سویه “اُمیکرون” قرار دارد.

تقدسی گفت: طبق اعلام مطالعات کالج سلطنتی انگلیس تعداد مبتلایان این ویروس هر دو روز یکبار حدودا دو برابر شده و سازمان بهداشت جهانی هم طبق آماری که اعلام کرده همین میزان سرعت انتشار ویروس را تایید می کند.

این متخصص ایمنولوژی در خصوص میزان کشندگی این ویروس هم گفت: طبق مطلعات اولیه صورت گرفته میزان کشندگی این سویه جدید نسبت به سویه های قبلی کمتر است، اما مطالعات کالج سلطنتی انگلیس نشان می دهد که هنوز قضاوت در این زمینه زود است.

وی افزود: با توجه به اینکه مواردی از مرگ ناشی از این سویه جدید در کشورهای آمریکا و انگلیس گزارش شده، هنوز نمی توان قضاوت درستی در خصوص میزان کشندگی این ویروس داشت.

تقدسی در خصوص ایمنی زایی واکسن های کرونا در برابر این سویه جدید هم گفت: مطالعات کالج سلطنتی انگلیس که در این زمینه بر روی دو نوع واکسن فایزر و آسترازینکا صورت گرفته نشان می دهد برای افرادی که هر دو دوز واکسن را زده اند، مقاومت در برابر این سویه جدید تنها بین صفر تا نهایتا ۲۰ درصد است، اما این مطالعات نشان می دهد افرادی که دوز بوستر (یادآور) را تزریق کرده اند مقاومت آنها در برابر ابتلا به سویه جدید به ۵۵ تا ۸۰ درصد افزایش یافته است.

تقدسی تصریح کرد: البته این مطالعات نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن تاثیر خوبی در کاهش شدت ابتلا دارد، اما در خصوص محافظت در برابر ابتلا نیاز است افراد حتما دوز بوستر را تزریق کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه احتمال بروز سویه های جدید کرونا در آینده هم وجود دارد، گفت: آنچه مهم است اینکه شیوه مقابله با این ویروس تغییری نکرده و افراد جهت پیشگیری از ابتلا باید از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: در خصوص سویه جدید “اُمیکرون” باز هم توصیه بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است و در کنار این دو توصیه می شود افراد بطور جد از استرس پرهیز کنند، چرا که استرس سطح ایمنی بدن را پایین می آورد.

این متخصص ایمنولوژی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در بحث مقابله با این ویروس، تزریق واکسن و بویژه دوز سوم واکسن یا همان دوز بوستر است.

منبع ایسنا

انتهای پیام/