تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 453439
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارش/

اوضاع نابسمان میدان میوه و تره بار در بندرعباس/ سلامت مردم در معرض خطر جدی+تصاویر

سوء مدیریت در تنها میدان تره بار پایتخت اقتصادی کشور موج می زند که بارزترین آن عدم مدیریت درست پسماند زباله ها و ضایعات میوه در این میدان است که سبب تجمع حشرات موذی و تهدید سلامت مردم و صدها کارگر شده است.

اوضاع نابسمان میدان میوه و تره بار در بندرعباس/ سلامت مردم در معرض خطر جدی+تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ اهمیت عرضه میوه و تره بار در کشور امروزه بر کسی پوشیده نیست چرا که نقش بسزایی در کنترل بازار محصولات کشاورزی و از یک سو نقش حمایتی خود را به عنوان بازاری برای محصولات کشاورزی نسبت به تولیدکنندگان داشته است و از طرف دیگر باعث فروش محصولات با قیمت های مناسب برای مصرف کنندگان می شود.

فعالیت میادین میوه و تره بار باعث می شود تا در شرایطی رقابتی محصولات با قیمتی مناسب و با کیفیت تر به فروش برسد که این امر منافع مصرف کنندگان را به دنبال دارد چرا که آنان در شرایط رقابتی محصولات را با قیمت کمتر،کیفیت بهتر و مناسبی دریافت می کنند.

میادین تره بار نقش ویژه ای در توسعه اقتصادی بازار شهرها دارد و میلیون ها تن محصولات کشاورزی، صیفی جات و باغی در این مراکز عرضه می شود و درآمد حاصل از آن در گردش اقتصادی صرف بهبود و کیفیت اقتصادی جامعه خواهد شد.

میادین و بازارهای میوه علاوه بر کارکرد اقتصادی، کارکرد اشتغال زایی نیز دارند چرا که امروزه هزاران نفر در میادین میوه و تره بار مشغول به کار هستند که اکثر آنها نیروی انسانی غیربومی هستند که از شهرستان ها و حوزه های روستایی جهت اشتغال به شهرها پناه می آورند.

با بررسی اجمالی وضعیت فعلی تنها میدان میوه و تره بار شهرستان بندرعباس که از سال ۵۷ تاسیس‌ شده و نزدیک به چهار دهه فعالیت جوابگوی نیازهای شهر و در خور شان شهروندان این استان نیست.

 عدم رعایت بهداشت در تنها میوه و تره‌بار بندرعباس!

بازار میوه و تره‌بار بندرعباس به معضل و چالشی جدی برای فعالان این عرصه و مراجعه‌کنندگان به آن تبدیل شده و همچنان بعد از گذشت سال‌ها،مشکلات جدی این محدوده مرتفع نشده است.

وقتی وارد بازار میوه و تره بار شهرستان بندرعباس می شویم قبل از هر چیزی با بی نظمی و عدم رعایت بهداشت مواجه خواهیم بود که تنها میدان میوه و تره بار در این شهرستان وضعیت بهداشت محیطی نامناسبی ندارد.

سوء مدیریت در تمام ابعاد این میدان تره بار موج می زند که بارزترین آن عدم مدیریت درست پسماند زباله ها و ضایعات میوه در این میدان است که سبب تجمع حشرات موذی شده و سلامت صدها کارگر را تهدید می‌کند.

وضعیت نامناسب میدان میوه و تره بار بندرعباس و مشکلات فراوانی که گریبان این میدان عرصه را بر غرفه داران تنگ کرده؛ تا جایی اعضای شورای شهر بندرعباس به شدت از وضعیت چنین میدانی که می تواند باعث اشتغالزایی و در نهایت رونق اقتصادی شود انتقاد کرد.

میدان تره بار درخور شان مردم بندرعباس نیست

مجید عسکری زاده، عضو شورای شهر بندرعباس ضمن ابراز نارضایتی از وضع موجود در میدان میوه و تره بار بندرعباس، گفت: میدان تره بار فعلی درخور شان مردم بندرعباس نیست توجه نکردن به بهداشت میدان تره بار سلامت جامعه را در خطر می اندازد.

عضو فعال شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه وضعیت عبور و مرور و همچنین بهداشت این میدان تره بار اصلا رضایت بخش نیست، افزود: این میوه ها و سبزیجاتی که در میدان تره بار بندرعباس است و بر سر سفره خانواده های ما می آید و فرزندان ما از آنها تغذیه می کنند در حالی که این مکان فاقد بهداشت است.

عسکری زاده با اشاره به اینکه در استان هرمزگان به واسطه وجود شرجی بالا فرایند فساد سریعتر صورت می گیرد، تصریح کرد:حجره داران این میدان تره بار از شایستگان و گنجینه های استان هستند، لذا باید با خدمات رسانی بیشتر و بهتر با این افراد همکاری بیشتری کرد.

وی بیان کرد: شهرداری وضعیت اسفبار میدان تره را از این حالت خارج کند چرا که بندرعباس در ردیف پایتخت های کشورهای عربی است و باید شان خود را حفظ کند.

ساماندهی میدان تره بار بندرعباس سخت از ساماندهی جنگ نیست

عامری، عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به اینکه ساماندهی میدان تره بار بندرعباس که سخت از ساماندهی جنگ نیست و ما باید کار جهادی کنیم، اظهار کرد: بهداشت میدان تره بار در حد بحران است و باید فکری به حال آن کرد

عضو شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه باید فکری به حال ترافیک میدان تره بار بندرعباس شود، افزود: در شورای شهر آماده حل این مشکلات هستیم و اگر ما نیز از عهده کار بر نیاییم به دستگاه های ذیربط ارجاع خواهیم داد.

بوی بد میوه های ضایعاتی در میدان تره بار بندرعباس

زینب کریمی، یکی از اهالی محله مجاور میدان تره بار بندرعباس از بوی بد میوه های ضایعاتی در این میدان، گفت: بوی بد میوه های ضایعاتی در این میدان باعث جمع شدن موش و حشرات موذی شده که بیشتر اوقات بیش از سه ماه ضایعات میوه جمع آوری نمی شود.

قاسمی، یکی دیگر از شهروندان هرمزگانی زباله و ضایعات میوه و سبزیجات از مهم ترین مشکلات میدان تره بار بندرعباس عنوان کرد و گفت: سال‌ها است مسئولان این استان وعده حل‌ و فصل مشکلات این میدان تره بار را داده‌اند اما تاکنون شاهد اقدام جدی در این حوزه دیده نشده است.

 تردد و عبور و مرور در محدوده میدان تره بار بندرعباس برطرف نشده است

وی ادامه داد: به دلیل محدودیت زیادی که در فضای این بازار وجود دارد، تردد و عبور و مرور برای کشاورزان، مشتریان و وانت‌بارها، حجره‌داران سختی های زیادی به دنبال دارد و همچنین درب این میدان دستفروشان زیادی تجمع کرده اند که تردد را دشوار و بی نظمی به این میدان داده است.

وضعیت عبور و مرور در میدان تره بار ناامید کننده است

یکی از کشاورزان و باغداران مینابی که علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن نام خود نداشت، در خصوص مشکلات بازار و میدان میوه و تره‌بار بندرعباس، اظهار کرد: بنده به‌ عنوان عضوی از جامعه زراعتی این استان سال‌ها است که در این منطقه رفت‌وآمد دارم و نزدیک به ۲۰ سال است که شاهد هستیم که مشکلات تردد و عبور و مرور در محدوده میدان تره بار بندرعباس برطرف نشده است.

وی بیان کرد: هرساله مشکلات میدان تره بار این استان به دلیل افزایش جمعیت تشدید شده و متاسفانه مسئولان در مقام حرف، مباحث زیادی را مطرح می‌کنند اما در عمل شاهد هیچ‌گونه تدبیر و درایتی که به برون‌ رفت از شرایط موجود باشد تاکنون نبوده ایم.

پساب و پسماندهای میدان تره بار ضربه مهلکی به سلامت مردم وارد می‌کند

این فعال کشاورزی هرمزگانی خاطر نشان کرد: پساب و پسماندهای میدان تره بار ضربه مهلکی بر به محیط زیست، بهداشت محیط و سلامت مردم وارد می‌کند، به طوری که نابسامانی فاضلاب و تجمع زباله نیز در این محل، سلامتی صدها کارگر میدان تره بار و مردم منطقه را تهدید می‌کند.

وی افزود: از استاندار هرمزگان به‌ عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و هماهنگ‌کننده تمامی دستگاه‌ها و ادارات این خطه انتظار داریم با حضور میدانی خود در این بازار، مشکلات را از نزدیک رصد و احساس کند تا شاید حاصل چنین بازدید و دیداری به راهکاری برای خروج از مشکلات فعلی این مرکز منتهی شود.

باصره، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار بندرعباس با اشاره به وضعیت موجود میدان میوه و تره بار پایتخت اقتصادی کشور، اظهارکرد: این میدان در سال ۵۷ با ۱۶ حجره احداث شد و تمامی امکانات آن برای همان تعداد حجره پیشبینی شده بود و در حال حاضر شاهد تعداد زیادی حجره در این میدان هستیم.

صدور مجوز ۲۰ میوه فروشی درب میدان تره بار کارشناسانه نبود

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار بندرعباس با بیان اینکه وجود بار فروشان دستفروش جلوی درب این میدان مشکلات زیادی را برای کسبه این میدان بوجود آورده است، افزود: صدور مجوز فعالیت نزدیک ۲۰ میوه فروشی در جلوی درب میدان میوه و تره بار به هیچ وجه کارشناسانه نبود.

جوادی، عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار بندرعباس نیز، گفت: کسبه و حجره داران این میدان هم حق و حقوقی دارند اما متاسفانه پیمانکار بدون درنظر گرفتن زیرساخت های لازم اقدام به اضافه کردن حجره در این میدان کرده است.

وجود بارفروشان دستفروش درب میدان تره بار معنایی ندارد

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار بندرعباس بیان کرد: وجود بارفروشان دستفروش جلوی درب میدان میوه و تره بار بندرعباس درست نیست چرا که سبب عدم رونق بازار حجره داران درون میدان می شود.

جوادی خاطرنشان کرد: رونق داشتن کاسبی در بین حجره داران میدان میوه و تره بار سبب دلگرمی کشاورزان و رونق کار آنها می شود و لذا ما معتقدیم در هر شهر و استانی، کشاورزانی موفق است که آن شهر دارای یک میدان میوه و تره بار قانونمند و با رونق باشد.

باتوجه به اینکه میدان تره بار بندرعباس به عنوان منبع تامین کننده میوه و تره بار استان و شهرستانهای توابع است باید نگاهی ویژه ای از سوی  شهرداری بندرعباس و سایر مسئولان جهت خدمات مطلوب به این مکان لحاظ شود.

امید است شهرداری بندرعباس و دیگر مسئولان مربوطه نیز در بهبود شرایط و استقرار سطل های زباله در این مکان همت جدی به خرج دهد و پایگاه خبری فرهنگ کده در هفته های آتی پیگیری بهبود شرایط این محل خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=453439
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,671 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی