اوباما: جمهوری‌خواهان تعهدی اعتقادی به جلوگیری از اجرای توافق دارند/هیچ‌کس جایگزینی قابل درک جز جنگ برای توافق ارائه نکرده است
+ پ -
اوباما: جمهوری‌خواهان تعهدی اعتقادی به جلوگیری از اجرای توافق دارند/هیچ‌کس جایگزینی قابل درک جز جنگ برای توافق ارائه نکرده است

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان به موضوع «برجام» و مذاکرات هسته‌ای ایران پرداخت و با رد مواضع جمهوریخواهان گفت که آنها هیچ گزینه‌ای به جز جنگ ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که امروز (یکشنبه) از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد، بار دیگر گفت مخالفان توافق هسته‌ای با ایران، هرگز گزینه‌ای جز جنگ به عنوان جایگزین ارائه نکرده‌اند.

فرید زکریا مجری و کارشناس ارشد آمریکایی در ابتدای مصاحبه با رئیس‌جمهور آمریکا از مخالفت اکثریت مردم آمریکا و همچنین کنگره با «برجام» بر اساس نظرسنجیهای اخیر سوال کرد و علت را جویا شد.

باراک اوباما گفت: «چون مردم همه اطلاعات را کسب نکرده‌اند و این یک موضوع و کار پیچیده‌ای است و ما در حال مذاکره با رژیمی هستیم که شعار “مرگ بر آمریکا” می‌دهد و محبوبیت خوبی در آمریکا ندارد اما افراد و مردمی که می‌دانن ما در تلاش برای رفع چالش مرکزی که همان اطمینان از عدم حصول ایران به سلاح اتمی است، آنها کاملا از این توافق حمایت می‌کنند افرادی از قبیل کارشناسان در امور گسترش سلاحهای اتمی، دانشمندان هسته‌ای و سفرای سابق اعم از دموکرات یا جمهوریخواه».

اوباما تاکید کرد که یکی از مهمترین وظایف و مسئولیتها در هفته‌های گذشته و همچنین هفته‌های منتهی به ماه سپتامبر(زمان اعلام رای کنگره در قبال برجام)، اطمینان یافتن از آن است که مردم آمریکا بدانند و بفهمند که این توافق یک گشایش و فرصت چشمگیر دیپلماتیک است.

مجری ارشد آمریکایی از قیاس اخیر جمهوریخواهان با مخالفان داخلی برجام در ایران و مشابه دانستن آنها توسط اوباما پرسید که او جواب داد: «آنچه که من گفتم از منظر حقایق درست است. حقیقت آن است که در داخل ایران بیشترین مخالفتها با این(برجام) توسط “سپاه پاسداران”، “نیروی قدس”، “تندروها”یی که با هرگونه همکاری با جامعه بین‌المللی مخالف هستند، صورت گرفته است و برای این کار دلیلی هم وجود دارد که دلیلش آن است که اگر این توافق انجام شود، آنها در موضع ضعیف‌تری خواهند بود».

اوباما با تکرار گفته‌های اخیر خود درباره برجام گفت که توافق هسته‌ای جاری نه تنها مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود بلکه بر روی برنامه هسته‌ای آن «موثرترین رژیم راستی آزمایی و بازرسی» را هم اعمال می‌کند.

او با برشمردن «مزیتهای برجام» گفت: «این(توافق) هیچ یک از گزینه‌های ما را برای روزی که ایران حقه زد یا خواست به سمت بمب حرکت کند را از ما نمی‌گیرد. اینکه میچ مک کانل و بقیه جمهوریخواهان بدون خواندن توافق با آن مخالفت می‌کنند، نشان می‌دهد که آنها تعهدی ایدئولوژیک به عدم حصول توافق دارند و در این معنا آنها با “تندروهایی” که از وضع موجود راضی‌تر هستند، مشابهت دارند».

در حال تکمیل…

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff