انتقال آب دريا از بندرچارك به بستك راهکار مشکل کم آبی/ سیاست دولت در كوچك سازي گمركات دلیل مغفول ماندن گمرك چارك است
+ پ -
انتقال آب دریا از بندرچارک به بستک راهکار مشکل کم آبی/ سیاست دولت در کوچک سازی گمرکات دلیل مغفول ماندن گمرک چارک است

احمد جباری، نماینده مردم غرب هرمزگان و عضو کمیسیون حمل و نقل مجلس شورای اسلامی نخستین مهمان بخش پرسش و پاسخ شبکه اطلاع رسانی هرمز بودند که پاسخگوی سوالات و دغدغه های مردم هرمزگان شدند.

شبکه اطلاع رسانی هرمز در راستای ایجاد تعامل بیشتر بین مخاطبان و مسئولین اقدام به راه اندازی بخش پرسش از شما و پاسخ از مسئولین کرد که در بخش اول آقای احمدی جباری،نماینده مردم غرب استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی مهمان این بخش بودند که هم اکنون پاسخگوی سوالات مخاطبان هستند.

*جباری در خصوص سهمیه سرباز معلم و نحوه پذیرشبرای انجام خدمت سربازی توسط اداره آموزش وپرورش بستک گفت:هر وزارتخانه دستورالعمل وبخشنامه های خاص خود را دارد که در مورد سرباز معلم ها  آموزش و پرورش باید توضیح دهد، که آیا دستورالعمل است یا بخش نامه است.

وی با بیان اینکه در قانون چنین موضوعی در این خصوص  لحاظ نشده است، افزود: با بررسی هایی که از وزارت آموزش و پرورش انجام داده ایم اولویت جذب سرباز معلم ها با خانواده های فرهنگیان است و این موضوع مختص به بستک یا استان نمی باشد و در کل کشوراتفاق افتاده است اما من معتقدم و باید اینگونه باشد که نه تنها در جذب سرباز معلم بلکه در طی استخدام ها و بکارگیری نیرو فراخوان عمومی داده شود.

 

*نماینده مردم بندرلنگه،بستک و پارسیان با اشاره به جاده انجیردان در رودبار بستک گفت:جاده رودبار به بستک یک پروژه شهرستانی و استانی است و اعتبار آن با محدودیت منابع مواجه شده و نیمه تمام مانده است لذا طبق هماهنگی های انجام شده با  استانداری و اداره راه و شهرسازی ۱۰ کیلومتر آن  از محل اعتباری  ماده ۱۸۰ عملیات اجرایی آن به زودی شروع می شود .

وی با بیان اینکه مسئول راه سازی و اجرای پروژه ها اداره راه و شهرسازی می باشد،تصریح کرد: نمایندگان پیگیر تامین اعتبار و اجرای قانون که نباید روستای با تراکم جمعیت از راه مناسب برخوردار نباشند ، می باشند و  این مورد بطور جدّ در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

* جباری در خصوص محرومیت زدایی در بخش پدل و لمزان بندرلنگه عنوان کرد:کار نماینده قانون گذاری است و نمایندگان براساس اختیاری که قانون به او داده است پیشنهادات ، طرحها و بررسی لوایح دولت ، قانونی را مصوب می نماید که توسعه عمران و آبادانی مناطق در آن دیده شود.

وی با بیان اینکه در راستای تقویت سیاست های نظام جمهوری اسلامی و توسعه عمران و آبادانی مناطق و پدل و لمزان بوده ام،اظهار کرد: آنچه از مالیات بر ارزش افزوده و شرایط آلایندگی مراکز تولیدی، نفتی و گازی در شهرستان بندرلنگه به خزانه کل کشور می رفته ، طی پیشنهادی در برنامه پنجم توسعه مصوب گردید این اعتبار در خود شهرستان بندرلنگه و روستاهای آن هزینه گردد که امروز نه تنها در پدل و لمزان بلکه در جای جای شهرستان بندرلنگه به درستی اثر این قانون را در بوستان سازی ، خیابان کشی و زیباسازی سواحل پیداست.

جباری بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته جهت تامین اعتبار و قانونی کردن مسیر بستک به سمت لمزان از طریق پاسگاه مهران و تامین اعتبار آن از محل اعتبارات ملی که فاصله بخش مهران (لمزان) و منطقه پدل تا بستک را به نیم ساعت می رساند و این مسیر به عنوان مسیر ارتباطی بخش جناح شهرستان پارسیان و شهرستان لامرد به بندرعباس قرارمی گیرد ، خود یکی از راه های توسعه شهرستان می باشد.

 

*وی در خصوص مشکل آب شرب شهرستان بستک گفت:در شهر بستک مشکل حاد و خاصی در زمینه آب شرب ندارد ، و شهر جناح نیز از آب آشامیدنی برخوردار است اما گاهاً مشکلاتی که در خط لوله ایجاد می شود که باعث شده شهروندان بستکی و جناحی ما چند روز و بعضاً یک هفته در جهت تامین آب خود با مشکل مواجه شوند.

نماینده مردم غرب هرمزگان افزود:امسال با دعوت از جانباز، مدیرعامل محترم شرکت آب و فاضلاب کشور و بازدید از شهرستانهای بندرلنگه ، بستک و پارسیان و نیز با برگزاری جلسه ای با معتمدین و شورای شهر بستک و چاره اندیشی در این خصوص، مشکلات یاد شده به حداقل رسیده و مقرر گردید در محدوده ای که این انتقال خط مشکل دارد تامین اعتبار و اصلاح شبکه انجام گیرد که مدیران آب استان و شهرستان بایستی به طور جدّ این موضوع را دنبال کنند.

 

وی اظهار کرد: درخصوص منطقه فرامرزان در بخش جناح با ۳۲ میلیارد تومان اعتبار موفق شدیم ردیفی را در جدول بودجه کل کشور تحت عنوان آنتنی خط محرم برای این مورد اختصاص دهیم که خوشبختانه این عملیات به پایان رسید و مردم فرامرزان از نعمت آب خط محرم برخوردار شدند.

جباری تصریح کرد:در بخش مرکزی بستک نیز انتقال آب از دشت براشت تا بسیاری از روستاهای گوده رسیده که این روند و اجرای این پروژه ادامه دارد و در هرنگ و کوخرد نیز از ظرفیت آب شیرین کن استفاده می شود.

وی یادآور شد: انتقال آب دریا از بندرچارک به بخش جناح و شهرستان بستک طرح بزرگی است که برای همیشه می تواند مشکل شهرستان بستک را حل نماید که این طرح مصوب گردیده و قرار است بزودی با همکاری بخش خصوصی اجرایی گردد.

 

*نماینده مردم پارسیان عنوان کرد:به عنوان نماینده مردم پارسیان  بیشترین حضور را در سطح حوزه انتخابیه ام و شهرستان پارسیان را دارم.

وی تاکید کرد: حضور در روستاها ، شهرها ، جلسات با مردم ، نخبگان ، شوراها ، دهیاران و شهرداران و حضور متقابل جمعی از مردم ، نخبگان ، شوراها و دهیاران و شهرداران در دفتر اینجانب در تهران و نیز حضور به همراه شوراها ، شهرداران و دهیاران در سطح وزارتخانه ها ، در دفتر وزراء و معاونین وزارتخانه ها و سازمان ها برای پیگیری و حل مسائل و مشکلاتشان و همچنین داشتن مشاورینی در سطح شهرستان و هماهنگی آنان با بنده در موضوعات مختلف الحمدالله توفیقاتی را بدنبال داشته است.

 

*نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس در خصوص کمبود آب در استان هرمزگان و جزیره قشم بیان کرد:برای حل کمبود آب در استان تذکرات و سوالات خود را در استیضاح وزیر نیرو به مراتب خواستار استفاده از ظرفیت دریا برای آبرسانی به مناطق مان شده ایم همچنین همکاری هایی در سطح وزارت نیرو وجود داشته است گرچه  مرکز تولید آب و برق قشم در حال اجراست اما از این ظرفیت باید خیلی زودتر از اینها استفاده می شد.

وی تصریح کرد: ” بر لب دریا و لب تشنه ماندن جایز نیست ! ” لذا مسئولین وزارت نیرو و مناطق آزاد باید هرچه سریعتر نسبت به حل مشکل بی آبی مردم در جزیره قشم اقدام نمایند که ان شاءالله محقق خواهد شد.

 

*رئیس کمیته حمل و نقل مجلس با بیان اینکه  مسیر ارتباطی پارسیان به بندرعباس تحت عنوان کریدور غرب به شرق بسیار حائز اهمیت می باشد،اظهار کرد: کم عرض بودن این مسیر طی سالها برای هم میهنان حادثه آفرین بوده و جان بسیاری را به کام مرگ برده است لذا  از ابتدای دوره اول ورود به مجلس به طور جدّ و قاطعانه از طریق دولت گذشته و دولت فعلی و نیز وزرای راه و شهرسازی و نفت پیگیر بودم چرا که به دستور رئیس جمهور وقت در جلسه ای که ما در دفتر رئیس جمهور داشتیم، دستور دادند قراردادی فی مابین وزارت نفت و وزارت راه وقت تنظیم گردد و بخشی از مسیر یاد شده از سمت پارسیان با اعتبار دو وزارتخانه ( نفت و راه) احداث گردد.

وی افزود: در زمان استانداران گذشته  با دو استاندار وقت و وزیر راه و نیز وزیر نفت جلساتی را در تهران برگزار نمودیم و تمام توان را گذاشتیم تا به عنوان مصوبه در دولت وقت قرار دهیم و در جدول بودجه کل کشور در کمیسیون عمران ردیف خاص را به این پروژه اختصاص دادیم.

جباری بیان داشت: در دهه فجر سال ۱۳۹۳ قریب به ۱۲۰ کیلومتر از سمت پارسیان تا رستاق به صورت دو بانده زیر ترافیک رفت و با پیگیری هایی که از وزارت خانه و سازمان  راه داری و مکاتباتی که از کمیسون عمران مجلس و کمیته حمل ونقل با وزارت راه و شهرسازی داشتیم ، تعریض و روکش آسفالت ادامه مسیر در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه دراین مسیر از وضعیت خوبی برخوردار شدیم .

وی تصریح کرد: قسمت دوم از بندرلنگه به سمت رستاق نیز راه سازی و دو بانده نمودن این مسیر در حال انجام می باشد که متأسفانه محدودیت منابع و اعتبار کافی کار را به کندی پیش می برد و از بندرخمیر به سمت بندرلنگه نیز تا پاسگاه مهتابی بصورت دو بانده به اتمام رسیده است که قریب به ۹۰ درصد کار پیشرفت داشته است.

 

*نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در خصوص موضوع گمرک چارک و آب نمای چارک گفت: گمرک چارک باید فعال و انواع واردات و صادرات و دراین گمرک شکل بگیرد اما دستگاههای سیاسی و امنیتی و استانداری محترم و فرمانداری محترم باید از طریق وزارت کشور تقاضای مرز رسمی را نمایند که با توجه به جلسات متعددی که در محل گمرک چارک و پیگیری هایی که در سطح ملی مقرر گردید فرمانداری جهت پیگیری مرز رسمی دریایی بندر چارک از طریق وزارت محترم کشور اقدام نماید.

وی اظهار کرد: سیاست دولت به سمت کوچک سازی و کم کردن تعداد گمرکات می باشد چرا که در فاصله ۴۰ کیلومتری گمرک کیش و در ۶۰ کیلومتری گمرک بندرلنگه می باشد، اما  با تمام توان در جهت حفظ شرایط موجود تلاش نموده ام .

 

جباری در خصوص  آبنما چارک بیان داشت: در ورودی شهر بندرچارک  آبنمایی وجود دارد که در فصل بارندگی برای مردم دردسرساز می شود که این موضوع در کمیسیون ایمنی راه ها مطرح شده و از محل ماده ۱۸۰ نیز مبلغی لحاظ گردیده و  چندین بار در صحن علنی مجلس به وزیر راه و شهرسازی تذکر داده ام، وزارت راه و شهرسازی نیز پاسخ داده که اصلاح این مسیر در دستور کار آنان می باشد. امید می رود که اداره کل راه و شهرسازی هرچه سریعتر نسبت به اصلاح و بهسازی این مسیر اقدام نماید.

 

*عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تحقق اعتبارات محل ماده ۱۸۰و ایجاد سالن ورزشی در روستای میلکی پارسیان گفت:سالن ورزشی روستای میلکی از محل دیه مرحوم عزیز از دست رفته در حال ساخت می باشد و نیز کوچه و خیابان هایی که نیاز به تامین اعتبار داشتذ با هماهنگی معاونت محترم برنامه ریزی استانداری، اعتباری را از محل ماده ۱۸۰ به این امر اختصاص دادیم و نیز از محل اعتبارات ملی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز پیگیر اعتبار برای اصلاح و بهسازی کوچه و معابر روستای میلکی شدم که دستور کتبی آن را به شورای محترم اسلامی اعلام نمودم.

 

*رئیس کمیته حمل و نقل مجلس اظهار کرد:بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری کشور می باشد همچنین بارها  بعنوان نماینده مردم هرمزگان و رئیس کمیته حمل و نقل مجلس  این موضوع را مطرح نمودم و در برنامه دولت و وزارت راه وشهرسازی موضوع بهسازی و اتوبان مسیر یاد شده لحاظ شده که انتظار می رود هرچه سریعتر نسبت به اجرایی شدن این پروژه بسیار مهم اقدام نمایند.

 

نماینده مردم پارسیان با اشاره به بزرگترین روستای بخش کوشکنار است گفت:مردم روستا ستلو سخت با مشکل بی آبی و نوسانات شدید برق دست و پنجه نرم می کردند وخیابان های روستا نیز مشکل داشت، که با پیگیری های صورت گرفته مشکل آب مردم ستلو حل شد و جهت تامین اعتبار مورد نیاز برای شبکه های برق مردم ستلو طرح هادی روستا را از طریق جذب اعتبار ملی به مسئولین امر کمک کردم.

وی در خصوص ساخت سالن روستای ستلو شهرستان پارسیان اظهار کرد:سالن ورزشی روستای ستلو با درخواست نامه ای از سازمان مدیریت و برنامه ریزی از طریق ماده ۱۸۰ قانون که به دنبال آن هستیم که هرچه زودتر عملیات اجرایی آن آغاز می گردد .

 

جباری یادآور شد:با اعضای شورای محترم اسلامی ستلو که نمایندگان مردم در روستا می باشند نیز جلساتی داشتیم و آمادگی دارم هر زمانی مردم عزیز ستلو و شورای محترم اسلامی زمان آن را اعلام نمایند در جلسه پرسش و پاسخ روستای ستلو حضور یابم.

 

*نماینده مردم غرب با اشاره به وضعیت راه های روستایی  استان تصریح کرد:اتفاقات خوبی در ایجاد و ساخت راه های روستایی در سطح استان و توسعه و ساخت راه روستایی افتاده است و از طریق قانون بودجهنیز پیگیری می شود.

 

*نماینده مردم هرمزگان در مجلس در خصوص حمایت از مؤلفین گفت:وظیفه نماینده قانونگذاری است و در این راستا قوانینی در جهت حمایت از مؤلفین تصویب شده است همچنین خوشحال خواهم شد تا جلسه ای برای بررسی مسائل و مشکلات پیش روی مؤلفین عزیز برگزار شود و ضمن شنیدن مطالب و مشکلات شما مؤلفین عزیز بتوانیم در قانون حل مشکل نماییم.

جباری در خصوص وضعیت آموزش و پرورش بخش جناح یادآور شد:با بررسی های انجام شده  آموزش و پرورش بخش جناح از نظر درصد قبولی از زمان ایجاد اداره آموزش و پرورش در بخش جناح در سال ۹۱ تاکنون هر ساله اداره آموزش و پرورش بخش جناح در میانگین نمرات امتحان نهایی سوم دبیرستان مقام اول در بین ۲۲ منطقه استان هرمزگان را کسب نموده و در بسیاری از دروس میانگین بالاترین نمرات کشوری را رکورد زده است.

وی تاکید کرد: در جذب کمک خیّرین جهت تجهیزات و ساخت و ساز و کیفیت بخشی مدارس مقام اول را در استان کسب نموده در بسیاری از شاخص های پرورشی و آموزشی مقام اول را در سطح کشور و استان کسب نموده است.

نماینده مردم بستک با اشاره به مسئله سرباز معلم تصریح کرد: با توجه به سهمیه اختصاصی با بررسی که از طریق مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان طبق بخشنامه و فرم ارسالی از طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش استان اعمال نموده اند لذا سهمیه بخش ۹ نفر و متقاضی قریب به ۷۰ نفر بوده که طبیعی است که نگرانی و گله بوجود آید و ما خواستار افزایش سهمیه به تناسب هر منطقه آموزش و پرورش شده ایم.

 

*عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره بخ موضوع شهرستانی شدن جناح و تخصیص اعتبار ۱۴ میلیارد برای راه خور بودجه بگیرید گفت:اگر شورای محترم اسلامی و مردم خوب جناح دراین رابطه تقاضایی داشته باشند حتماً این تقاضای مردم را به مسئولین امر در دولت و وزارت محترم کشور انعکاس خواهم داد .

وی اظهار کرد: در طی بررسی بودجه سال ۹۱ در کمیسیون عمران مجلس پیشنهادی  مبنی بر ساخت جاده جناح به چارک معروف به جاده خور در قالب اصلاح مسیر بستک به بندرلنگه که این پیشنهاد به قوت خود باقی است و به جهت عدم تامین منابع تاکنون در جدول مطالعه و اجرای بودجه کل کشور تحت عنوان بهسازی مسیر بستک به بندرلنگه ، جای دارد.

جباری خاطر نشان کرد: همانگونه که بسیاری از پروژه های کشور از جمله آزاد راه تهران ـ شمال که برای کشور بسیار ضروری و حیاتی است و به جهت محدودیت منابع معطل مانده تلاش هایی انجام دادیم تا با استفاده از منابع دستگاههای دیگر عملیات ساخت این مسیر آغاز گردد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff