انتقاد ها براى رفع ایرادات است، نه تخریب/ هرمزگان دارای بالاترین هم زیستی هم‌گرایانه مذاهب است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛جلسه شوراى فرهنگ عمومى استان هرمزگان صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى در محل دفتر نماینده ولى فقیه استان هرمزگان برگزار شد.

هرمزگان دارای بالاترین هم زیستی هم‌گرایانه مذاهب است

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان، اظهار کرد: استان هرمزگان همواره از دیرباز تا کنون از زوایای بسیاری برای نظام و میهن اسلامی مهم و محترم بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استان هرمزگان به لحاظ راه های ارتباطی ایران، سپردفاعی و همچنین حفظ استقلال کشور و فرهنگ بسیار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

صالحی تصریح کرد: اگر یک زمانی اقتصاد یا سیاست مبنای توسعه اجتماعی به حساب می آمد امروز سرمایه‌های اجتماعی مبنای توسعه اجتماعی بوده و کشوری که می تواند از این سرمایه‌ها استفاده کند به توسعه خواهد رسید.

وی اظهار کرد: پایه ظرفیت‌سازی در توسعه اجتماعی فرهنگ است که سرمایه اجتماعی را کشف می‌کند و در اختیار توسعه اجتماعی قرار می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرهنگ مبنای توسعه اجتماعی است و تحقق توسعه اجتماعی نیازمند متناسب بودن شرایط لازم است در غیر این صورت، حرکت یا صورت نمی‌گیرد یا به کندی انجام می‌شود.

صالحی گفت: آن چیزی که به عنوان شورای انقلاب فرهنگی در تکمیل شورای فرهنگ عمومی است یک شبکه مویرگی گسترده در سراسر کشور است و این شبکه گسترده تنها شبکه در اختیار است که می‌تواند برنامه‌ریزی‌های کلان در سطح کشور و استان را با نگاه هم‌افزایی و تقویت بنیان‌ها را انجام دهد.

وی با بیان این که در پژوهشگاه فرهنگ و ارشاد فرهنگ اجتماعی کشور را به شکل ملی پایش می‌کنیم، خاطر نشان کرد: یکی از کارهایی که انتظار می‌رود جریان توسعه استان انجام دهد این است که رصد پایش اجتماعی اش از کشور دقیق‌تر باشد.

جامعه به طور مداوم به آموزش فرهنگ عمومی نیاز دارد

فریدون همتی، استاندارد هرمزگان نیز در جلسه فرهنگ عمومی استان هرمزگان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: شوراى فرهنگ عمومى بايد به سمتى پيش برود كه وضع موجود جامعه را شناخته، ارزيابى و فرصت ها و تهديدات را شناسايى كند و با تاكيد بر ظرفيت فرهنگى استان هرمزگان تصميمات اتخاذ شود.

استاندارد هرمزگان با بیان اینکه پدیده‌های جدید که امروز همه جامعه را درگیر کرده باید برای آن برنامه‌ریزی کرد که یکی از آن‌ها بخش فضای مجازی است، گفت: جامعه به طور مداوم به آموزش فرهنگ عمومی نیاز دارد همان طور که ما دائما نیاز به آموزش داریم.

همتی بیان کرد: شورای فرهنگ عمومی باید قدرت هماهنگ کردن متناسب با ظرفیت‌های مردم را داشته باشد چنان چه ما امروز سازمان‌های فرهنگی کم نداریم و باید همه ظرفیت‌ها پای کار آورده شود و اگر این سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی راهبری شوند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: گاهی در یک نقطه مسئله ای به وجود آمده که مسئله مهمی است اما انتشار آن هم نشر منکر است، مانند فیلم های پخش شده در فضای مجازی از جزیره هرمز.

استاندارد هرمزگان با اشاره به اینکه باید از ظرفیت عظیم مردمی موجود در هرمزگان به نحو احسن استفاده کرد، خاطر نشان کرد: جامعه همواره نيازمند آموزش و يادگيرى است و بنابراين اعضاى اين شورا بايد قدرت هماهنگى داشته و با شناخت وضع موجود و متناسب با ظرفيت مردم تصميمات مورد نیاز را بگیرد.

تحقق مطالبات فرهنگی را دنبال خواهيم كرد/دانشگاهیان نقطه امیدم هستند

حجت الاسلام محمد عبادى زاده، نماینده ولی فقیه هرمزگان در این نشست گفت: ضمن تشكر از ریاست شورای فرهنگ عمومی سابق كه سال ها مسئولیت شورا را برعهده داشتند و با ارزوی سلامتی و موفقیت براى وی، امیدواریم فعالیت های ارزنده اى در استان هرمزگان داشته باشم.

نماینده ولی فقیه هرمزگان با بیان اینکه حوزه فرهنگ حوزه ای است كه باید خود را در تمام تارو پود جامعه نشان دهد، حوزه هاى مختلف نیازمند پیوست فرهنگى و توجه ویژه به آن است، افزود: آنچه در مرحله جدید از همكاران خود تقاضا دارم این است كه توجه هرچه بیشتر به كارگروه های این شوراست كه در اولویت های بنده در این شورا است، توجه بیشتری شود.

عبادى زاده بیان كرد: باید اعضای حقوقى و شخصیت های فرهیخته در حوزه های مختلف كمك كنند و از بدنه دانشگاه ها و حوزه هاى علمى كارشناسى هاى مورد نیاز استفاده شود تا اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وى با اشاره به اینکه برنامه هاى آینده شورا مستند خواهد بود و تنها در مرحله گفت و گو های ساده نخواهد ماند،تصریح کرد: ماموریت دوم ما نمایندگان ولی فقیه این است كه نباید با كارهای تشریفاتی پیش برویم، ماموریت سنگینی برعهده ما است.

نماینده ولى فقیه استان هرمزگان گفت: در گام دوم با نقشه راه مشخص شده از پیش، جلو نخواهیم رفت؛ با تمام صاحب نظران نقشه راهی در تمام حوزه ها برنامه ریزی خواهد شد.

عبادى زاده با بیان این كه دانشگاهیان نقطه امیدم هستند، خاطر نشان کرد: مطالبات را در عرصه های مختلف از دالان شورای فرهنگ عمومی دنبال خواهم كرد.

شوراى فرهنگ عمومى مهم ترين ركن تصميم گيرى است

احمد مرادى، نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامی در جلسه شوراى فرهنگ عمومى استان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى، اظهار كرد: شوراى فرهنگ عمومى مهم‌ترین ركن تصمیم‌گیری در استان است.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامی با بیان اینکه نمايندگان موظف‌اند گزارش‌های اين جلسه را به مجلس ارائه دهند، گفت: اگر می‌خواهیم خروجي خوبى داشته باشيم بايد از تشريفات فاصله گرفته و تصميمات منطبق بر منطق و كارشناسي شده باشد و پیگیری‌های مستمر اتفاق افتد.

مرادى افزود: در استان بايد در موزه فرهنگى با حساسيت كار را دنبال كرده و از ظرفیت‌ها استفاده و حمايت و پشتيباني وزارت فرهنگ همراه خود داشته باشيم.

وی ادامه داد: در حقيقت هر تصميمى در حوزه فرهنگى گرفته شود مسئولیتش با وزير است. ما هرچقدر از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد حمایت شویم به همان ميزان خروجی‌ها بهتر خواهد بود.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامی تصریح کرد: تا نتيجه موضوع پيشين مشخص نشود، سراغ مسئله بعدي نرويم. ما به‌عنوان نمايندگان مردم آمادگی داريم تلاش كنيم دغدغه جامعه در زمینه‌های مختلف كم شود.

مرادى خاطر نشان کرد: مشكلات فراوانى در زمینه‌های مختلف وجود دارد كه بايد باهمت همه ما رفع شود. همچنين از حضور روسا دانشگاه‌ها قدردانى كرده زيرا حضور اين افراد در اين جلسات شوراى فرهنگ عمومى بسيار مفيد است .

انتقاد ها براى رفع ايرادات است، نه تخريب/در بسياري از جلسات تنها مطالب بيان می‌شود

حسین هاشمى تختى، نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامى صبح امروز در جلسه شوراى فرهنگ عمومى استان هرمزگان، اظهار کرد: همه ما در هر جایگاهی به دنبال رفع ايرادها و كمبودها هستيم و اگر نقدي داريم بايد منصفانه باشد و بر اين مبنا نقص‌ها برطرف شود.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامى با بيان اینکه اگر تذكر و نقصى مطرح می‌شود براى رفع مشكل است، افزود: اميدواريم در اين فضا اقدامات مؤثری براي كشور انجام دهيم.

هاشمى تختى گفت: هرمزگان فضاى كار و فعاليت فرهنگى بسيارى دارد و با توجه به شرايط موجود در دولت بايد به اين انديشيد كه چگونه مشكلات را رفع كنيم و در حوزه فرهنگ عمومي بايد به اين فكر كرد كه فعاليت به چه گونه‌ای باشد كه به نتايج خوب دست‌یافت.

وی با بیان اینکه معتقديم اگر كارها با كارشناسى پيش رود بسيارى از مشكلات حل خواهد شد، افزود: در بسياري از جلسات تنها مطالب بيان می‌شود، اما اتفاقي نمی‌افتد و يكي از نگرانی‌های ما فراهم نبودن زمينه است و هفته گذشته جلسه‌ای با بانوان بسيج داشتم.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراى اسلامى ادامه داد: گفته می‌شود اگر به حوزه گردشگرى توجه سود ديگر نيازي به فروش نفت نبوده اما گردشگرى در كشورمان بايد به شكل فرهنگى و اسلامى باشد نه به آن شكل كه در حال حاضر ديده می‌شود.

هاشمى تختى خاطر نشان کرد: استان هرمزگان تلاش‌های فرهنگي زيادى می‌طلبد و ما آمادگى اين را داريم كه بر اساس منشور رهبر معظم انقلاب اسلامى گام دوم را پيش ببريم .

انتهای پیام/