انتقاد شدید آیت‌الله نورمفیدی از کشاورزان / هدررفتن گندم ‌در گلستان بیش از 100 میلیارد تومان اعلام شده است
+ پ -
انتقاد شدید آیت‌الله نورمفیدی از کشاورزان / هدررفتن گندم ‌در گلستان بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است

امام جمعه گرگان از کشاورزان استان گلستان به دلیل آتش زدن زمین‌های کشاورزی بعد از برداشت محصول گندم و بی‌توجهی در برداشت و حمل آن، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر اظهار داشت: این کار، ناسپاسی به نعمت‌های الهی است و کشاورزان باید مراقب عذاب پروردگار باشند.

وی با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم افزود: طبق اطلاعات موثق، هنگام برداشت گندم و حمل آن به مراکز خرید، ۱۰۰ هزار تن از این محصول در سطح استان گلستان، هدر می‌رود.

برخی از انتقادات کشاورزان، غیرواقعی است

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ارزش مادی هدررفتن گندم در استان گلستان را بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: چطور انتظار داریم با چنین ناسپاسی، پروردگار همچنان نسبت به ما نظر لطف و رحمت داشته باشد و عذاب نکند؟

نورمفیدی برخی از انتقادات کشاورزان نسبت به وضع کشاورزی را غیرواقعی دانست و خاطرنشان کرد: شما که این همه نسبت به وضع کشاورزی انتقاد دارید چرا به این چیزها توجه نمی‌کنید؟ چرا ریشه برخی از مشکلات را در خودتان جستجو نمی‌کنید؟

وی، یکی از دلایل کم شدن سطح برداشت از مزارع را آتش زدن زمین بعد از جمع‌آوری محصول دانست و ادامه داد: به تعبیر قرآن، خاک یکی از نعمت‌های مهم الهی و مادر ما انسان‌هاست، چرا آن را آتش می‌زنید؟

آب را با دست و دلبازی مصرف نکنیم

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: با آتش زدن خاک، ۴۰۰ درجه حرارت ایجاد می‌شود؛ لذا موجودات زنده آن از بین می‌روند، وقتی آب در ۱۰۰ درجه به جوش می‌آید، دمای ۴۰۰ درجه موجب تبخیر آب‌های زیرزمینی می‌شود، در نتیجه، کشاورز در دوره بعدی، محصول کمتری دریافت می‌کند.

نورمفیدی با اشاره به آغاز فصل سرما و کمبود شدید آب در سطح کشور اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما، مردم، آب را با دست و دلبازی مصرف می‌کنند.

وی با انتقاد از کسانی که برای شستشوی حیاط منازل و ماشین‌های خود از آب آشامیدنی استفاده می‌کنند، تاکید کرد: اینها کفران نعمت‌های الهی هستند، این بی‌توجهی‌ها باعث کم شدن و حتی قطع رزق و روزی می‌شوند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه دین مبین اسلام، سرشار از نکات آموزنده است، گفت: باید ائمه معصومین (س) را الگوی خود قرار دهیم و طبق سیره آنها عمل کنیم.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff