امید به آینده یکی از پیامد های اجتماعی توافق است
+ پ -
امید به آینده یکی از پیامد های اجتماعی توافق است
استاد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

امید به آینده یکی از پیامد های اجتماعی توافق است

استاد دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با بیان اینکه امید به آینده از پیامد های اجتماعی توافق است افزود : در بحث روابط انسانی توافق معمولا یک جمع بندی است که دو طرف معامله باید سود داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، منصور اخلاقی پور استاد دانشگاه ازاد و علوم پزشکی در گفت و گو با رسانه دانشجویی هرمزپرس گفت: توافق هسته ای  پیامد های بسیار متنوعی میتواند داشته باشد، در بحث روابط انسانی توافق معمولا یک جمع بندی است که دو  طرف معامله باید سود داشته باشند و نگاه دو طرف برد برد باشد.این که بعضی از افراد در تریبون ها میگویند امتیاز دادیم درست است در توافق هم باید امتیاز بدهیم و هم امتیاز بگیریم.

 

وی ادامه داد:اگر از زاویه داخلی به توافق نگاه کنیم در یک نگاه واقع گرایانه رکود اقتصادی و تورم که الان در کشور ما وجود دارد بخشی به مدیریت داخلی اقتصاد بر میگردد و بخشی هم به فشار های خارجی مرتبط میشود  دنیای امروز دنیای تعامل با بقیه کشور ها است ما نمیتوانیم مانند دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی دور خود حصاری بکشیم و ارتباط خود را با بقیه کشور ها قطع کنیم البته نه رویکرده نظام ما این است و نه منش  و ذائقه مردم ایران به این شکل است به همین خاطر ملتی بودیم که همیشه در تعامل و در ارتباط با جهان اطراف بودیم.

 

وی به امید در جامعه اشاره کرد و از تاثیرات مثبتی که در جمعه میگذارد گفت:در دنیای پیچیده امروز یکی از الزامات  توسعه فراهم سازی بستر اجتماعی  است که یکی از ان بستر ها با نشاط بودن جامعه است یکی از شاخص های یا ویژیگی های نشاط برای جامعه در حال توسعه امید به اینده است و یکی از الزامات امید به اینده بهبود وضع اقتصادی است.

 

منصور اخلاقی پور ادامه داد:امام علی(ع)در حدیثی میفرمایند:وقتی فقر از دری وارد میشود از در دیگر دین و ایمان خارج میشود. ما اگر نتوانیم در کشور با تزریق امید به حوزه اقتصاد کاری انجام دهیم فقر وارد جامعه میشود و نتیجه بلا منازع فقررشد اسیب های اجتماعی گسترش انحرافات  و در نتیجه از بین رفتن ارزش های دینی و معنوی در جامعه میشود.

 

وی ادامه داد:به اعتقاد من این توافق یک شور و نشاط به جامعه تزریق کرد هرچند ممکن است حدود ۶ ماه طول بکشد تا اثر خود را در حوزه اقتصاد بگزارد و همین اندازه که مردم به اینده امیدوار شدند و از زیر بار سنگین اتهام بد خواهان خارج شدند  وخمنثی شدن خطر جنگ  ولو این که ما در جنگ  پیروز شویم باز هم  معضلاتی برای ما از نطر اقتصادی خواهد داشت.

 

اخلاقی افزود:خیلی از ایه ها و سوره های قران به امید و صبر اشاره کردند و این امید الان مردم ایران نتیجه صبر ۲۳ ماه است همین که الان به جایی رسیدیم که صدو پنجاه صفحه توافق روی میز دو طرف وجود دارد همین یک دلگرمی است از طرفی طبق صحبت هایی که انجام شده اثار اقتصادی خیلی زود تر از این ها نمایان شود با توجه به این که بازار ایران یک بازار فعال و قشر متوسط جامعه یک قشر در حال رشد هستند  تولید کننده های  خارجی  تمایل بسیار برای ورود به این بازار و شسرمایه گذاری در ایران دارند.

 

منصور اخلاقی در خصوص حزب های مختلفی که در کشور وجود دارد و هرکدام نطر خود را دارند بعضی موافق و بعضی مخالف افزود:حزب یعنی تلاش کردن برای رسیدن به قدرت یا به قدرت رساندن کسان دیگر و در کل دنیا کسانی که در راس قدرتند مخالفانی در ذیل قدرت دارند و برعکس و این طبیعی است  که مخالفت هایی هم با این موضوع شود اما با توجه به فساد های چند سال اخیر و حیف و میل بیت المال که شاهد ان بودیم  باعث شد مردم ایران دچار سرخوردگی و یاس شوند و مقایسه ای که با بقیه کشور ها داشتند احساس محرومیت میکردند و حتی مقام معطم رهبری چندین بار در صحبت های خود فرمودند فساد یک غده سرطانی است که میتواند کیان یک جامعه را از هم متلاشی کند. ان چیزی که مصالح و منافع کشور را تایین میکنند احراب نیستن خط و مشی هایی است که توسط خود شخص رهبری طراحی میشوند و در حوزه های پایین تر توافق صورت میگرد.

 

وی ادامه داد:بعضی از مخالفت ها شاید دلسوزانه باشند از این بابات که شاید میتوانستیم امتیازات بیشتری از طرف مقابل بگیریم و این طبیعی است ولی یک عده که با برنامه  ریزی شده و با سر ناسازگاری  و هیچ دلیل و منطقی علم  مخالفت بلند کردند یک سری منافع را از دست میدهند و وقتی که کارنامه این افراد را میبینی متوجه میشویم که در این فساد اداری دست داشتند.

 

وی در خصوص واکنش جهان نسبت به ایران و تاثیری که در روابط بین الملل دارد گفت:مطمئنا نوع نگاه جهان به ایران بعد از توافق تغییر خواهد کرد.متاسفانه یا خوشبختانه ابزار های تبلیغی و یا شکل دهنده ی افکار دنیا در دست  پنج کشور قدرتمند جهان هستند به خصوص غرب و امریکا که  بهترین امکانات و خبرگزاری های دنیا در دست این کشور هاست و کاری که این ها در این ۱۳ سال و قبل از ان در نیا کردند خراب کردن وجهه ایران و معرفی ایران به عنوان یک کشور توروسیم و عقب افتاده که به دنبال جنگ افروزی در منطقه است و حتی کشور های هم مرز منطقه همین برداشت را نسبت به ما دارند.

 

این توافق یکی از پیامد های خوشایندی که داشته است  در همین چند روز ان وجهه ای که از ایران داشتند در واقع شکست و این را در نظر سنجی ها و رسانه  ها مینوان دید و از این به بعد دنیا با یک ایران مواجه است که دنبال جنگ افروزی نیست بلکه دنبال توافق و مذاکره است.این قضیه خوشایند خیلی از کشور های همسایه ما هم نیست حتی کشور هایی که با ما هم دین و هم مسلک هستند جون منافع انها در این ایت که ایران یک کشور متمرد و سرکش باشد.

 

اخلاقی پور گفت:هیچ کشوری نمیتواند ادعا کند که صد درصد استقلال دارد حتی امریکا که ۴۷درصد  اقتصاد جهان را در دست دارد و به خیلی از کشور های دیگر وابسته است.دنیای امروز به گونه ای شده است که نیاز کشور ها در هم تنیده شده است  و ما هم نمیتوانیم ادعا بکنیم که به بقیه کشور ها نیازی نداریم دنیا در حال حاضر به سمت تعامل در حرکت است.ما اگر اقتصاد را سامان دهیم خیلی از حوزه های ما درست میشود حتی حوزه اجتماعی که برخی از ریشه های ناهنجاری های اجتماعی در اقتصاد است.

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff